
Naujausios
Valstybės finansuojamą advokatą galima rinktis
Nuo sausio 1-osios mažas pajamas turintiems gyventojams atrištos rankos į valstybės garantuojamą teisinę pagalbą – dabar jiems susitarimo pagrindu gali atstovauti bet kuris pasirinktas advokatas.
Šiaulių valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos direktorius Tadas BALTUŠKA pristato naujoves teikiant valstybinę teisinę pagalbą, atsakomybę ir bylas, pasibaigiančias pusių susitaikymu.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Pagalbą teikia ir advokatų padėjėjai
– Nuo sausio teisines paslaugas gyventojams gali teikti ir tie advokatai, kurie nėra pasirašę sutarčių su Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybomis. Ar valstybė samdys ir privačiai dirbančius advokatus?
– Nuo metų pradžios galima pasirinkti bet kurį advokatą. Tik tokiais atvejais yra būtinas jo raštiškas sutikimas, kad pagal Vyriausybės nustatytus įkainius sutinka asmeniui teikti teisinę pagalbą ne privačia tvarka, o valstybės finansuojama. Nėra taip, kad pageidaujant konkretaus advokato, jis teikti pagalbą privalo.
Paprastai tariant, jei žmogus ateis ir pasakys, kad jis sutarė ir gavo raštišką vieno ar kito advokato sutikimą, šis gynėjas bus paskirtas, už darbą jam sumokant valstybės numatytą atlyginimą.
Iki sausio 1 dienos buvo tik dviejų grupių valstybės finansuojami advokatai: tie, kurie nuolatos ir tik pagal valstybės užsakymus teikia teisinę pagalbą (Šiaulių tarnyboje jų dirba 12) ir tie advokatai, kurie teikia pagalbą pagal valstybės numatytus įkainius, o tuo pačiu ir privačias teisines paslaugas (tokių Šiaulių apygardos teismo teritorijoje yra 53).
– Ar tai reiškia, kad privatūs advokatai ima stigti darbo ir siekia pajamų iš valstybės biudžeto?
– Atvirkščiai, naujoji tvarka priimta dėl to, kad Šiaulių apygardos teismo teritorijoje trūksta advokatų.
Didžiausias trūkumas – Joniškio, Pakruojo, Akmenės rajonuose. Šiuose miestuose, skirtingai nuo didžiųjų, kur advokatų šimtai, yra tik keli teisininkai, įregistravę advokato veiklą.
Šiauliams šiuo metu advokatų užtenka, jiems neretai tenka važiuoti į rajonų centrus ir atstovauti asmenis teismuose.
– Nėra grėsmės, kad gynėjų trūkumas, jų užimtumas gali komplikuoti bylų nagrinėjimo procesą, terminus?
– Apgalvota, kaip kompensuoti trūkstamų valstybės gynėjų stygių. Štai nuo sausio antrinę teisinę pagalbą civilinėse ir administracinėse bylose, prižiūrint advokatui, gali teikti advokatų padėjėjai.
Tik privalu, kad advokatas atsakingai įvertintų savo pavaldinio teisinę kvalifikaciją ir pasirašytų sutikimą. Juk būtent advokatas, iškilus nesklandumams, privalės atsakyti už savo padėjėjo padarytas klaidas.
Imamasi gudrybių
– Girdėtas posakis „valdiškas advokatas ir dirbs valdiškai“. Kiek tai pagrįsta?
– Turiu pavyzdžių, kai mūsų „valdiški“ advokatai ir Aukščiausiajame Teisme laimi sudėtingas civilines bylas prieš žymias kontoras ir privačius advokatus.
Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos darbo kokybė vertinama pagal tai, kaip advokatas baigia bylą: laimi, pralaimi ar sudaroma taikos sutartis.
Man džiugu, kad dauguma bylų baigiasi jas laimint. Dar smagiau, kad daug bylų nepasiekia teismo, nes mūsų advokatams pavyksta sutaikyti puses.
– Nuo ko priklauso, ar bus žmogui suteikta valstybės garantuojama pagalba?
– Ar žmogui nebus atsakyta suteikti teisines paslaugas, priklauso ne tik nuo jo gaunamų pajamų.
Visuomet, išskyrus prašymus, susijusius su tėvystės nustatymu ar nuginčijimu, vaikų išlaikymu ir alimentų priteisimu, vertinamas reikalavimo pagrįstumas ir tai, ar yra tikimybė laimėti bylą.
Kai yra žalos atlyginimo klausimai, kai norima prisiteisti šimtų tūkstančių litų neturtinę žalą, advokatų prašome pateikti išankstinę išvadą dėl konkretaus reikalavimo pagrįstumo ir atstovavimo asmeniui perspektyvumo – taupome mokesčių mokėtojų pinigus.
– Siekdami gauti advokatą žmonės privalo pateikti pajamų ir turto deklaracijas. Ar jos, siekiant gauti visiškai ar iš dalies nemokamą gynėją, neklastojamos?
– Anksčiau visi antrinės teisinės pagalbos siekiantys pareiškėjai turėdavo vykti į Mokesčių inspekciją ir užpildyti minėtas deklaracijas. Nuo sausio 1-osios tokias deklaracijas galima užsipildyti pirminės teisinės pagalbos skyriuje arba patiems.
Melagysčių pasitaiko. Štai atėjo žmogus prašyti teisinės pagalbos, užpildė pajamų ir turto deklaracijas nurodydamas apie Šiaulių mieste ir užmiestyje turimus žemės sklypus, kurių vertė... vienas litas. Tokiam piliečiui atsakyta suteikti nemokamas paslaugas.
Nuo sausio 1 dienos įsigaliojus naujam Administracinės teisės pažeidimo kodeksui už melagingus duomenis – neteisingai nurodomą disponuojamo turto dydį ir pajamas – gali būti skirta bauda.
Prašymų skaičius stabilizavosi
– Su kokiomis problemomis į jus kreipiasi gyventojai?
– Pernai Šiaulių valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba gavo 3801 prašymą suteikti pagalbą atstovaujant civilinėse ir administracinėse bylose.
Prokurorų, teismų ir ikiteisminio tyrimo pareigūnų prašymų skirti gynėją, kurio dalyvavimas būtinas baudžiamosiose bylose, pernai gauta virš 5000 prašymų.
Daugiausiai prašymų gauta iš Šiaulių miesto, rajono bei Radviliškio gyventojų. Pernai Šiaulių tarnybos advokatai gyventojams suteikė paslaugų virš 1,5 milijono litų.
Dažniausiai prašoma teisinės pagalbos šeimos bylose: skyrybų, tėvystės nustatymo, vaikų išlaikymo priteisimo.
Kreipiasi ir nukentėjusieji baudžiamosiose bylose, kurie nori parengti civilinį ieškinį dėl žalos atlyginimo. Jiems nereikia pildyti pajamų, turto deklaracijų, užtenka nutarimo, kuriuo jie yra pripažinti nukentėjusiaisiais.
Valstybės finansuojamo advokato prašoma ir administracinėse bylose – neretai dėl KET pažeidimų, kai atimtas vairuotojo pažymėjimas ir, praėjus pusei skirto nuobaudos termino, jį norima susigrąžinti.
Advokato ieško ir žmonės, kuriems dėl tam tikrų priežasčių neskirtos socialinės pašalpos arba nutrauktas jų mokėjimas.
– Minėjote taikos sutartis. Reikia didelės praktikos ir išradingumo, norint sutaikyti konflikto puses.
– Pavyzdys – skyrybų byloje paskiriame advokatą. Jis kalba su vienu sutuoktiniu, su kitu ir abu susitaiko, nepriartėję prie teismo.
Nuo liepos 1 dienos turėtų pradėti veikti tarpininkavimo institutas, kai, tarpininkaujant trečiajai šaliai, bus bandoma dar aktyviau puses sodinti prie apskrito stalo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ADVOKATAS: Šiaulių valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos direktorius Tadas Baltuška akcentuoja: valstybės advokatas skiriamas tik menkas pajamas turintiems gyventojams.
TARNYBA: Šiaulių valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba įsikūrusi Vasario 16-osios gatvė 49.