Ar jaučiatės ignoruojami, kad teisę į valstybinę pensiją turi tik daugiavaikės motinos?

Ar jaučiatės ignoruojami, kad teisę į valstybinę pensiją turi tik daugiavaikės motinos?

APKLAUSA

Ar jaučiatės ignoruojami, kad teisę į valstybinę pensiją turi tik daugiavaikės motinos?

Albertas MARTINAITIS, tautodailininkas, etnografas, penkų vaikų tėvas:

– Gerai, kad visuomenė iš viso atkreipė dėmesį į įstatymą ir nori jį koreguoti, o ne pro vieną ausį įėjo, pro kitą – išėjo. Politikai ne visiškai jaučia realybę – elgiasi iš inercijos. Visais laikais būdavo tik mamytė, o net nepastebi, kad ir tėvelis augina daug vaikų. Tokių gražių pavyzdžių yra nemažai.

Turiu penkis vaikus, bet nepagalvojau, kad įstatymas gali mane veikti. Vaikai užaugo ir tebeauga, aš neskaičiuoju, ar man iš to galėtų būti kokia nauda.

Apskritai tėvo ir vyro vaidmuo Lietuvoje yra labai nuvertintas. Jei nueitume į tėvų susirinkimą mokykloje – vien mamos. Visus sprendimus priiminėja vien mamos, o vyrai – nežinia kur. Istorija eina ratu – galbūt sugrįžo matriarchatas? Tai paveikė ir politikus, kurie kuria tokius įstatymus.

Man labiausiai neaišku, kaip įvertinti, ar vaikus užaugino dorai, ar ne? Labai greitai iš žmogaus galima padaryti ir dorą, ir nedorą.

 

Edvardas ŽAKARIS, Seimo narys, penkių vaikų tėvas:

– Valstybinė pensija daugiavaikėms motinoms skiriama teisingai, nėra jokios diskriminacijos. Jei skirtų ir tėvui, vadinasi, už tuos pačius vaikus būtų skiriamos dvi išmokos – mamai ir tėvui. Išimtis, kurią galbūt reikėtų nagrinėti atskirai, jei atsitiko bėda ir mama mirė, o tėvas vienas išaugino vaikus – atliko mamos funkcijas.

Ar palyginsi motinos ir tėvo vargus? Čia yra didelis skirtumas. Mama – svarbesnis asmuo vaikui.

Pats turiu penkis vaikus, bet šeimos vaikus augina, mamos vaikus gimdo ne tam, kad gautų senatvėje valstybės paramą. Kai Seimas priėmė sprendimą valstybinę pensiją mokėti ir už penkis, ne tik už septynis vaikus, daug kas prisiminė galimybę gauti pinigus. Tačiau tai yra visų mokesčių mokėtojų sąskaita.

 

Vytas ŠTARAS, buvęs ilgametis „Sodros“ darbuotojas, pensininkas, trijų vaikų tėvas:

– Džiaugiuosi, kad tėvus atsiminė. Jiems taip pat derėtų mokėti valstybines pensijas. Visą gyvenimą moterys buvo svarbiausios vaikų auklėjime, vyrai niekada nedominuos.

Užauginau tris sūnus, drąsiai galiu sakyti, kad prisidėjau prie jų auklėjimo. Patys vyrai turėtų rodyti daugiau iniciatyvos, jei nori būti lygiaverčiai vaikų auklėtojai šeimoje.

 

Andrius KORSAKAS, vadybininkas, vieno vaiko tėvas:

– Tėvai diskriminuojami – valstybinė pensija turėtų būti skiriama abiem tėvams. Tai visuomenės problema, kad išaukština motinas, tėvas tampa antraeilis. Būna, patys vyrai nusiima naštą, užsiima savais reikalais, o atsakomybę palieka moterims.

Turiu vieną vaiką, stengiuosi prisidėti prie jo auklėjimo. Negalima apkrauti vien žmonos – tai bendras reikalas. Noriu, kad tai augdamas žinotų ir mano vaikas.

 

Raimundas BALZA, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius, keturių vaikų tėvas:

– Visi turėtų gauti valstybės pagalbą, jei yra galimybė, nepriklausomai – tėvas ar motina. Pagal lytį nereikėtų diskriminuoti žmonių.

Pats buvau keliems mėnesiams, kiek leidžia įstatymas, išėjęs tėvystės atostogų. Idealiu variantu šeima turi rūpintis abu sutuoktiniai – auginti vaikus nėra tik moters pareiga. Tėvas turėtų labai aktyviai dalyvauti, kad vaikai užsaugtų sveiki, kūrybingi, geri Lietuvos piliečiai.

Turiu keturis vaikus, vieni jau suaugę. Jei visos šeimos tiek turėtų, Lietuvoje nebūtų demografinių problemų.

Nuo seno natūraliai susiklostė, kad motina – namų židinio kurstytoja, vaikų augintoja, globotoja, o tėvas turi uždirbti pinigus. Ta tradicija vis dar gaji. XXI amžiuje viskas keičiasi – būna, kad žmona išlaiko šeimą, vyras augina vaikus.

Kalbino Simona PUŽAITĖ, fotografavo Giedrius BARANAUSKAS