Šiau­lių li­te­ra­tū­ri­nio gy­ve­ni­mo frag­men­tai

Šiau­lių li­te­ra­tū­ri­nio gy­ve­ni­mo frag­men­tai

Knygų etažerė

Šiaulių literatūrinio gyvenimo fragmentai

Vytautas KIRKUTIS

Auksė Vasaitytė, Jadvyga Gabriūnaitė, Janina Jovaišaitė, Juozas Sabaliauskas, Romualdas Rutkauskas, Zenonas Bernotas, Vytautas Veteikis, Juozas Ruzgis, Eduardas Juchnevičius...

Tai tik kelios Šiaulių literatūriniame gyvenime žinomos pavardės. Neseniai išleistoje knygoje „Saulės vieškeliais. Šiaulių literatų būtis“ jų, literatų, minima daug daugiau. Ne tik trumpai užsimenama apie juos, tačiau pateikiama ir pluoštelis kolegų prozininkų ir poetų prisiminimų.

Knyga – didžiulis knygos sudarytojos Valerijos Žilinienės darbas.

Parymojimai ir prisiminimai

Leidinys „Saulės vieškeliais“ skiriamas Šiaulių miesto 777 gimtadieniui. Knygos redaktorius Stasys Bulzgis įžangos žodyje rašo: „Pirmiausia stengėmės prisiminti ir pagerbti jau mirusius literatus. Aišku, negalima užmiršti ir dabar kuriančių, veikiančių, gyvenančių. Iš Vilniaus žiūrint galima Šiaulių literatų ir nematyti. Bet jų vis tiek yra! Šis leidinys tai primena.“

Knyga pradedama Juozo Sabaliausko, kuris amžinybėn iškeliavo parengus leidinį, mintimis apie save, gyvenimo kelyje sutiktus kūrėjus, literatų susivienijimo istorijos fragmentus. Rasime ir Juozo Sabaliausko tekstą „Parymokime apsikabinę“ – apie jo gerą bičiulį, kuris Anapilin iškeliavo 1980-aisiais, Juozą Ruzgį.

Spausdinama pluoštelis poetės Janinos Jovaišaitės prisiminimų „Gimiau pavasarį“ bei išsamus literatūrologės Dalios Striogaitės rašinys apie poetės kūrybą.

Stasys Bulzgis savo straipsnyje prisimena ir ragina neužmiršti tų, kurie dalyvavo Šiaulių literatūriniame gyvenime, o dabar jau iškeliavę amžinybėn. O Romualdas Rutkauskas analizuoja pirmąjį Šiaulių literatų susivienijimo 1992 metais išleistą almanachą „Kas esi?“ bei paskutinę Kazio Algimanto Valiulio knygą „Po giltinės stogu“.

Profesorius Vytenis Rimkus leidžiasi į Eduardo Juchnevičiaus dailės ir poezijos vizijų pasaulį.

Rasime ir kitų publikacijų apie literatus Zenoną Bernotą, Borisą Puziną, konkursą „Rudens godos“, Jovaro muziejaus kiemelyje vykusius poezijos skaitymus bei kitus renginius bei leidinius.

Eskizai apie kūrėjus

Dvejopas jausmas apima perskaičius beveik šimto puslapių knygą „Saulės vieškeliais“. Pradžiugino tai, kad nebesigriebta leisti dar vieno almanacho su labai marga ir abejotinos vertės kūryba. Tokių almanachų Lietuvoje prikepta kaip blynų per Užgavėnes.

Šį kartą užrašyti prisiminimai apie Šiaulių literatus, pateikiami jų gyvenimo faktai, viena kita mintis apie jų asmenybę, kūrybą. Arba paprasčiausiai – subjektyvios pastabos apie jų įpročius, keistumus, savitumus. Tuo išsiskiria A. Liepienės rašinys „Apie Šiaulių literatų susivienijimą šiandien“. Be pretenzijų į akademiškumą, subjektyviai, eskiziškai. Lengva skaityti, yra įdomių detalių, pamatymų.

Tačiau tas punktyrinis rašymas neatskleidžia nei Šiaulių literatūrinio gyvenimo, nei Šiaulių literatų susivienijimo, kurio nariai ir parengė šią knygą, bendro vaizdo, savitumo. Labai daug užuominų, kurios galbūt žinomos ir suprantamos tik tiems, kas sukasi susivienijimo veikloje, dalyvauja renginiuose ar labai gerai pažįsta literatus.

Norėjosi šiltesnio, nuoširdesnio žodžio prisiminimuose apie jau amžinybėn iškeliavusius Šiaulių literatų susivienijimo kūrėjus. Juk apie daugelį iš jų galima parašyti po knygą – jie buvo įdomūs kūrėjai, gyvenimo vėtyti ir mėtyti, labai sunkiai ėję į pirmąsias knygas, nelengvai rengę savo kūrybos publikacijas respublikinėje spaudoje. Daugelis iš jų taip ir iškeliavo, pasak Stasio Bulzgio, „į aną, galbūt geresnį ir teisingesnį, pasaulį“, tinkamai neįvertinti, nepagerbti, neišgirdę ar per mažai girdėję gerų žodžių apie savo kūrybą.

Suprantama, knygos apimtis, galbūt ir leidybos lėšos, neleido plačiai išsiplėsti. Tačiau pasigedau papasakotų nuoširdžių bendravimo akimirkų, detalių, kurios padėtų geriau pažinti kūrėjo asmenybę. Juk rašoma apie tokias sudėtingas, įvairiapusiškas, kartais net dramatiškas asmenybes, kaip Jadvyga Gabriūnaitė, Eduardas Juchnevičius, Juozas Sabaliauskas, Juozas Jaras, Kazys Algimantas Valiulis, Juozas Ruzgis, Eugenijus Puzanauskas ir daugelis kitų.

Visus juos pažinojau ir puikiai žinau, kad minėti kūrėjai buvo labai įdomūs ir daugiasluoksniai, kiekvienas išgyvenęs vidinius prieštaravimus, dramatiškus posūkius ar lūžius.

Leidinys apie rajono praeitį ir dabartį

Šiauliuose veikianti „Šiaurės Lietuvos“ leidykla dviejų tūkstančių egzempliorių tiražu išleido knygą „Šiaulių rajonas“.

Tai informacinis leidinys apie Šiaulių rajono istoriją, įžymiausias turizmo vietas, kultūrą, kaimo bendruomenes, žemės ūkį, verslą, švietimą, sportą. Apie tai, kuo įdomus šis rajonas turistams, visiems, besidomintiems praeitimi ir dabartimi. Pateikiama daug faktinės medžiagos, skaičių, parodomi svarbiausi rajono akcentai.

Leidinys, kurį sudarė Gitana Kudulienė, gausiai iliustruotas nuotraukomis. Informacija pateikiama lietuvių ir anglų kalbomis.