
Naujausios
Du mėnesiai Anglijoje ar metų darbas savo ūkyje?
Tokią dilemą šiuo metu sprendžia Vaiguvos seniūnijos Vikraičių kaimo ūkininkas Algis Užkuras. Keliolikos galvijų bandą laikantis ir 15 hektarų žemės dirbantis ūkininkas sako, jog tą, ką gauna per metus sunkiai plušėdamas ir nuolat sukdamas galvą savo ūkelyje, jis per porą mėnesių uždirba Anglijoje. Ką rinktis?
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Šviečia raudoni stogai
Važiuojant link Vaiguvos, dar prieš Pakėvį naujais raudonais stogais šviečia ūkininko Algio Užkuro vienkiemis. Naujais pastatais puošiantis senelių ir tėvų sodybvietę Algis Užkuras sako, jog vienkiemį gražina ne iš didelių turtų ar pertekliaus. Jaučia pareigą ir poreikį gyventi gražiau, tvarkingiau. Svajoja iškasti tvenkinius.
Daugelį statybos darbų atlieka savo rankomis. Samdyti darbininkų mažo ūkelio šeimininkas neturėtų iš ko. Prisiduria retkarčiais išvažiuodamas padirbėti į užsienį. Ūkį tuo metu prižiūri jo mama ir sūnus.
Iš septynių Užkurų vaikų trys gyvena aplink Pakėvį. Vienas brolių Algis liko gimtinėje. Čia gyvena jau trečia karta. Ant to paties sklypo stovi senelių, Algio mamos sodyba.
Dabar nedidelį ryškų namelį pasistatė ir Algis. Kol kas namelis tarnauja tik kaip svečių namai. Pats ūkininkas gyvena senelių sodyboje.
Molinga žemė tinka tik ganykloms
Algis laiko apie dešimt jaučių ( galvijų skaičius kinta), keletą karvių. Tokį ūkį padiktuoja vietovė. Čia kalvos, molinga žemė. Ji tinka tik ganykloms.
Ūkininkas neaugina javų. Tik plotelį daržovių savo poreikiams. Nes ir žemės turi nedaug – tik 15 hektarų. Patogu, kad didžiuma plotų aplink namus. Tik pora hektarų – atokiau.
„Ūkis pririša prie gyvulių. Visus tuos metus, kai ūkininkauju, dirbu be išeiginių. Ar penkiasdešimt karvių laikai, ar penkias – vis tiek turi prieiti,“ – pasakoja A. Užkuras.
O naudos, pasak ūkininko, nėra labai daug. Abejoja, ar iš tų pajamų sugebės išleisti į mokslus vidurinę jau baigiantį sūnų.
Pats ūkininkas turi tik būtiniausią techniką. Kitą techniką skolinasi iš draugų. „Aš jiems padedu, jie – man. Samdyti techniką būtų labai brangu.“
Tenka daryti sūrius
Ūkininkas sako, jog norint išgyventi iš nedidelio ūkelio tenka nuolat sukti galvą, kaip sumaniau ir kūrybiškiau tvarkytis. Karvių jis laiko nedaug. Kai atsiveda veršelius, didžiąją dalį pieno jie suvartoja. Žiemą karvės užtrūksta. Be to, užpusto kelią. Negalėtų nuvežti pieno iki surinkimo punkto.
Todėl nusprendė iš perteklinio pieno daryti sūrius. Vyrui tai buvo tikras iššūkis. Teko domėtis technologija.
Ūkininkas maišo rūgusį ir saldų pieną, pakaitina iki 65 laipsnių temperatūros, padaro varškę. Varškė – gana riebi, nes ją daro iš nenugriebto pieno. Ją pagardina specialiais prieskoniais, česnaku ir kmynais. Kai sūrį ištraukia iš slastų, ištrina specialiais ispaniškais prieskoniais.
Kelias dienas sūrius palaiko šaldytuve. Kai jų susidaro daugiau, rūko.
Rūkyklą Algis taip pat susikonstravo pats. Sūrius deda ant specialių grotelių. Rūko tik slyvų, obelų ir alksnių dūmais.
Iš perteklinio pieno pagamintų sūrių užtenka savo šeimos poreikiams, giminėms, draugams. „Turguje negalėčiau stovėti. Būtų sarmata, – sako ūkininkas. – Be to, ir laiko tokiems dalykams nėra.“
Kartais uždarbiauja užsienyje
Ne per seniausiai Algis Užkuras buvo išvykęs padirbėti į Angliją. Ūkį tuo metu prižiūrėjo jo mama ir sūnus.
Anglijoje dirbo paukštyno skerdykloje. Sutartį sudarė porai mėnesių. Tačiau gautais pinigais galėjo gerokai paspartinti savo statybas.
Ūkininkas neslepia, jog to, ką uždirbo Anglijoje per du mėnesius, kukliai išgyventi užtektų likusiems dešimt tų pačių metų mėnesių. Panašiai tiek pajamų gauna ir iš savo ūkio, stropiai plušėdamas ištisus metus.
Anksčiau A.Užkuras yra uždarbiavęs ir Ispanijoje. Ūkininkas svarsto vėl vykti į Angliją. Tik su kelionėmis kils problemų, kai sūnus išvažiuos studijuoti. Viena garbaus amžiaus jo mama nesusitvarkys su ūkiu. Todėl kartais svarsto – gal iš viso atsisakyti gyvulių ir ūkio.
Autorės nuotr.
SUMANUMAS: Nedidelio ūkelio šeimininkas Algis Užkuras sumaniai tvarkosi, išnaudodamas visas žemės teikiamas galimybes ir ieškodamas išeities iš susidariusių keblumų.
GIMTINĖ: Ūkininkas Algis Užkuras gimtinę puošia naujais pastatais.