
Naujausios
Išminties įgyti galima ir niekur nekeliavus
Nebūtina apkeliauti pasaulį, kad galėtum kitiems ką nors reikšminga ir išmintinga pasakyti. Tai liudija lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio ir filosofo Imanuelio Kanto pavyzdžiai. Tokias mintis Joniškio „Aušros“ gimnazijoje vykusiame renginyje dėstė Šiaulių universiteto profesorė Džiuljeta Maskuliūnienė.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Donelaičio sėslumas
Šiaulių universiteto profesorė Džiuljeta Maskuliūnienė seminare mokytojams ir vyresniųjų klasių mokiniams pažymėjo, kad Kristijonas Donelaitis buvo nepaprastai sėslus žmogus. Visas jo gyvenimas prabėgo tarp kelių viena nuo kitos nelabai nutolusių geografinių vietų: Lazdynėlių, kuriuose jis gimė, Karaliaučiaus, kur universitete studijavo teologiją, lankė lietuvių kalbos seminarą, mokytojo ir vedėjo patirties Stalupėnų mokykloje ir Tolminkiemio, kuriame iki mirties kunigavo.
Tai – puiki paralelė su 18 amžiuje gyvenusiu filosofu Imanueliu Kantu, beveik visą gyvenimą praleidusiu Karaliaučiuje, niekur neišvykusiu už Rytų Prūsijos ribų.
Abi šios asmenybės – ryškios, žinomos, išliksiančios istorijoje.
„Nebūtina blaškytis po pasaulį, kad galėtum kažką išmintinga kitiems pasakyti“, – pateikė išvadą Dž. Maskuliūnienė.
Modernus tekstas Europos kontekste
Poema „Metai“, parašyta prieš tris šimtmečius, buvo ypač modernus tekstas. Kitų Europos autorių kūriniuose dominavo didikai, o jei buvo rašoma apie valstiečius, jų gyvenimą pateikdavo dekoruotą, netikrą. K. Donelaitis vaizdavo nepagražintą, realų būrų gyvenimą, ir jį pabrėžiančią šiurkščią gamtą.
Kristijonas Donelaitis pats gyveno tarp būrų, juos gerai pažinojo, juos krikštijo ir laidojo. Todėl taip autentiškai sugebėjo perteikti personažus, aplinką.
Dar, anot lektorės, lietuvių grožinės literatūros pradininko kūrinys buvo absoliučiai lietuviškas – ir turiniu, ir raiška.
Pasiūlyta nuvykti į Tolminkiemį
Buvusi Joniškio „Aušros“ gimnazijos auklėtinė, talkų Tolminkiemyje organizatorė Izolina Lingienė pasakojo apie K. Donelaičio draugijos narių išvykas į Karaliaučiaus kraštą, ten uždegtas jubiliejui skirtas 300 žvakučių, pasodintą ąžuolyną, kuriame augs 300 ąžuolų.
I. Lingienė pasiūlė „Aušros“ gimnazijai surengti išvyką į Tolminkiemį, užmegzti ryšius su vietos mokykla.
Joniškietis literatas Jonas Ivanauskas papasakojo apie K. Donelaičio asmenybę, „Metų“ vertimus ir perskaitė šio kūrinio ištrauką latvių kalba.
„Aušros“ gimnazijos mokiniai taip pat skaitė „Metus“, įkūnydami jų veikėjus būrus, bei mintis, kurios jiems kilo, perskaičius K. Donelaičio kūrinį.
Autorės nuotr.
MINTYS: „Aušros“ gimnazijos mokiniai skaitė savo mintis, kurios gimė paskaičius Kristijono Donelaičio kūrybos.
SĖSLUMAS: Šiaulių Universiteto profesorė Džiuljeta Maskuliūnienė seminare mokytojams ir vyresniųjų klasių mokiniams pastebėjo, kad Kristijonas Donelaitis, kaip ir filosofas Imanuelis Kantas, buvo nepaprastai sėslus žmogus.
PASIŪLYMAS: Kraštietė Izolina Lingienė pasiūlė „Aušros“ gimnazijai surengti išvyką į Tolminkiemį, užmegzti ryšius su vietos mokykla.