
Naujausios
Aplinkosaugininkai užsimerkė prieš „Toksikos“ krosnį
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamente svarstyta UAB „Toksika“ užsakymu parengta planuojamo pavojingų atliekų saugojimo sąvartyno ir deginimo įrenginio keitimo poveikio aplinkai vertinimo programa. Žengtas dar vienas žingsnis siekiant prastumti galingesnį nei numatyta sutartyje ir aplinkosauginius reikalavimus galimai pažeidžiantį pavojingų atliekų deginimo įrenginį, pastatytą Aukštrakiuose, Šiaulių rajone.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
„Toksika“ siekia savo tikslo
UAB „Toksika“ nebeslepia, kad jos užsakymu pastatytoje gamykloje per valandą bus deginama daugiau pavojingų atliekų, nei nurodyta šiuo metu galiojančiame leidime.
Pradėtos poveikio aplinkai vertinimo procedūros, kad deginamų pavojingų atliekų kiekis būtų padidintas, o jų sąrašas – išplėstas.
Šiaulių miesto ir rajono savivaldybių bei visuomenininkų prieštaravimai ir pastabos nei „Toksikos“ atstovams, nei aplinkosaugininkams jokios įtakos nepadarė.
Planuojama ne tik padidinti per vieną valandą sudeginamų pavojingų atliekų kiekį, bet ir kelti pavojingų atliekų tvarkymo aikštelės našumą, įrengti pavojingų atliekų sąvartyną, kuriame būtų saugoma iki 9 tūkstančių tonų pavojingų atliekų per metus.
Be to, norima išplėsti leidžiamų deginti pavojingų ir iš dalies nepavojingų atliekų sąrašą bei įteisinti atliekų naudojimą kurui bei energijai gauti.
Savivaldybės nederino
Šiaulių miesto ir rajono savivaldybės pavojingų atliekų deginimo gamyklos ir sąvartyno poveikio aplinkai vertinimo programai pateikė nemažai pastabų ir galiausiai atsisakė ją derinti.
„Įrenginys stovi, o mes svarstome leisti padidinti per valandą sudeginamų pavojingų atliekų kiekį. „Toksika“ dar nė neeksploatavusi įrenginio jau nori jį pakeisti. Mūsų principinė nuostata: taip neturėtų būti daroma“, – sakė Šiaulių miesto savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėjas Romualdas Šemeta.
Jo nuomone, Šiauliai padaryti įkaitu, nes čia koncentruojamos pavojingos atliekos iš visos Lietuvos.
„Mažesnė pavojingų atliekų koncentracija keltų ne tokį didelį pavojų. Yra ir kitų aikštelių, ne tik Šiauliuose, kur jos galėtų būti saugomos. Galbūt būtų brangiau, bet saugiau“, – sakė R. Šemeta.
Jis stebėjosi, kad Aukštrakiuose jau deginamos pavojingos atliekos, bet neatliekami foninio aplinkos užterštumo tyrimai, neatliekamas valstybinis oro taršos monitoringas, nėra valstybinio monitoringo oro kokybės tyrimų stotelės.
Šiaulių rajono savivaldybės ekologė Orinta Kazėnienė nesupranta, kodėl nuspręsta rengti bendrą poveikio aplinkai vertinimo programą ir naujam pavojingų atliekų sagojimo sąvartynui, ir pavojingų atliekų deginimo įrenginiui.
Ji priminė, jog anksčiau tvirtinę, kad reikės įvertinti kiekvieno objekto poveikį aplinkai atskirai, aplinkosaugininkai staiga savo nuomonę pakeitė.
„Sąvartyno poveikio aplinkai vertinimo programai gal ir galima būtų pritarti, bet įrenginio – tikrai ne“, – sakė O. Kazėnienė.
Savivaldybių atsisakymas derinti programą didesnės reikšmės greičiausiai neturės, nes ją gali patvirtinti Aplinkos apsaugos agentūra.
Tiria teisėsauga
Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba dėl „Toksikos“ yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą. Šešiems asmenims pareikšti įtarimai padarius nusikaltimus pagal kelis Baudžiamojo kodekso straipsnius – dokumentų klastojimas, didelės vertės svetimo turto įgijimas apgaule, piktnaudžiavimas ir tarnybinių pareigų neatlikimas.
Tiriami pažeidimai, susiję su galimu netinkamu išlaidų vertinimu bei su juo siejamu nepagrįstu Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšų išmokėjimu, kai valstybei ir ūkio subjektui galimai buvo padaryta didelė žala.
Jono TAMULIO nuotr.
KLAUSIMAS: Šiaulių rajono savivaldybės ekologė Orinta Kazėnienė klausė, kodėl nuspręsta rengti bendrą poveikio aplinkai vertinimo programą ir naujam pavojingų atliekų sagojimo sąvartynui, ir pavojingų atliekų deginimo įrenginiui.
SIŪLYMAS: Svarstymui pirmininkaujantis Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės departamento direktorius Vytautas Krušinskas siūlė Šiaulių miesto savivaldybei pačiai įrengti oro taršos monitoringo stotelę, nes valstybinė stotelė Aukštrakiuose nenumatyta.
MOTYVAS: „Nauja poveikio aplinkai vertinimo programa daroma tam, kad užsakovas „Toksika“ galėtų priimti iš rangovo galimai netinkamos būklės įrenginį“, – sakė buvęs „Toksikos“ generalinis direktorius Ramūnas Peciulevičius.
TYLA: Svarstyme dalyvavę „Toksikos“ generalinio direktoriaus pareigas laikinai einantis Stasys Vasiliauskas ir generalinio direktoriaus pavaduotojas Virginijus Daubaras (nuotraukoje) atsitvėrė tylos siena.
NUOSTATA: „Toksika“ dar nė neeksploatavusi įrenginio jau nori jį pakeisti. Mūsų principinė nuostata: taip neturėtų būti daroma“, – sakė Šiaulių miesto savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėjas Romualdas Šemeta.