Me­la­giai pra­ne­ši­nėjo apie sprogmenis

Me­la­giai pra­ne­ši­nėjo apie sprogmenis

Melagiai pranešinėjo apie sprogmenis

Ketvirtadienio vakarą Bendrasis pagalbos centras sulaukė anoniminio pranešimo apie Šiaulių „Akropolyje“ padėtą sprogmenį. Ant kojų sukeltos operatyviosios tarnybos, pastatą apieškojo „Aro“ išminuotojai. Sprogmens nerasta.

Vakar rytą teisėsauga sulaukė pranešimo apie užminuotą Šiaulių areną, o po pietų – apie rastą sprogmenį „Akropolio“ automobilių stovėjimo aikštelėje.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Pranešimas: sprogmuo!

Informaciją apie prekybos centro „Akropolis“ automobilių stovėjimo aikštelėje padėtą sprogmenį Bendrasis pagalbos centras (BPC) Šiaulių apskrities policiją informavo ketvirtadienį apie 20 valandą.

Pranešta, kad skambino vaikas, kuris, pasakęs apie grėsmę, padėjo telefono ragelį. Policininkai informaciją apie sprogmenį perdavė Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnams.

Prie „Akropolio“ atvyko visų operatyviųjų tarnybų pareigūnai: ugniagesiai gelbėtojai, policininkai, medikai, dujininkai. Čia įvestas sprogimo grėsmės likvidavimo planas „Skydas“, užtverti ir uždaryti abu įėjimai į pastatą, taip pat blokuoti įvažiavimai į automobilių stovėjimo aikšteles, aptverta teritorija.

Per prekybos centro garsiakalbius žmones paprašyta nedelsiant palikti pastatą. Preliminariais duomenimis, evakuota daugiau nei tūkstantis prekybos centro lankytojų bei darbuotojų.

„Akropolio“ lankytojams, įvertinus galimą grėsmę, neleista pasiimti požeminėje aikštelėje stovėjusių transporto priemonių.

Keliolika minučių po 23 valandos iš Vilniaus atvyko „Aro“ išminuotojai. Požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, kitos prekybos centro patalpos, naudojant visus taktinius apieškos veiksmus ir specialias priemones, tikrintos kelias valandas. Sprogmens nerasta.

Skambinta iš taksofono

Vakar Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate (VPK) dėl melagingo pranešimo apie visuomenei gresiantį pavojų iškelta baudžiamoji byla.

Policija beveik neabejoja, kad apsimelavęs asmuo bus išaiškintas, tai esą tik laiko klausimas.

Pirminiais duomenimis, kokius policijai pateikė Bendrasis pagalbos centras, melagingą pranešimą apie sprogmenį „Akropolyje“ paskleidė vaikas. Teigiama, kad, pateikęs teisėsaugą ant kojų sukėlusią informaciją, skambinusysis, padėdamas ragelį, dar ir susijuokė.

Jau nustatyta, kad buvo skambinta  iš greta „Akropolio“ esančio taksofono. Taigi neatmetama, kad „pokštininkas“, o greičiausiai ir jo draugai, iki išnaktų stebėjo visą teisėsaugos operaciją.

Griežčiausia už tokį nusikaltimą gresianti atsakomybė – iki dvejų metų nelaisvės. Be to, pranešėjui gali tekti atlyginti išlaidas, užtikrinant gyventojų saugumą, taip pat žalą, kurią patyrė prekybos centras.

Jei bus išaiškinta, kad pranešimą įvykdė nepilnametis iki 16 metų, atsakomybė dėl neatsakingo poelgio teks jo tėvams. Jiems gali tekti kompensuoti valstybei ir privačiam verslui padarytą žalą.

Dar du pranešimai

Vakar, apie 11 valandą ryto, gautas pranešimas apie Šiaulių arenos užminavimą dar kartą sukėlė miesto „operatyvininkus“. Šįkart skambinta iš mobiliojo ryšio telefono. Šiuo skambučiu pareigūnams pavyko surinkti nemažai duomenų nustatant įtariamąjį.  Vakar iki 17 val. įtariamasis dar nebuvo sulaikytas.

„Šiaulių krašto“ žiniomis, BPC darbuotojams skambinusįjį sujungus su Šiaulių VPK budėtojais, apklausiamas jis ėmė painiotis,  paminėjo nežinantis, kurioje Šiaulių arenoje sprogmuo padėtas.

Neatmetus, kad analogiška informacija galėtų būti to paties asmens, pagal balsą greičiausiai paauglio, darbas, šįkart apsispręsta apsieiti be išminuotojų.

Prie pastato kelias valandas budėjo operatyviųjų tarnybų ekipažai, o arenos patalpas apžiūrėjo šios įstaigos apsaugos tarnybos darbuotojai, policija, ugniagesiai.

Skambutis apie popietę automobilių stovėjimo aikštelėje rastą sprogmenį didesnės reakcijos nesulaukė – nurodytą vietą tik apžiūrėjo policijos ir apsaugos darbuotojai.

Našta mokesčių mokėtojams

Tokia išdaiga, kaip melagingas pranešimas, neretai sujudina visų operatyvinių sričių specialistus ir tampa milžiniška našta mokesčių mokėtojams.

Apskaičiuota, kad vieno ugniagesių gelbėtojų ekipažo išvažiavimas gaisrine mašina biudžetui kainuoja apie 800 litų.

Vieno medikų ekipažo darbas: kelionė ir budėjimas valstybės biudžetui kainuoja 300–400 litų. Prie „Akropolio" ketvirtadienio vakarą budėjo du ekipažai.

Dar policijos, dujininkų resursai.

Ne vieną tūkstantį valstybės biudžetui kainuoja iš Vilniaus atvykstančių „Aro“ pareigūnų kelionė, darbo priemonės.

Išminuotojas: nerimtos grėsmės nebūna

Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vadas Viktoras Grabauskas „Šiaulių kraštui“ sakė neatmenantis, kad, gavus anoniminį pranešimą, sprogmuo būtų rastas. Paprastai pasitvirtina tik tie atvejai, kai žmogus praneša radęs, pastebėjęs sprogmenį arba į jį panašų daiktą.

„Melagingų pranešimų nėra mažai. O šiemet, palyginti su pernai, šalyje jų net padaugėjo, – sakė pareigūnas. – Ne visada kviečiami išminuotojai, nebent jei, kaip Šiaulių „Akropolio" atveju, yra įvedamas koks planas. Kartais pakanka, kad pateiktą informaciją tikrina kitų sričių pareigūnai.“

Pasak jo, dažni atvejai, kai apie pastato užminavimą praneša girti asmenys, pasitaiko, ne tik jauni, bet ir garbaus amžiaus.

„Prisimenu, paskambino jaunas vyras ir, nenorėdamas, kad jo mylimoji išskristų, pranešė, jog yra užminuotas lėktuvas“, – incidentą prisiminė „Aro“ vadovas.

Pasak jo, vaikai irgi mėgsta pranešti apie sprogmenis, tačiau jų pranešimų nėra labai daug. V. Grabausko teigimu, negalima ranka numoti nė į vieną pranešimą apie galimą grėsmę, net jei praneša vaikas.

„Kas gali užtikrinti, kad vaikas negali padaryti kokio sprogmens – juk internete pilna informacijos, – teigė Antiteroristinių operacijų rinktinės vadas. – Bet kokiu atveju geriau patikrinti, negu gailėtis.“

Meluojama ne tik apie sprogmenis

Bendrojo pagalbos centro Klaipėdos skyriaus vadovo Rolando Miliaus teigimu, 112-uoju melagių paskambina nemažai.

Laimei, pranešimų apie sprogmenis nėra daug. Dažniau pranešama apie smurtą artimoje aplinkoje, apie gaisrą.

„Kiekvienu atveju informuojame reikiamas institucijas. Juk sulaukus skambučio neįmanoma pasakyti, pranešimas pagrįstas ar ne. Tai paaiškėja tik vėliau", – sakė BPC vadovas.

Pasak jo, keturių šalies apskričių gyventojų pranešimus gaunantis BPC Klaipėdos skyrius melagingų pranešimų sulaukia vidutiniškai po vieną per savaitę.

Artūro JAUGĖLOS nuotr.

PRANEŠIMAS: Ketvirtadienio vakarą gautas pranešimas apie užminuotą Šiaulių „Akropolį“, įvestas planas „Skydas“.

OPERATYVININKAI: Iki ir po vidurnakčio prie prekybos centro budėjo operatyviosios pajėgos.

 

ELTA nuotr.

Viktoras Grabauskas

"ARAS": Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vadas Viktoras Grabauskas įsitikinęs, kad į kiekvieną pranešimą apie grėsmę privalu žiūrėti rimtai: geriau patikrinti, negu paskui gailėtis.