
Naujausios
Šiaulių centrinę aikštę norima grąžinti į buvusią vietą
Šiaulių miesto savivaldybėje sklando idėja atkurti uždarą centrinę miesto aikštę. Bet uždarius dviejų gatvių atkarpas, neliktų privažiavimo prie Savivaldybės, todėl dairomasi į šalia esančius privačius statinius. Juos nugriovus būtų suformuotos naujos gatvės ir aikštelės. Statinių savininkas prašo 4 milijonų litų.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Centrinė aikštė – kitur
Idėją uždaryti Aušros alėjos ir Vasario 16-osios gatvių atkarpas prie Savivaldybės ir Katedros, siūlo Administracijos direktoriaus pavaduotojas Romanas Kančauskas.
„Siūlymas yra gana drąsus, bet teisingas matant ilgalaikę perspektyvą. Parengus projektą pagal europinėmis lėšomis finansuojamą URBAN programą būtų galima sutvarkyti centrinę miesto aikštę“, – siūlo R. Kančauskas.
Jis pabrėžė, jog tai esąs tik jo siūlymas. Dar turi pritarti politikai.
R. Kančausko žodžiais, reikėtų uždaryti nuo Tilžės gatvės Savivaldybės pastato link vedančią Aušros alėjos atkarpą ir Vasario 16-osios gatvės dalį nuo Savivaldybės iki Trakų gatvės.
Uždarius eismą ir centrinę miesto aikštę perkėlus į kompaktišką sklypą nuo Tilžės gatvės iki Savivaldybės ir Katedros, mieste atsirastų uždara aikštė. Likusį laisvą plotą, R. Kančausko nuomone, reikėtų palikti užstatyti. Esą patraukli vieta miesto centre turėtų pritraukti investuotojų. Čia galėtų atsirasti ir požeminė automobilių stovėjimo aikštelė.
Dabartinė aikštė (Prisikėlimo), anot pašnekovo, yra per didelė – nejauki ir pustuštė.
R. Kančauskas pabrėžė, kad aikštei sutvarkyti būtų skelbiami idėjos ir techninis konkursai.
Verslininkas turi savo planų
Jeigu eismas bus uždarytas, reikės kito įvažiavimo į Savivaldybę. Savivaldybininkų akys krypsta į apgriuvusius pastatus ir žemės sklypą bankrutavusios bendrovės „Šiaulių duona“ teritorijoje. Ten galėtų būti įrengtas įvažiavimas į Savivaldybę ir kaimyninį daugiabutį iš Trakų gatvės.
Sklypas ir apgriuvę pastatai priklauso bendrovės „Šiaulių grūdai“ direktoriui Algimantui Marazui.
Verslininkas „Šiaulių kraštui“ patvirtino prašęs už savo sklypą ir pastatus 4 milijonų litų. Esą kaina didelė, nes jis ir neketina savo turto parduoti: „Pats šioje vietoje įgyvendinsiu savo sumanymą“.
Jo žodžiais, griuvėsiai bus išvalyti, o sklype šalia Savivaldybės iškils naujos statybos butai vidutinei klasei. Pirmieji aukštai bus palikti ofisams. „Pieno baras“ pasiliks senoje vietoje, bet bus rekonstruotas. Iš viso į šį projektą A. Marazas ketina investuoti 12–14 milijonų litų.
Jau balandžio mėnesį Savivaldybei verslininkas ketina pristatyti vizualizaciją, kaip atrodys sklype projektuojami nauji pastatai. „Kadangi jie bus senamiesčio zonoje, negalės būti aukštesni nei leidžiama“, – pabrėžė pašnekovas.
Aukos kelis Savivaldybės kabinetus?
R. Kančausko nuomone, 4 milijonai litų – per brangu.
„Jeigu verslininkas sutiktų parduoti už prieinamą kainą, būtų galima įrengti įvažiavimą, jeigu ne – suksimės kitaip“, – sakė savivaldybininkas.
R. Kančauskas svarstė alternatyvą: įvažiavimui į Savivaldybės kiemą iš Trakų gatvės būtų galima paaukoti kelis kabinetus.
„Savivaldybėje dar yra neįrengta palėpė – ten galima įrengti kabinetus“, – sakė R. Kančauskas.
Patinka idėja perkelti aikštę
Vyriausioji Šiaulių miesto architektė Rasa Budrytė R. Kančausko siūlymą uždaryti dalį gatvių ir centrinę miesto aikštę perkelti arčiau Savivaldybės ir Katedros, vertina palankiai. „Man ši idėja patinka“, – sakė ji.
R. Budrytės žodžiais, mintis nėra nauja – ją per centrinės aikštės sutvarkymo kūrybines dirbtuves buvo pateikę ir kai kurie architektai.
„Gal gatvių nereikės visiškai uždaryti, o tik sumažinti eismą. Panašų sprendimą yra parengusi Akmenė – jos aikštę kerta magistralinė gatvė. Parengtas sprendinys išgrįsti gatvę kitos spalvos trinkelėmis ir leisti važiuoti tik tiems, kam būtinai reikia, o per šventes gatvę visai uždaryti“ – svarstė vyriausioji miesto architektė.
Jos nuomone, pasiūlymą žiedu organizuoti eismą, padarius papildomą gatvę pro SEB banką ir buvusį Projektavimo institutą turėtų svarstyti transporto specialistai.
Aikštė primintų buvusią iki XVIII amžiaus
R. Budrytės teigimu, iki 18 amžiaus Šiaulių centrinė aikštė buvo toje pačioje vietoje, kurią dabar siūlo R. Kančauskas.
Vėliau, valdant carinei Rusijai, aikštė buvo performuota. Šiaulių centre prieš Katedrą, kad ją užstotų, buvo pastatyta rusų cerkvė.
Vyriausiosios architektės nuomone, atsakymą, kokia turėtų būti centrinė Šiaulių aikštė, pateiks idėjų ir techninis konkursas.
„Gal bus tokių genialių pasiūlymų, kokių mes nė nesitikime“, – sakė ji.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
AIKŠTĖ: Uždarius po atkarpą Aušros alėjos ir Vasario 16-osios gatvių centrinę aikštę siūloma perkelti arčiau Savivaldybės ir Katedros. Istoriškai ši vieta centrinei aikštei nėra nauja – šioje vietoje Šiaulių miesto aikštė buvo iki XVIII amžiaus.
GRIUVĖSIAI: Pastatų savininkas sumanė į turimą 37 arų sklypą prie Savivaldybės pats investuoti 12–14 milijonų litų.
ĮVAŽIAVIMAS: Norint uždaryti gatves ir rekonstruoti aikštę, Savivaldybei tektų paaukoti kelis valdininkų kabinetus, kad būtų padarytas įvažiavimas kiemą iš Trakų gatvės.
Jono TAMULIO nuotr.
NUOMONĖ: Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Romano Kančausko nuomone, dabartinė aikštė yra per didelė Šiauliams – nejauki ir pustuštė. Ją perkėlus arčiau Katedros ir Savivaldybės, mieste atsirastų kompaktiška aikštė.
SVARSTYMAS: „Gal gatvių ir nereikės uždaryti, o tik sumažinti eismą“, – svarstė Šiaulių miesto vyriausioji architektė Rasa Budrytė.