
Naujausios
Sočis: faktai ir skaičiai
„SUTVĖRIMAS": Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pripažino, kad pats asmeniškai parinko Sočį žiemos olimpinių žaidynių vieta. Tai jis pareiškė dokumentinėje medžiagoje apie olimpiadą, kurios ištraukas parodė Rusijos valstybinė televizija.
„2001 ar 2002 metais aš su savo nedideliu džipu atvykau čia, mes šiek tiek pavažinėjome aplinkui, – pasakojo V. Putinas. – Tada aš pasakiau – pradėkime čia“.
DEBIUTAS: Žiemos žaidynėse pirmą kartą dalyvaus Dominikos, Maltos, Paragvajaus, Rytų Timoro, Togo, Tongos ir Zimbabvės atstovai. Trys Indijos atletai startuos po olimpine vėliava, nes Tarptautinis olimpinis komitetas yra suspendavęs Indijos olimpinę asociaciją.
ATSTOVAS: Rytų Timoro, Ramiajame vandenyne esančiai nedidelei šaliai, atstovaus 19 metų kalnų slidininkas Johanas Gutas Gonsalvešas.
Jaunuolis užsibrėžė du svarbiausius uždavinius: „Noriu, kad visas pasaulis sužinotų apie mano šalį, o dar ketinu užimti mažiausiai 43-iąją vietą slalomo varžybose“, – sakė jis žurnalistams.
Rytų Timoras iškovojo nepriklausomybę tik 2002 metais. Jo sportininkai su nacionaline vėliava debiutavo Atėnų vasaros olimpinėse žaidynėse 2004 metais, bet žiemos olimpinėse žaidynėse šios šalies atletai dar nedalyvavo.
Vienintelio Rytų Timoro atstovo tėvas – Prancūzijos pilietis, o motina kilusi iš Rytų Timoro.
Paklaustas, kodėl jis nusitaikė Sočyje į 43-iąją vietą, Johanas nusijuokė: „Aš turiu bičiulį iš Maroko Samirą Azimanį, jis dalyvavo Vankuverio žiemos olimpinėse žaidynėse ir užėmė slalomo varžybose 44-ąją vietą. Labai norėčiau pagerinti jo rezultatą“.
Rytų Timore beveik ištisus metus laikosi 30 laipsnių kaitra, vėsiau tik jo kalnų rajonuose – plius 15 laipsnių.
„AUTAS": Pirmą kartą per pastaruosius 12 metų žiemos olimpinėse žaidynėse nedalyvaus Šiaurės Korėjos sportininkai. Pasak Tarptautinio olimpinio komiteto, nė vienas šios šalies atletas neįveikė kvalifikacijos. Nė viena Šiaurės Korėjos sporto federacija negavo ir vardinių kvietimų.
PAGARBA: Švedijos moterų ledo ritulio rinktinės vartininkės Valentinos Valner kaukę puoš buvusio Jaroslavlio „Lokomotiv“ komandos vartininko Stefano Livo, žuvusio prieš pustrečių metų, portretas.
Visi „Lokomotiv“ ledo ritulininkai žuvo 2011 metų rugsėjo 7-ąją per aviacijos katastrofą.
Švedijos moterų ledo ritulio rinktinė olimpinį turnyrą pradės vasario 9-ąją rungtynėmis su Japonijos komanda.
APRANGA: Lietuvos rinktinei specialius sportinius ir paradinius kostiumus kūrė ir gamino bendrovė „Audimas“.
Žiemos olimpinėms žaidynėms buvo paruošta 40 aprangos komplektų, skirtų olimpiečiams ir juos lydintiems asmenims. Žalių atspalvių derinių olimpinės rinktinės aprangoje su šiuolaikiška ornamentika susijungė senovės baltų simboliai.
„Audimas" aprengė ir Baltarusijos olimpimpiečius. Rinktinės nario aprangos ir avalynės komplektas, skirtas Sočio žiemos olimpinėms žaidynėms, Minske kainuoja apie 18,5 milijono Baltarusijos rublių (apie 4900 litų).
MILIJONAI: Olimpiados prizininkams iš Rusijos atiteks milijoninės sumos. Kiekvienas aukso medalininkas gali tikėtis 4 milijonų rublių (80-85 tūkst. eurų). Už kiekvieną sidabro medalį numatyta skirti 2,5 milijono rublių, o už bronzos – 1,7 milijono. Tokio pat dydžio premijas sportininkai gavo ir po 2012 metų Londono vasaros olimpinių žaidynių.
Nuo olimpiados Sidnėjuje 2000-aisiais piniginės premijos, nesvarbu, ar jas skiria valstybė, ar regionų žinybos, ar rėmėjai, yra neapmokestinamos.
Be to, daugelis sportininkų Rusijoje sulaukia piniginių apdovanojimų iš regionų žinybų. Kiekvienas federacijos subjektas (sritis, respublika) gali pats nuspręsti, kokio dydžio premijas skirti. Tatarstane, pavyzdžiui, atletai už aukso medalį gauna 4 milijonus rublių, Tiumenės srityje – 3,5, Udmurtijoje – 1,8 milijono.
Ypač didelių premijų gali tikėtis pirmosios vietos laimėtojai iš Sankt Peterburgo ir Chantij Mansijsko apygardos. Čia už auksą bus nepagailėta 7 ir 5 milijonų rublių.
Vakarų Europos šalyse premijos už laurus olimpiadoje nėra pernelyg didelės. Prancūzijoje, pavyzdžiui, tai yra 50 000 eurų, Vokietijoje – 25 000. Tačiau čia sportininkai dar gauna pinigų iš rėmėjų ir savo sporto šakos federacijų.
Tuo tarpu Švedijoje, Norvegijoje ir Didžiojoje Britanijoje premijos iš viso nėra numatytos. Lėšos čia skiriamos jauniesiems sportininkams rengti.
Didžiausias premijas gauna sportininkai iš Kinijos ir Pietų Korėjos. Tačiau tikslios sumos nėra žinomos.
Sočio žiemos olimpinėse žaidynėse aukso medalį iškovojęs Kazachstano sportininkas gaus 250 tūkstančių JAV dolerių (apie 630 tūkst. litų) premiją.
Už sidabro medalį bus skirtos 150 tūkstančių (beveik 380 tūkst. litų), o už bronzos medalį – 75 tūkstančių dolerių (beveik 190 tūkst. litų) vyriausybinės premijos.
Tokio pat dydžio premijos atiteks ir medalius iškovosiančių sportininkų treneriams.
SMUIKAI: Smuiko virtuozė Vanesa Mei atstovaus Tailandui Sočio žiemos olimpinėse žaidynėse. Vanesa pastaraisiais metais treniravosi Šveicarijoje, Slovėnijoje įveikė normatyvą.
Kadangi Tailando slidininkai nepatenka į geriausiųjų 500-uką, Vanesa – tailandiečio ir kinės duktė – įveikusi atitinkamą kvalifikaciją galės atstovauti karalystei slalomo ir didžiojo slalomo rungtyse.
ITAR-TASS, ELTA, „Šiaulių krašto“ inf.
EPA-ELTA nuotr.
MEDALIS: Sočio žiemos olimpinių žaidynių aukso medalis. Apie 3000 sportininkų Sočyje kovos dėl 98 medalių komplektų.
ĮTARIMAI; Statant sporto kompleksus 2014 metų Sočyje vyksiančioms žiemos olimpinėms žaidynėms, anot Rusijos opozicijos, buvo išgrobstyti milijardai. Buvo minimi skaičiai nuo 19 iki 23 milijardų eurų iš 39 milijardų, skirtų pasiruošti olimpiadai.
RYŠIAI: Daugumą projektų vykdo didieji koncernai, kurie arba tiesiogiai priklauso valstybei, arba kurių savininkai palaiko glaudžius santykius su Kremliumi.
GRĖSMĖS: JAV Saugumo departamento atstovai vakar įspėjo, kad į Sočio žiemos olimpines žaidynes skrendantys teroristai sprogmenis gali bandyti slėpti dantų pastos tūbelėse. Šis įspėjimas skirtas visiems lėktuvų reisams į Rusiją.