
Naujausios
Šeimininkai – du, kas atlygins nuostolius?
Į „Šiaulių krašto“ redakciją kreipėsi Šiaulių Gegužių gatvės 73 ir 75 daugiaaukščių namų gyventojai dėl vandentiekio avarijos – neeksploatuojamoje boilerinėje užlieti jų požeminiai garažai. Paaiškėjo, kad nelaimės kaltininkė priklauso „Šiaulių energijai“, o vandens įvadai joje – „Šiaulių vandenims“.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Gyventojai nerimauja
Gyventojai pasakojo patyrę didelį stresą, kai pamatė, kad jų požeminius garažus apsėmė vanduo. Jie nežinojo, kam priklauso boilerinė, riogsanti daugiaaukščių namų kieme. „Girdėjome, kad kažkas šį pastatą privatizavo“, – sakė gyventojai.
Žmonės baiminosi, kad ir ateityje jų laukia panašios avarijos.
Trūko sklendė
„Šiaulių vandenų“ atstovė ryšiams su visuomene Džiuljeta Martinaitienė sutiko, kad dėl vandentiekio avarijos kalta neeksploatuojama boilerinė, kuri yra Gegužių g. 73A. Užšalus vandeniui trūko sklendė, nes patalpa yra nešildoma.
Kai bendrovės centrinės dispečerinės specialistai miesto vandens slėgio kontrolės sistemoje pastebėjo, jog pietiniame Šiaulių miesto rajone nuteka vanduo, ieškoti gedimo buvo nusiųstos kelios brigados. Gedimas buvo rastas – vanduo iš tikrųjų bėgo iš neeksploatuojamos boilerinės.
Uždarius sklendę, vandens tekėjimas netrukus buvo sustabdytas. Avarijos metu ištekėjęs vanduo pateko į paviršinių nuotekų tinklą. Kadangi vandens kiekis buvo didelis, vamzdynas persipildė. Nespėjęs nutekėti vanduo ir užtvindė garažus. „Šiaulių vandenų“ atstovės teigimu, ant garažo grindų buvęs vanduo per valandą-pusantros nutekėjo į paviršinių nuotekų tinklus.
Pastatas – „Šiaulių energijos“
„Šiaulių vandenų“ atstovės teigimu, neeksploatuojama boilerinė priklauso AB „Šiaulių energija“. Mieste yra ir daugiau neeksploatuojamų pastatų, kuriuose yra įvestas vanduo, bet nėra šildymo, todėl žiemą įvyksta ir daugiau panašių avarijų.
Bendrovė kasmet artėjant žiemai primena, kad būtina apšiltinti vandentiekio įvadus bei apskaitos mazgus, taip pat įspėja, kad vandens vartotojai užtikrina ir atsako už geriamojo vandens naudojimo įrenginių, vandens apskaitos mazgo priežiūros reikalavimų vykdymą. Tai įpareigoja Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros naudojimo ir priežiūros taisyklės (9.7 punktas).
D. Martinaitienės tvirtinimu, spustelėjus šalčiams, vandentiekio gedimų skaičius neišaugo. Tik dėl įšalo, siekiančio daugiau nei vieną metrą, pailgėjo gedimų likvidavimo laikas.
Skaitikliai ir sklendės – „Šiaulių vandenų“
„Šiaulių kraštui“ paklausus „Šiaulių energijos“, ar ši atlygins gyventojams nuostolius, patirtus dėl avarijos įmonei priklausančioje boilerinėje, bendrovės atstovas spaudai Justinas Visockas tvirtino, kad boilerinėje likusios vamzdyno dalys ir sklendės priklauso „Šiaulių vandenims“.
„Prieš 15 metų Šiaulių mieste panaikinus kvartalines boilerines, statinių patalpose buvo demontuoti nereikalingi įrenginiai ir vamzdynai, priklausantys AB „Šiaulių energija“. Kai kuriose buvusių boilerinių patalpose liko neišmontuotos šalto vandens tiekimo sklendės, skaitikliai bei įvadinio vamzdyno dalys, kadangi skaitikliai ir sklendės priklauso UAB „Šiaulių vandenys“, – aiškino J. Visockas.
Jo teigimu, esant labai žemai temperatūrai, buvusių boilerinių patalpose temperatūra nukrenta iki minusinės. Necirkuliuojant vandeniui, išsikišę vamzdžiai su sklende gali peršalti ir sutrūkti, kaip nutiko buvusios boilerinės pastate.
„Siekiant ateityje išvengti avarijų, UAB „Šaulių vandenys“ turėtų užtikrinti patikimą įvadų atjungimą nuo magistralinių vandentiekio tinklų“, – sakė J. Visockas.
Anot jo, AB „Šiaulių energija“ priklausančios boilerinės nėra apleistos. Jos užrakintos ir prižiūrimos, nors jokios funkcijos šiuo metu neatlieka.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
GARAŽAI: Gyventojų požeminius garažus užliejęs vanduo netruko užšalti, todėl nebuvo įmanoma jo išpumpuoti.
BOILERINĖ: Šiuo metu boilerinė jokios funkcijos neatlieka. Gyventojai baiminasi, kad ji ateityje gali sukelti ir daugiau rūpesčių.