„Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą“

„Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą“

MUMS RAŠO

„Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą“

Pasaulinę žemės dieną šiemet minėjome kartu su lietuvių literatūros pradininko, poemos „Metai“ autoriaus, Kristijono Donelaičio jubiliejumi.

Jau kovo pradžioje biblioteka pasipuošė Žemės ūkio mokyklos meninės fotografijos būrelio moksleivių, Lauros Plukaitės ir Radvilės Radavičiūtės fotografijomis „Žiemgalos krašto gamta“, kuriose įamžinti metų laikai mūsų apylinkėse.

Laura ir Radvilė šiuo metu atlieka baigiamąją praktiką Prancūzijoje, jų darbų parodą surengė ir pristatė būrelio vadovė Larisa Kazakevičienė.

K. Donelaičiui skirtoje parodų lentynoje, eksponuojami ne tik autoriaus kūriniai ir knygos apie jį, bet ir moksleivio Tautvydo Norvaišos piešiniai „Metų laikai“.

Žemės dienai skirtą parodą pagyvino Žemės ūkio mokyklos moksleivės Jurgitos Svidrienės piešti plakatai.

Biologijos mokytoja Regina Dainauskienė priminė, kad kovo 20-ąją minima Pasaulinė Žemės diena neatsitiktinai – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose. Mokytoja kvietė saugoti ir tausoti gamtą, ir kad tai reikia pradėti nuo savęs, savo kiemo.

Pedagogė kalbėjo apie pavasario šventes, jų reikšmę, simbolius ir prietarus. Dar ir šiandiena kartais tikima, kad pirmieji sugrįžę paukščiai nulemia žmogaus visų metų veiklą ir netgi likimą. Mokytoja K. Donelaičio poemos citatomis gražiai apjungė abi renginio temas.

Lietuvių kalbos mokytoja Audronė Skučienė, pakvietė pažiūrėti filmą, “Sveiks, svieteli, margs“. Prieš 50 metų sukurtas filmas atskleidė K. Donelaičio vaikystę, sunkų jo kelią į mokslą, pažintą baudžiauninkų ir ponų nelygybę, autoriaus norą būti šalia paprasto žmogaus.

Lietuvių kalbos mokytoja Vita Songailienė kalbėjo apie K. Donelaičio kūrybos svarbą įvairiais istoriniais laikotarpiais, jo didžiules pastangas lietuvybės išsaugojimui.

Poema „Metai“ – ne specialiai rašytas kūrinys, o iš arti matyto ir pažinto baudžiauninkų gyvenimo aprašymas.

Žmonės senovėje metų pradžią skaičiuodavo nuo pavasario, kada pabusdavo gamta, prasidėdavo darbai. Todėl ir kūrinys prasideda „Pavasario linksmybėmis“, kurių pirmą eilutę šiandiena mena daugelis, bet ar bežino visą kūrinį. Minint K. Donelaičio jubiliejinius metus, mokytoja kvietė perskaityti, bent trumpas poemos ištraukas.

Klausytojams jas priminė moksleivės Milvyda Sprindytė, Judita Galinauskaitė, Dovilė Plukaitė ir Jovita Muzikevičiūtė.

Renginio pabaigoje Rima Kariznaitė, Milvyda Sprindytė, Paulius Rakauskas ir Tomas Avyžius prabilo lietuvių poetų eilėmis skirtomis K. Donelaičiui.

Regina NOREIKIENĖ, Žeimelio žemės ūkio mokyklos bibliotekininkė

Larisos KAZAKEVIČIENĖS nuotr.

JUNGTIS: Mokytojos Reginos Dainauskienės cituojami „Metai“ buvo tarsi Žemės dienos ir K. Donelaičio jubiliejaus poetinė jungtis.

PRIMINIMAS: K. Donelaičio poemos populiariausias ištraukas priminė (iš kairės) Dovilė Plukaitė, Judita Galinauskaitė, Jovita Muzikevičiūtė ir Milvyda Sprindytė.