
Naujausios
Klubas užfiksavo tautinių mažumų istoriją
Joniškio rajono Žagarės pagyvenusių ir neįgalių žmonių klubas „Švėtė“ filmuotoje vaizdo medžiagoje įamžino vietos tautinių mažumų istoriją. Apie savo šaknis, gyvenimą Lietuvoje pakalbinti 23 mieste gyvenantys skirtingų tautybių žmonės.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Daugelis pašnekovų – „maišyto kraujo“
Daugiau kaip keturių valandų trukmės vaizdo medžiagoje 23 žagariečiai pasakoja, kaip į miestą atsikėlė gyventi jų tėvai ir protėviai, kuo jie dirbo, kaip bendravo su vietos gyventojais, kaip buvo jų priimti.
Didžioji dalis pašnekovų – jau „maišyto kraujo“, skirtingų tautybių porų palikuonys. Štai, rajono Žemėtvarkos tarnybos vyriausioji specialistė Sandra Budriuvienė prisimena, kad jos mama – tikra latvė, kilusi iš Zaleniekų (Latvija), o štai tėvas – jau pusiau latvis, pusiau lietuvis. Tokius žmones žagariečiai iki šiolei tebevadina „skerslatviais“, nors pirminės žodžio reikšmės daugelis nė nežino.
Vietos verslininkė Danutė Byčienė vardija, kad vienas jos senelis buvo lenkas, kitas – vokietis, o močiutė – latvė. Ir vėliau giminėje vyko tautų jungtuvės. Viena sesuo ištekėjo už ukrainiečio, kita – už armėno, brolis vedė kazachę.
„Meilės emigrantė“ Irma Janušienė, turinti ukrainietiško ir vokiško kraujo, gimė Kazachstane, o štai baltarusis Nikolaj Nekalo, atvykęs į Lietuvą tarnauti, vedė vietinę lietuvaitę ir liko čia gyventi.
„Švėtės“ klubo nariai pakalbino pagal projektą į Žagarę 2004 metais atvykusią ir už žagariečio Sauliaus Mitriko ištekėjusią anglę Sarah Mitrikę, romę Silvą Matulevičiūtę-Kotin, austrų tautybės kraujo turintį Leoną Levinską.
Ypač daug pašnekovų – tikri arba pusiau latviai. Tai – natūralu, nes Žagarė ribojasi su Latvija.
Suskaičiavo 11 tautybių
Iki pusės valandos sutrumpintą filmą apie tautines mažumas pristatyme, kurį padėjo organizuoti Žagarės kultūros centras, palydėjo rusų, ukrainiečių, latvių, romų, čekų, totorių, baltarusių laudies ir kompozitorių sukurtos melodijos bei dainos. Jas atliko klubo „Švėtė“, ansamblio „Vyšnelė“ nariai, Algmanto Raudonikio meno mokyklos Žagarės filialo mokiniai.
Pasak pagyvenusių ir neįgalių žmonių klubo „Švėtė“ pirmininko Juozo Kazlausko, idėja nufilmuoti tautinių mažumų atstovus jam kilo bevartant senus dokumentus skirtingomis kalbomis, saugomus jo paties inicijuotame senovinių daiktų muziejuje.
Minčiai klubo nariai pritarė, buvo sudaryta darbo grupė, kurioje, be vadovo, dalyvavo Laima Kupčiūnienė, Danutė Laukutienė, Kęstutis Labanauskas.
Darbas atliktas savo jėgomis ir lėšomis, šiek tiek pagelbėjo Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Erika Šivickaitė.
Juozas Kazlauskas suskaičiavo, kad Žagarėje gyvena nei daug, nei mažai – 11 tautybių atstovai. Tačiau jis apgailestavo, kad dalis žmonių filmuotis atsisakė.
Autorės nuotr.
ATLIKĖJAI: Idėjos apie tautines mažumas autorius Juozas Kazlauskas, akompanuojant Romai Stankienei, atliko dainą latvių kalba.
MUZIKANTAS: Leonas Levinskas balalaika sugrojo rusų liaudies melodiją.
TAUTOS: „Švėtės“ klubo atstovai nufilmavo ir anglų tautybės Žagarės gyventoją Sarah Mitrikę (priekyje sėdi su vyru Sauliumi Mitriku), ir romų tautybės Silvą Matulevičiūtę-Kotin (antroje eilėje).