
Naujausios
Dar vienas centras rizikos vaikams
Kelmėje nuspręsta įsteigti dar vieną jaunimo centrą. Jis bus finansuojamas iš Lietuvos Respublikos ir Europos ekonominės erdvės finansavimo mechanizmo programos. Jo tikslas – rizikos grupės vaikų ir jaunimo gerovė. Panašūs tikslai ir prieš keletą metų A. Mackevičiaus kvartale įkurto Jaunimo centro bei prie Kelmės parapijos veikiančio Vaikų dienos užimtumo centro.
Vienas Tarybos narių klausė, kuris centras bus centrinis. O mokytojai nesupranta, kodėl nuolat rūpinamasi tik rizikos vaikais. Kas pasirūpins gabių ir gerų vaikų gerove?
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Centras centre
Rizikos vaikų ir jaunimo centras turėtų įsikurti šiuo metu renovuojamame Kelmės kultūros centre. Savivaldybė finansuos ne mažiau kaip 10 procentų jaunimo centro įkūrimui reikalingų lėšų.
Atvirą jaunimo centrą galės lankyti 14-29 metų žmonės. Jiems čia bus teikiamos pedagoginės ir psichologinės, prevencinės, informavimo, konsultavimo, socialinių ir gyvenimo įgūdžių ugdymo, sociokultūrinės ir kitos su jauno žmogaus ugdymu susijusios paslaugos, organizuojamos veiklos, skatinančios jaunimo motyvaciją ir gebėjimus.
Kadangi bus pasinaudota Europos parama, šis centras privalės veikti ne trumpiau kaip 10 metų.
Ypatingas dėmesys jame bus skiriamas mažiau galimybių turinčiam ir mažiau motyvuotam jaunimui, kuris neturi galimybių ar nenori įsitraukti į jaunimo veiklos pasiūlymus.
Kai kurios Kelmės kultūros centro erdvės bus pritaikytos daugiafunkcei veiklai. Centre dirbs darbuotojai ir savanoriai.
Galės lipti ir ant stogo
Sumanymą įkurti tokį centrą Savivaldybės atstovai motyvuoja tuo, kad pastaruoju metu Lietuvoje vis daugiau dėmesio skiriama rizikos vaikams ir jaunimui. Dažnai diskutuojama apie jų psichikos sveikatą, vidinę darną, socialinių įgūdžių trūkumus. Tokie vaikai neretai būna linkę į nusikalstamumą, psichotropinių medžiagų vartojimą, būna uždari, agresyvūs. Juos atstumia ne tik tėvai, bet ir bendraamžiai. Todėl jaučiasi vieniši, niekam nereikalingi.
Visuomenė dar mažai dėmesio skiria jų užimtumui, saviraiškai, socializacijai. Kelmės rajone ir mieste, kaip ir visoje Lietuvoje, rizikos grupės vaikų ir jaunimo skaičius kasmet auga. Šios grupės vaikai ir jaunimas Kelmėje neturi erdvės, kur galėtų leisti laisvalaikį, būti užimti.
Jiems sunku bendrauti su kitais, atsiverti, jie bijo patyčių, kad nesupras, o būdami tarp tokių pat jie galės laisviau išreikšti save, atsiskleisti.
Kelmės kultūros centras yra pačiame miesto centre ir lengvai pasiekiamas miesto vaikams. Kultūros centre yra laisvų patalpų. Specialią erdvę atviram jaunimo centrui galima sukurti ir lauke. Ant Kultūros centro stogo bus įrengta terasa, ji bus pritaikyta visuomenės poreikiams.
Įgyvendinus projektą bus teikiamos paslaugos ne mažiau nei 80 socialinės rizikos grupės vaikų ir jaunimo.
Idėja vertinama prieštaringai
Prieš keletą metų Kelmėje, A. Mackevičiaus mikrorajone, jau įkurtas vienas Jaunimo centras. Ten dirba keletas darbuotojų, jiems atlyginimą moka Savivaldybė.
Bent jau savo veiklos pradžioje šis centras taip pat orientavosi į socialinės rizikos vaikų ir jaunimo, esančio policijos įskaitoje, užimtumą.
„Kiek Kelmei reikia Jaunimo centrų?“ „Kuris centras bus centrinis?“ „Kodėl atviras Jaunimo centras? Negi kiti uždari?“ – klausė kai kurie Tarybos nariai, baimindamiesi, jog visas naujojo centro išlaikymo krūvis vėl teks savivaldybės biudžetui. Juolab kad gabius vaikus nuvežti į olimpiadas kartais nėra lėšų.
Kai kurie vėliau „Krašto žinių“ kalbinti pedagogai stebėjosi, kodėl didžiausias dėmesys skiriamas socialinės rizikos šeimų vaikams. Kada bus atkreiptas dėmesys į gabių, gerai besimokančių vaikų saviraišką ir laisvalaikį. Negi jie užprogramuoti tik tarnauti socialinės rizikos šeimoms, kaip jau dabar tarnauja kai kurie išsilavinę darbuotojai.
Deja, Europa skiria lėšų būtent tokiam centrui įkurti. Rajono vadovų nuomone, už skirtas lėšas nupirkta įranga galės tarnauti ir platesnei Kultūros centro lankytojų auditorijai.
Autorės nuotr.
ATIDARYMAS: 2009 metų lapkritis. Kelmėje atidaromas Jaunimo centras. Praėjo penkeri metai. Bus atidarytas dar vienas jaunimo centras.
NUOMONĖS
Valerija PUIŠIENĖ, Kelmės J. Graičiūno gimnazijos mokytoja metodininkė:
– Nesuprantu, kodėl mes labiausiai rūpinamės tais, kurie spjauna į visuomenę. Socialinės rizikos vaikus, kurių tėvai sąmoningai nesilaiko visuomenės taisyklių ir neduoda jokios naudos visuomenei, veža į SPA centrus vandens procedūroms, į ekskursijas. Kartais, jeigu socialinės rizikos jaunimo neužtenka, vietelę į ekskursiją gauna ir nerizikos mokinys. Suprantu, jog vaikai – nekalti dėl tėvų gyvenimo būdo.
Tačiau kai reikia į konkursą ar olimpiadą nuvežti gabius vaikus, visuomet kyla problemų. Daugelis tvarkingų šeimų mokinių dar nėra buvę Valdovų rūmuose, nors labai norėtų juos pamatyti. Viena kolegė liūdnai juokauja: „Mano sūnus pirmūnas, bet jis niekur niekuomet nepatenka, nes nėra rizikos vaikas.“
Mokyklose dėl lėšų trūkumo ribojamos neformaliojo ugdymo valandos. O yra daugybė gabių vaikų, kurie norėtų įvairesnių saviraiškos galimybių.
Irma STANKUVIENĖ, Tytuvėnų gimnazijos direktorė:
– Iš tiesų dauguma programų, projektų, centrų skiriama būtent rizikos vaikams ir jaunimui. Visa tai reikalinga. Vaikai noriai pasinaudoja tomis veiklomis.
Gabūs, aktyvūs ir iniciatyvūs vaikai patys turi susirasti saviraiškos terpę. Daugelis ją randa: dalyvauja įvairiuose judėjimuose, asociacijose, būreliuose. Taip yra, nes šie vaikai lengvai bendrauja su įvairaus amžiaus ir įvairių socialinių sluoksnių žmonėmis.
Tačiau aktyviam, gabiam jaunimui taip pat reikėtų erdvės kur sueiti, pasitarti, pabendrauti, ugdytis atsakomybės jausmą. Gimnazijoje ketiname įkurti tokį centrą.