
Naujausios
Kuris skyrius geresnis, kuri vedėja – gražesnė?
Šiaulių miesto savivaldybėje apie skyrių vedėjų darbą sprendžiama jeigu ne pagal jų grožį, tai pagal priklausymą politinei partijai. Antraip, kam verslo struktūrų kritikuojamo Ekonomikos skyriaus vedėjai reikėjo peršokti pas socialdemokratus? Šiems irgi gerai – uždės leteną ant Šiauliams skirtų europinės paramos milijonų.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Nepanaudoja verslo potencijos
Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vidmantas Japertas priekaištauja, kad dar 2007 metais patvirtinus Šiaulių miesto strateginį planą buvo sutarta, jog Savivaldybė kvies prie derybų stalo įvairių sričių atstovus, o dėl ekonominės plėtros – verslo asocijuotas struktūras ir tarsis, kaip mieste sukurti geresnes sąlygas verslui plėtoti, bet to nepadarė.
„Jeigu Šiaulių miesto savivaldybė viena imtųsi kurti palankesnes sąlygas verslui, tai būtų tik veiklos imitacija, nes Savivaldybė šioje srityje neturi kompetencijos, – sako prezidentas, – o verslo ir mokslo kompetencijų nepanaudoja“.
Iki 16 tūkstančių litų susitraukė Savivaldybės smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimo fondas, kuris prieš dešimt metų siekė vos ne pusę milijono litų per metus. „Tokiam miestui kaip Šiauliai verslui skatinti skirti 16 tūkstančių litų – ir gėda, ir bėda“, – mano V. Japertas.
Jo žodžiais, Šiauliuose naujai besisteigiančių įmonių skaičius yra mažesnis už šalies vidurkį, todėl neaišku, ar mieste nėra verslių žmonių, ar nepanaudojami visi instrumentai jiems paskatinti.
Ekonomikos skyriaus galėtų nebūti
V. Japerto teigimu, didžioji dalis ekonominio gyvenimo vyksta už Savivaldybės įtakos ribų. Vis dėlto ji gali formuoti mokestinę aplinką ir inicijuoti projektus, skirtus kurti viešąją infrastruktūrą, kuri padėtų plėtoti ekonomiką. Vienas iš tokių projektų – Šiaulių pramonės parko kūrimas.
Bet, akcentavo V. Japertas, šiuos uždavinius suformavo ne Savivaldybės Ekonomikos skyrius – jie keliami nacionaliniu mastu. Jo nuomone, kaip strateginio planuotojo Ekonomikos skyriaus Savivaldybėje apskritai galėtų nebūti.
„Kompetentingas skyriaus vedėjas Savivaldybės vadovams pareikštų, kaip įsivaizduoja ilgalaikį savo srities vystymąsi, o politikai iš to formuotų visumą“,– sakė V. Japertas.
Vedėjos šuolis pas socdemus
Savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėja Auksė Tutkutė „Šiaulių kraštui“ sakė turinti skyriaus veiklos planą.
„2011 metais pateikiau administracijos direktoriui savo vizijas ir norus, kaip matyčiau skyriaus darbą. Bet į tai atsižvelgta nebuvo – paliktos tos pačios skyriaus funkcijos“, – sakė vedėja.
Ji teigė siūliusi atsisakyti techninių darbų, nereikalaujančių ekonominių skaičiavimų.
Strateginio planavimo funkcijai vykdyti, vedėjos teigimu, skirta tik 1,5 etato, nors tokiam darbui atlikti reikėtų viso padalinio. „Nors dirbame su senais kompiuteriais ir kone rankiniu būdu, ataskaitas pateikiame laiku“, – aiškino A. Tutkutė.
Vedėja pripažino nebepriklausanti byrančiai liberalcentristų partijai, o galvodama apie savo politinę karjerą ruošiasi tapti vienos iš didžiųjų partijų nare, „nes Lietuvoje formuojasi dvipartinė sistema“.
Ji pripažino, kad darbas Savivaldybėje neturėtų būti politizuotas, bet „yra taip, kaip yra“.
Ekonomikos skyriui numatė naują kryptį
Savivaldybės administracijos direktorius socialdemokratas Gedeminas Vyšniauskas „Šiaulių kraštui“ tvirtino, kad A. Tutkutė jau prisijungė prie socialdemokratų. Ir dėl to nematąs nieko bloga. „Kuo daugiau protingų žmonių įstos į partiją, tuo partijai bus geriau“, – sakė G. Vyšniauskas.
Administracijos direktorius tvirtino neturįs priekaištų dėl Ekonomikos skyriaus darbo. Šiam skyriui jis yra numatęs net tam tikro kontrolieriaus ir valdžios patikėtinio vaidmenį, nes „Ekonomikos skyrius nepagrįstai buvo nustumtas ir nedalyvavo svarbiuose procesuose“.
G. Vyšniausko žodžiais, dėl to Savivaldybėje atsiranda abejotini projektai. Kurie konkrečiai?
„Žinau, kam trūksta skaičiavimų, bet jums pasakyti negaliu“, – nuo tiesaus atsakymo išsisuko direktorius.
Jis teigė matąs tendenciją Savivaldybės darbus atlikti kuo brangiau, išleisti pinigus įvairiems projektavimams, kurie nusėda stalčiuose, pasensta, o po to vėl reikia leisti pinigus naujiems dokumentams rengti.
Šiaulių miestas gaus 80 milijonų litų europinei URBAN programai įgyvendinti. Gal įtaką Savivaldybėje stiprinantys socialdemokratai siekia „uždėti leteną“ ant šių milijonų, o savo įrankiu pasirenka Ekonomikos skyrių?
Investicijų skyriaus vedėja – nepartinė
Su ekonomine plėtra susijusio kito skyriaus – Investicijų ir miesto plėtros – vedėja Aistė Žalevičienė tik juokėsi, paklausta apie partinę priklausomybę. „Jokiai partijai nepriklausau, o mano darbe svarbiausia – kompetencija ir žinios“, – atsakė.
2014 – 2020 metų finansinio laikotarpio projektams keliami dar aukštesni reikalavimai nei 2007– 2013 metų projektams.
Lėšos bus nukreipiamos į kultūros, švietimo, pirminės sveikatos priežiūros įstaigas, o Investicijų ir miesto plėtros skyrius padės šioms įstaigoms parengti projektus.
A. Žalevičienės teigimu, skyrius nemažai nuveikė ir ekonominei aplinkai mieste gerinti. „Su skyriaus darbuotojais juokaujame, kad greitai Pramonės parke nebeturėsime sklypų investuotojams – visi bus užimti“, – sakė ji.
Dėl kūrimosi Pramonės parke pasirašytos sutarys su: UAB „ParkTechnology“, UAB „Lietmeta“ (su šia įmone derinami dokumentai dėl jos tolesnės plėtros gretimoje teritorijoje), UAB „Laurus Laboris“, UAB „Statga“, UAB „BY Technology“, UAB „Girteka“.
Rengiamasi pasirašyti sutartis su UAB „Formula Air“ ir UAB „Scania“.
Palaiko kitą vedėją
Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas V. Japertas, kuris yra miesto Tarybos narys, neslėpė, kad labiau nei Ekonomikos skyriaus vedėja A. Tutkute pasitiki Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja Aiste Žalevičiene.
„Esu nusiteikęs dirbti su kūrybiškais žmonėmis, o A. Žalevičienė kaip tik tokia ir yra“, – tvirtino V. Japertas.
Pašnekovą nustebino žinia, kad buvusi Liberalų ir centro partijos narė A. Tutkutė šoka į Socialdemokratų partiją. Jis sutiko, kad socialdemokratai nori stiprinti įtaką Savivaldybėje.
„Lai stiprina, bet tegul ir atsakomybę prisiima. Tai, kad apie Šiaulius susiformavo bloga nuomonė, yra ilgalaikės, neefektyvios politikos pasekmė“, – mano pašnekovas.
V. Japerto žodžiais, Savivaldybės skyriuose atsirado per daug už nieką neatsakančių viršininkų ir per mažai konkretų darbą dirbančių darbuotojų.
Jono TAMULIO nuotr.
RYŠIAI: Šiaulių miesto savivadybės administracijos direktorius socialdemokratas Gedeminas Vyšniauskas neslepia savo palankumo pas socialdemokratus pasiprašiusiai Ekonomikos skyriaus vedėjai Auksei Tutkutei.
PALANKUMAS: Prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas, Šiaulių miesto tarybos narys „tvarkietis“ Vidmantas Japertas giria Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėją Aistę Žalevičienę.