
Naujausios
SKAITYTOJAI KREIPIASI
Kražiškiai pasigenda šokių
Kražių kolegijoje vyksta nemažai renginių. Pačios darbuotojos repetuoja, dainuoja, vaidina, šoka. Tačiau daugiau dėmesio reikėtų skirti miestelio gyventojų, ypač jaunimo užimtumui. Tokias mintis redakcijai dėstė skambinę skaitytojai. Kultūros centro direktorė mano, kad jaunimas pats turi rodyti daugiau inciatyvos.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Be užimtumo jaunimo kaime nesulaikysi
Į redakciją paskambinęs kražiškis piktinosi, jog spaudoje dažnai giriamos Kražių kultūros centro darbuotojos.
„Gal jos ten ir vysto kokią veiklą, – svarstė Petras. – Bet ar ne svarbiausias jų uždavinys kaimo jaunimo užimtumas?“
Dabar, pasak kražiškio, visokios parodos, vakaronės pagyvenusiems žmonėms. O jaunimui Kražiuose net šokių nėra. Kolegijoje negalima. Kultūros paveldas. Brangiai kainavo atstatymas. Gimnazija irgi renovuota. Negalima leisti jaunimui. Dar išdaužys, sulaužys, nuniokos. Tai jeigu toks požiūris į jaunimą kaip į kokius nesuvaldomus gyvulius, kaip sulaikysime juos kaime? O juk norime, kad kaime liktų kuo daugiau jaunų žmonių. Kas mus senius į „Maximą, ligoninę ar vaistinę nuveš? Jau neklausiu, kas uždirbs mums pensijas.
Jeigu jaunimo neleisime ten, kur per gražios grindys, tuomet jis tikrai liks toks sulaukėjęs. O jeigu pratinsime prie kultūringos aplinkos, jauni žmonės ir patys taps kultūringesni, išmoks tą Europos gerovę tausoti.
O jeigu, neleisime į kultūringesnes vietas, tai ir voliosis girti vyrukai patvoriuose.
Rimtam jaunimui nėra kur pasidėti
Po keleto dienų į redakciją paskambino dar viena kražiškė. Moteris taip pat apgailestavo, jog garsiame Kražių miestelyje beveik nėra užimtumo jaunimui.
„Kultūros centre – keliolika etatų. Pačios darbuotojos reiškiasi: repetuoja, rodosi scenoje. Bet jų priedermė turėtų būti rūpintis liaudies užimtumu. Jaunimui nėra jokios veiklos. Net šokių nerengia. Nors dabar Kultūros centrui atiduotas suremontuotas buvusio darželio pastatas. Ten puikiausiai gali vykti šokiai, jeigu jau į kolegiją jaunimo leisti negalima.“
Moteris pasakojo, jog miestelyje gyvena nemažai gimnazijos moksleivių. Savaitgaliais į namus parvažiuoja studentai. Norėtų kur nors išeiti, prasiblaškyti. Bet nėra kur. Kur jaunimui atšvęsti savo gimtadienius?
Kelmėje dar rengiamos vakaronės. Bet ar iš Kražių automobilio neturinti mergelė nuvažiuos. „Paprašys kokio vyruko, tas tas tuoj pat paprašys atsilyginti seksu, – tikino moteris. – Jaunimas taip ir varomas prie ežero kepti šašlykų, gerti, o paskui kvailioti ir paleistuvauti.“
Tegu rodo iniciatyvą
Kražių kultūros centro direktorė Lina Mikalajūnaitė, paklausta, ar rengia jaunimui šokius, tvirtino, jog nėra poreikio. Pernai pavasarį kelis sykius rengė. Bet susirinkdavę po penkis – dešimt žmonių. Per prievartą darbuotojos jaunimo nesuvesiančios.
Direktorė pripažino, jog buvusiame darželyje įrengta puiki salė, tinkama šokiams. Bet jaunimas pats turi pareikšti iniciatyvą. Jeigu ateis, pareikalaus, paskirs darbuotoją prižiūrėti, duos aparatūrą.
„Reikia, kad ir pats jaunimas jaustų atsakomybę už tvarką šokių metu. Kai paklausiu, kas bus atsakingas, nė vienas nepareiškia noro. Porą kartų surengiame šokius. Po to visos iniciatyvos dingsta,“ – sakė L.Mikalajūnaitė.
Pasak direktorės, buvusiame darželyje yra treniruoklių salė, teniso stalai. Jaunimas gali ateititi sportuoti. Abonementinis mokestis – tik 10 litų mėnesiui. Ir ateina. Yra pastovūs sporto salės lankytojai. Kasdien susirenka po 10 – 15 jaunų žmonių.
L.Mikalajūnaitės žodžiais, per visas tris įstaigas: kultūros centrą, muziejų ir biblioteką dirba 14 žmonių. Tai nėra taip daug kaip atrodo kražiškiams. Rengiamos vakaronės, veikia studijos, būreliai. Vien dramos būreliai trys: vaikams, jaunimui ir suaugusiems. Į kultūros centrą gali ateiti kas tik nori. Nė vienam neužtrenkiamos durys.
Žmonės gali ateiti ir su pasiūlymais, kokios veiklos norėtų. Tuomet diskutuojama, ar yra galimybės. Bet, matyt, paprasčiau vaikščioti po miestelį ir reikšti savo nuomonę negu ateiti ir pasakyti į akis.
Anksčiau buvo aktyvus vaikinukas, kuris rengdavo šokius jaunimui. Dabar jis įstojo mokytis. Neatsiranda kas jį pakeistų. „O keturiasdešimtmetis jaunimui šokių nepraves. Mes net nežinome, kokia muzika tiems keturiolikmečiams patinka. Visiems įtikti neįmanoma. Nors bandome diskutuoti, klausti, ko žmonės norėtų. Susikerta ineteresai. Ką galime padaryti? Gal prajuokinti liaudį kaip kokie klounai?“ – klausė L.Mikalajūnaitė.
Autorės nuotr.
RENGINIAI: Kražių kolegijoje veikia trys kultūros įstaigos. Dirba 14 žmonių. Vyksta nemažai renginių. Tačiau vietos gyventojai pasigenda užimtumo liaudžiai, ypač jaunimui.