Naujausios
Šiaulių miesto savivaldybė diskriminavo vaikus
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė Šiaulių miesto savivaldybės skundą ir paliko galioti Šiaulių apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo apginta rajono vaikų teisė lankyti mieste esančius neformaliojo ugdymo būrelius.
Justina DIKŠAITĖ
justina@skrastas.lt
Rinktis būrelį – vaiko teisė
Likusiame galioti Šiaulių apygardos administracinio teismo sprendime teigiama, kad miesto Savivaldybė neturėjo teisės drausti rajono vaikams lankyti miesto neformaliojo ugdymo būrelius, nes kiekvienas vaikas turi lygias su kitais vaikais teises ir negali būti diskriminuojamas.
Nutartyje teigiama, kad Švietimo įstatymas mokiniui suteikia galimybę pagal gebėjimus ir polinkius rinktis švietimo programas, mokyklą ar kitą švietimo teikėją, mokymosi formą. Neformaliojo švietimo programas mokinys renkasi taip pat laisvai.
Teismas konstatavo, kad savivaldybės privalo tartis, o vaikai neturi tapti jų įkaitais.
Kaina už neformalųjį ugdymą gali būti keičiama atsižvelgiant tik į mokinių gabumus ir tėvų (globėjų, rūpintojų) socialinę padėtį. Tokių kriterijų kaip vaiko gyvenamoji vieta ar bendradarbiavimo sutarties sudarymas su vaiko gyvenamosios vietos savivaldybe Švietimo įstatymas nenumato.
Nutartyje konstatuojama, kad kitų savivaldybių gyventojai, kuriems Šiaulių miesto savivaldybės įstaigose teikiamos neformaliojo ugdymo paslaugos, yra diskriminuojami mieste gyvenančių vaikų atžvilgiu, nes jiems nepagrįstai taikomos vieno mėnesio didesnės paslaugų kainos už neformaliojo švietimo programas.
Miesto meras nutarties nematė
Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas sakė Vyriausiojo administracinio teismo nutarties dar negavęs.
„Mes nedraudėme rajono vaikams lankyti miesto mokyklų, tik siekėme, kad už rajono vaikus mokėtų rajono Savivaldybė. Sutinku, kad vaikai negali būti savivaldybių įkaitais, tačiau savivalda pinigus leidžia savo bendruomenei. Pirmadienį susitiksiu su rajono meru ir pakalbėsiu“, – komentavo J. Sartauskas.
Vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija pabrėžė, kad rajono vaikai į miesto būrelius negali būti nepriimami dėl to, kad už juos nemoka rajono Savivaldybė.
„Jeigu Šiaulių miesto savivaldybė mano, kad rajono Savivaldybė nevykdo jai pavestų funkcijų ir nepagrįstai taupo jos sąskaita bei neišnaudoja jos teritorijoje gyvenančių vaikų švietimui skirtų lėšų, kai miesto Savivaldybė teikia neformaliojo švietimo paslaugas ir kitų savivaldybių gyventojams, miesto Savivaldybė turi teisę kreiptis į teismą, kad jai būtų atlyginti patirti ir susidarę nuostoliai“, – konstatuota Vyriausiojo administracinio teismo nutartyje.