
Naujausios
Policijos viršininkas: Už signatarų laužus reikia sodinti
Taiki Kovo 11-osios akcija prie Seimo saugant signatarų užkurtą laisvės laužą trims piliečiams baigėsi policijos komisariate. Simbolinį laužą, kurį antradienį iškilmingai įžiebė Kovo 11-osios Akto signatarai, policija prilygino šiukšlinimui, o jį saugojusiems žmonėms net grasina baudžiamąja atsakomybe.
![]() |
Simbolinį laužą, kurį antradienį iškilmingai įžiebė Kovo 11-osios Akto signatarai, policija prilygino šiukšlinimui, o jį saugojusiems žmonėms net grasina baudžiamąja atsakomybe. "Respublikos" nuotr. |
Laužą užgesino
Laisvės laužą prie Seimo Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarai Romualdas Ozolas ir Audrius Rudys iškilmingai įžiebė Kovo 11-ąją, po patriotinių eitynių ir mitingo Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo. Protestuotojai sutarė šią simbolinę ugnį saugoti tol, kol Seimas paskelbs referendumą dėl žemės nepardavimo užsieniečiams gegužės 25 dieną. Jie ketino prie laužo pakaitomis budėti ir dieną, ir naktį.
Tačiau tokia idėja policijos pareigūnams nepatiko.
Kaip pasakojo vienas iš protesto dalyvių, verslininkas Gintaras Aleknavičius, ugnies sergėtojai pareigūnams užkliuvo ne iškart. „Iš pradžių prie mūsų priėjo vienas policininkas, jis pasižiūrėjo, kad taikiai, ramiai vakarojame, mes jį pakvietėme pasišildyti, jis padėkojo, pasiteiravo, ar viskas gerai, ir nuėjo“, – prisiminė jis.
Po kiek laiko prie laužo pasirodė dar du pareigūnai. Į policiją buvo kreiptasi iš Seimo viešbučio baiminantis, kad naktį ugnies saugotojai kels triukšmą. Protesto dalyviams patvirtinus, kad elgsis ramiai, pareigūnai pasišalino. Tačiau neilgam. Apie pusę vienuoliktos prie Seimo atvyko net keli policijos ekipažai ir komunalininkai, kuriems įsakyta išardyti Signatarų laužą.
„Policininkai pasakė, kad mes neturime teisės čia kūrenti ugnies. Kad jie atvyko šiukšlių surinkti. Mes jiems aiškinome, kad tai nėra šiukšlės, kad tai Laisvės ugnis, kurią įkūrė Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarai ir įpareigojo šią ugnį saugoti, puoselėti, kiek reikės“, – pasakojo G.Aleknavičius.
Kai protestuotojai nesutiko užgesinti laužo, pareigūnai juos sulaikė. Iš pradžių buvo sulaikytas G.Aleknavičius. Jam pareigūnai užlaužė rankas ir nutempė iki policijos automobilio. Paskui buvo sulaikyti dar du žmonės – 21 metų Deividas Juodelis ir 34-erių Ričardas Pinkus.
Policijos komisariate sulaikytieji parašė pasiaiškinimus ir buvo paleisti. Jų pasiimti atvyko Seimo narys Petras Gražulis. Pastarasis ugnies sergėtojus vėl parvežė į Nepriklausomybės aikštę, kur buvo budėta per naktį.
G.Aleknavičius sako, kad Laisvės ugnį iš dalies pavyko išsaugoti. Nuo laužo buvo uždegtos kelios žvakelės. Vakar 18 val. prie Seimo uždegtas aukuras, simbolizuojantis piliečių protestą. Aukurą uždegė signatarai R.Ozolas ir A.Rudys.
Laužas prilygintas šiukšlinimui
Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos pirmininkas Julius Panka sako, kad idėja įžiebti Signatarų laužą eitynių ir mitingo organizatoriams kilo spontaniškai. Laužas, anot jo, buvo deginamas nepažeidžiant įstatymų. „Pagal tai, kaip reikalauja įstatymai, susitariau su dviem žmonėmis, kad jie prisiims atsakomybę už 15 žmonių piketą. Kovo 10 dienos vakare išsiunčiau Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriui informaciją, kad po eitynių nebus gesinamas laužas, kad jis bus kurstomas ir šioje akcijoje dalyvaus ne daugiau kaip 15 žmonių, kaip to reikalauja Susirinkimų įstatymas“, – pasakojo J.Panka.
O štai Vilniaus miesto trečiojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Gediminas Vidžiūnas įtikinėja, kad laužo sergėtojai buvo sulaikyti, nes nesilaikė Vilniaus miesto tvarkymo ir švaros taisyklių, patvirtintų savivaldybės.
„Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu gali būti leista rengti renginius, kurių metu deginami laužai. Šiuo atveju jie nieko neturėjo. Jie susikūrė kažkokį Signatarų laužą. Negalima deginti mieste laužų kada panorėjus. Tai visiškai neprotinga. Net sodo sklype, jei, pavyzdžiui, jis viduryje senamiesčio, taip paprastai negalima deginti. Deginti šakas, lapus draudžiama. Žiūrėsime, kaip čia bus. Tačiau, pirminiu mano vertinimu, šituos žmones reikėtų traukti baudžiamojon atsakomybėn, nes jie nesilaikė švaros ir tvarkos taisyklių“, – įtikinėjo policininkas G.Vidžiūnas.
Kiek vėliau policija išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad „Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Danutos Narbut pasirašytame įsakyme, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti skirto mitingo organizatoriams kūrenant laužus, buvo numatyta sutvarkyti teritoriją pasibaigus minėjimui, iki 22 valandos, be to, išvežti šiukšles ir atlyginti galimus nuostolius“.
Pasak policijos, pareigūnų nurodymai nebuvo vykdomi, buvo trukdoma tvarkyti teritoriją, todėl policijos pareigūnai minėtus asmenis pristatė į Vilniaus trečiąjį policijos komisariatą, kad nustatytų įvykio aplinkybes ir pradėtų tyrimą.
Valdžios karas su protestuotojais?
Tačiau protesto dalyviai laikosi nuomonės, kad policijos brutalumas yra netoleruotinas. Pasak J.Pankos, Lietuva tampa policine valstybe, kur bet kokie taikūs piliečių protestai yra malšinami.
Signataras R.Ozolas policijos elgesį lygino su „bananų baliumi“ 1988 metais, kai Gedimino aikštėje buvo jėga išvaikyti Lietuvos laisvės lygos aktyvistų palaikyti suplūdę žmonės.
„Iki šiol valdžia prieš tautą kovojo įstatymu, o dabar, manau, ji pradėjo atvirą karą su tauta“, – teigė jis.
Parengta pagal dienraštį „Respublika“