Re­konst­ruo­ta aikš­tė su­žvil­go ak­me­ni­mis

Re­konst­ruo­ta aikš­tė su­žvil­go ak­me­ni­mis

Rekonstruota aikštė sužvilgo akmenimis

Europos Sąjungai padedant, rekonstruota ne vieną šimtmetį menanti Kurtuvėnų (Šiaulių rajonas) aikštė. Ji sužvilgo skaldytais akmenimis. Tikimasi, kad dar šiemet čia suklegės ir turgūs, tartum į savo įprastą vietą grįžę iš tolimos praeities.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Padėjo Europos Sąjunga

Seniai besilankiusieji Kurtuvėnuose centrinę miestelio aikštę dabar vargu, ar atpažins.

Ji pasikeitė, įgyvendinus projektą „Gyvenamosios aplinkos ir bendruomeninės infrastruktūros gerinimas Kurtuvėnų miestelyje, sutvarkant gatves, apšvietimus, šaligatvius, pėsčiųjų ir dviračių takus, privažiuojamus kelius, fasadus, skverus“, finansuojamą pagal Europos Sąjungos 2007-2013 metų Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioritetą „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ įgyvendinimo priemonę „Prielaidų spartesnei ūkinės veiklos diversifikacijai kaimo vietovėse sudarymas“.

Projektui įgyvendinti iš Europos regioninio plėtros fondo ir valstybės biudžeto skirta daugiau nei 1 milijono 683 tūkstančių litų finansinė parama. Šiaulių rajono savivaldybės indėlis – daugiau nei 136 tūkstančiai litų. Darbų vertė – 1,56 milijono litų.

Paklotas aikštės akmens grindinys, nutiestas privažiavimo kelias, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė. Aikštėje pastatyti 14 suolelių, 10 šiukšlių dėžių, 10 dviračių stovų, 3 informaciniai stendai, krypties rodyklės, buomas žirgams pririšti... Sutvarkyti žalieji plotai ir želdynai.

Darbus atliko UAB „Šiaulių plentas“.

Išklota skaldytais akmenimis

Visa aikštė įrengta iš skaldytų akmenų, kurie atvežti iš užsienio. Lietuvoje tinkamų nepavyko rasti.

Kloti šiuos akmenis – darbas buvo ir sunkus, ir atsakingas. Tuo labiau, kad kloti tokį grindinį „Šiaulių plento“ darbuotojams tenka labai retai.

Darbai prasidėjo pernai gegužės mėnesį. Penketą mėnesių keliolika žmonių, klūpėdami aikštėje, kasdien paklodavo po 8-10 kvadratinių metrų akmenų.

Iš viso paklotas daugiau kaip 5 tūkstančių metrų plotas.

Pasak projekto vadovo Alfredo Budrio, Šiaulių rajono savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjo, darbuotojai, kurie klojo šią aikštę, kiekvieną akmenuką turėjo apčiupinėti, jį pritaikyti, įdėti ir įtvirtinti. Grindinį išklojant trinkelėmis, būtų paprasčiau ir labiau įprasta: padaromas pagrindas ir trinkelės išklojamos.

Šiuos darbus atlikti nebuvo taip paprasta. Reikėjo atstatyti buvusios turgaus aikštės teritoriją bei panaudoti ten esamas medžiagas. Todėl teko atidengti P. Višinskio gatvę, išimti grindinio akmenis. Jie sukloti prie bažnyčios aikštelės, sukuriant autentišką vaizdą.

A. Budrys sako, kad dabar dar aikštė ir neatrodanti labai gražiai, bet ateityje ji atrodys puikiai. Akmuo per laiką įsitvirtins jam skirtoje vietoje, ne tokie ryškūs liks tarpai tarp jų.

Turgus grįš į aikštę

„Dabar tai – sutvarkyta teritorija. Visus tai džiugina. Dabar čia nei balų, nei drėgnesnių vietų. Vasarą galbūt ir mūsų gyventojai, miestelio svečiai pajaus, kaip čia gera – juk ir suoliukų atsirado. Tai tiesiog estetiška, graži aplinka. Dar vienas švarus, tvarkingas kampelis labai svarbioje vietoje – tarp bažnyčios ir dvaro sodybos“, – sako Kurtuvėnų bendruomenės pirmininkė Jurgita Bartkuvienė.

Pastatyti atitvarai, aikštę skiriantys nuo šalia vingiuojančio kelio, – aikštėje apsilankantiems žmonėms tapo saugiau.

J. Bartkuvienės nuomone, bet koks erdvių tvarkymas, bet kokia turizmo plėtra vietovei duoda naudos.

Kurtuvėniškiai jau įvertino aikštę, joje švęsdami, sutikdami Naujuosius 2014-uosius.

Ketinama į rekonstruotą aikštę grąžinti turgų, panašų į tą, koks kadaise jau veikė šioje vietoje. Bubių seniūnijos vadovo Vytauto Slabio teigimu, jau yra ūkininkų, verslininkų, norinčių teikti produkciją tokiam turgeliui. Tikimasi, kad jam pradėjus veikti, norinčiųjų jame prekiauti atsiras ir daugiau. Ir vietos gyventojai turės kur atnešti pačių užaugintos, pagamintos produkcijos.

Šiaulių rajono savivaldybė yra nupirkusi ir Kurtuvėnuose palikusi prekybos namelių, vieną iš jų – su akvariumu, skirtu prekiaujantiems žuvimi. Juk šalia – žuvininkystės ūkio tvenkiniai, jis turės ko pasiūlyti.

Beje, pernai vasarą kiemturgis, lygiuojantis į kadaise čia veikusius turgus, Kurtuvėnuose jau buvo suorganizuotas. Aikštė tuo metu buvo rekonstruojama, todėl prekiauta netoliese už tvoros, parke ant žolyno.

Darius Ramančionis, Kurtuvėnų regioninio parko vyriausiasis specialistas kraštotvarkininkas, sako, kad, kai jau atnaujinta aikštė, joje ketinama atnaujinti kiemturgio veiklą. Pavasarį numatoma suorganizuoti kiemturgio sezono atidarymą.

D. Ramančionio teigimu, partnerių ieškantys kaimynai latviai pasiūlė bendradarbiauti, kuriant kiemturgius. Tada kurtuvėniškiai ir pagalvoję: bus rekonstruota aikštė, o kad ji būtų gyva, gal pavyktų įgyvendinti kiemturgio projektą. Kaimo bendruomenės taryba yra pareiškusi norą kiemturgį administruoti.

Aikštės forma kito

D. Ramančionio žiniomis, aikštė Kurtuvėnuose, maždaug toje pačioje vietoje, buvo jau 16-ajame amžiuje. Aplink aikštę stovėjo daugiau kaip 30 karčemų. Kurtuvėnai, dvaras ir miestelis, tada buvo svarbioje kryžkelėje.

Pasak šiaulietės istorikės, archeologės Birutės Salatkienės, dar nelabai aišku, kaip prieš keletą amžių miestelis atrodė. Apie septynioliktąjį amžių miestelyje galėjo būti ir aikštė. Labai galimas dalykas, kad ta aikštė sietina su bažnyčia: susiformavo aikštė, o prie jos ir bažnyčią pastatė. Nes taip miesteliuose būdavo: atvažiuoja žmonės į bažnyčią, aikštėje pasistato arklius, čia pat ir turgus – nereikia toli vaikščioti.

1766 metais dvarininko Jokūbo Nagurskio rūpesčiu karalius Kurtuvėnams suteikė sekmadieninio turgaus teisę. Aikštėje vėl užvirė prekyba. B. Salatkienės teigimu, iš tikrųjų tai turgus veikė dar seniau – dvarininkai vietos amatininkams čia leisdavo prekiauti.

Aštuonioliktojo amžiaus pabaigoje pastačius mūrinę bažnyčią, į ją imta orientuoti ir turgaus aikštę. Manoma, kad tai buvo daroma planingai, suteikiant aikštei klasicizmo elementų.

Išlikęs 1825 metų miestelio planas rodo, jog tuo metu čia buvo dvi sujungtos aikštės: didesnioji (110x 80 m) – bažnyčios ir dvaro sodybos, o mažesnioji (70x 60 m) – kelių į Šiaulius, Šaukėnus ir Kelmę sankryžoje.

Aikštės formos buvo keičiamos.

Spėjama, kad pati seniausia Kurtuvėnų aikštė galėjusi būti trikampė. Šešioliktojo amžiaus antrojoje pusėje miestelis pertvarkytas. Aikštė tapo stačiakampė, jos ilgoji kraštinė buvo nusidriekusi lygiagrečiai Šiaulių-Šaukėnų kelio. Ji nesikeitė daugiau kaip šimtą metų.

Kurtuvėnų regioninio parko darbuotojas D. Ramančionis sako, kad yra išsaugoti du devynioliktojo amžiaus žemėlapiai, kuriuose matyti skirtingų formų aikštės. To šimtmečio pradžioje ji dar keturkampė, o jo antrosios pusės žemėlapyje – jau tokios formos, kokios dabar yra.

Devynioliktojo amžiaus viduryje nutiesus Tilžės – Rygos plentą, Kurtuvėnai susisiekimo ir prekybos požiūriu virto provincija ir judrios kryžkelės aikštė tapo nebereikalinga.

Užžėlė krūmokšniais

Tarpukario nuotraukos byloja, kad tada gyvenimas aikštėje virė – veikė turgūs, šurmuliavo atlaidai. Norėta tokį vaizdą vėl atgaivinti, aikštę sutvarkyti, prikelti naujam gyvenimui.

Nuo turgaus aikštės dvaro sodybą skiria mūrinių stulpų ir medinių statinių tvora, beveik visai sunaikinta sovietiniais metais. Buvo išlikę tik keletas šios tvoros stulpų, kitų – tik menkos liekanos. Senesnė už šią tvora buvo aptikta 1998 metais, tiriant telefono ryšio trasą.

D. Ramančionis sako, kad tarybiniais metais tiesiai per parką buvo padarytas keliukas ir apsodintas uosiais. Aikštės, užžėlusios krūmais, kaip jau ir nebebuvo likę. Telkšojo šlapoka pieva.

2008 metais aikštė buvo rekonstruota: iškirsti patys išaugę medžiai, ji išvalyta ir išpilta skalda. Aikštės pakraštyje buvo atidengti dvaro magazino (dvaro sandėlio pilti grūdams, – red. past.) pamatai ir numatyta juos integruoti į aikštės erdvę. Jie buvo eksponuojami, tačiau neprižiūrimi. Nepasiteisino ir skaldos danga.

Prieš gerą dešimtmetį buvo parengtas techninis projektas. Vėliau atlikti archeologiniai tyrinėjimai. O pradėjus įgyvendinti Europos Sąjungos remiamą projektą, prasidėjo ir statybos bei rekonstrukcijos darbai.

Kai kuriems kurtuvėniškiams buvo sunku matyti, kad kertami seni, akiai tapę įprasti medžiai. Gyventojams nuolat buvo aiškinama, kas ir kodėl čia vyksta.

Užs. Nr. 206263

Autoriaus nuotr.

PERMAINOS: Rekonstruota miestelio aikštė jau laukia svečių.

POILSIS: Aikštės pakraštyje galima ir pasiilsėti, pasikalbėti su bičiuliu.

RODYKLĖS: Prie aikštės pastatytos nuorodos padės kiekvienam, atvykusiam į Kurtuvėnus.

Kurtuvėnų regioninio parko direkcijos nuotr.

PRAEITIS: 2008-ieji. Plotas, kuriame dabar įrengta aikštė, išvalytas nuo menkaverčių medžių.