Policininkams trūksta elgesio kultūros

Policininkams trūksta elgesio kultūros

Policininkams trūksta elgesio kultūros

Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Algirdas Matonis Joniškyje policijos susitikime su visuomene patvirtino žmonių pastabas, kad kai kuriems pareigūnams trūksta bendravimo kultūros. Tai menkina policijos prestižą visuomenėje.

Viršininkas taip pat įtaria, kad kai kur komisariatuose dėl geresnių statistinių rezultatų neregistruojami smulkesni nusikaltimai.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Kaltino grubumu

Ataskaitą apie praėjusių metų rezultatus pateikę Joniškio policijos komisariato pareigūnai sulaukė pastabų. Joniškietis Petras Valys piktinosi, kad mieste ne per perėją ėjęs 78-erių metų senukas policininkų buvęs grubiai užsipultas, jam skirta 50 litų bauda.

„Kad jūs būtumėtę girdėję, kaip policininkai rėkė. O juk pagyvenusieji serga visokiomis ligomis. Jei tam žmogui sunervintam, išgąsdintam sukils kraujo spaudimas, grįžusį namo ištiks infarktas, kas atsakys?“ – piktinosi žmogus, ir pats patekęs pareigūnų nemalonėn, kai važiavo gatve, o ne nutiestu pėsčiųjų ir dviratininkų taku, nes jam taip buvo patogiau pasiekti parduotuvę.

Kultūros trūkumas – didžioji problema

Kriminalinės policijos biuro viršininkas A. Matonis, reaguodamas į gyventojo pasisakymą, patvirtino, kad kultūros trūkumas bendraujant su žmonėmis yra viena pagrindinių policijos problemų visoje šalyje. Reikia keisti bendrą pareigūno sampratą, kitaip nebus supratimo tarp visuomenės ir policijos.

„Kad mes vilkime uniformą, tai nesuteikia teisės jaustis didesniems, svarbesniems ir kiekviename žmoguje įžvelgti potencialų nusikaltėlį“, – teigė A. Matonis.

Svečias pasakojo neseniai tris savaites dalyvavęs mokymuose Airijoje. Ten nėra žodžio "policininkas". Jie, išvertus į lietuvių kalbą, vadinami „žmonių saugotojais“, ir gyventojai juose pirmiausia mato gelbėtojus, o ne baudėjus.

Kriminalinės policijos biuras analizavo duomenis, kaip budėtojai bendrauja, atsiliepdami į gyventojų telefonų skambučius. Paaiškėjo, kad daugeliu atvejų policininkai pernelyg smulkmeniškai klausinėja apie įvykį, užuot greitai reagavę į situaciją. Be to, atsiliepęs pareigūnas kartais kalba nemandagiai, iš aukšto, jo intonacija gąsdina.

Šiaulių apskrities policijos komisariato viršininkas Egidijus Lapinskas sakė, kad dėl netinkamo darbo su nukentėjusiaisiais, nesugebėjimo išaiškinti žmogui pažeidimą suprantama kalba, be blogų emocijų, susidūrusieji su policija jos darbą vertina gana prastai. Nors iš tų, kurie nesusidūrė, 74 procentai „angelais sargais“ pasitiki.

Bandoma paslėpti tikrą padėtį

Kriminalinės policijos biuro viršininkas Algirdas Matonis mestelėjo ir dar vieną akmenį į pareigūnų daržą. Jis retoriškai klausė: ar tikrai visi nusikaltimai yra registruojami? Ar kartais nebandoma žmogui, kuris ateina į policiją dėl pavogto telefono, įteigti, kad jį tiesiog pametė, daiktas išslydo, iškrito.

Taip nuslepiama tikroji nusikalstamumo būklė šalyje. O vėliau Vyriausybė, Seimo nariai turi pagrindą aiškinti, kad policijai nereikia papildomų lėšų, jeigu ir taip gerai susitvarko, nusikaltimų mažėja.

Autorės nuotr.

PASTABA: Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Algirdas Matonis patvirtino žmonių pastabas, kad kai kuriems pareigūnams trūksta bendravimo kultūros.