
Naujausios
Atliekų išvežimas pabrango ir dar brangs
Ketvirtadienį Joniškio rajono taryba, nepaisant kilusių diskusijų ir prieštaravimų, nutarė rinkliavą už atliekas padidinti nuo 60 iki 72 litų per metus. Negana to, posėdyje dalyvavęs Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) atstovas nedviprasmiškai pareiškė, kad ateityje mokestis turės dar daugiau augti.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Vieno balso persvara
Siūlymas 12 litų per metus didinti rinkliavą už atliekas buvo patvirtintas vos vieno balso persvara. „Už“ balsavo 11 iš 20 dalyvavusių rajono Tarybos narių, „prieš“ pasisakė 6, susilaikė 3.
ŠRATC direktorės pavaduotojas projektų įgyvendinimui ir viešiesiems pirkimams Stasys Lembutis argumentavo, kad atliekas reikia ne tik surinkti, atvežti, bet ir sutvarkyti, rūšiuoti. Tuo tarpu dalis savivaldybių yra skolingos už atliekų išvežimą. Vien Joniškio rajono savivaldybės skola siekia beveik 1 milijoną litų, nes yra rinkliavos nesumokančių fizinių ir juridinių asmenų.
Didesnės investicijos, didesni mokesčiai
Be to, anot S. Lembučio, pirmoji sąvartyno sekcija buvo pastatyta už ES lėšas, o antrą ir trečią pagal įsipareigojimus reikia įrengti už savus pinigus. Lietuvai neva dar pasisekę, pavyzdžiui, Rumunija viską turi finansuoti pati.
ES davusi lėšų Lietuvai ir buvusiems sąvartynams uždaryti, vien Joniškio rajone 17 sąvartynų sutvarkyta už maždaug 100 milijonų litų.
„ES davė meškerę žuviai pagauti, o toliau jau mūsų reikalas susitvarkyti,“ – aiškino ŠRATC atstovas.
„ Ar aš teisingai supratau, kad kuo didesnės investicijos į sąvartyną, tuo labiau kils mokesčiai gyventojams?“ – išklausęs svečio su nuostaba klausė Tarybos narys Romas Karūžna.
„Manyčiau, kad jūs supratote teisingai. Arba reikės didinti rinkliavą, arba dengti skirtumą savivaldybei iš savo kaštų,“ – atsakė Stasys Lembutis.
Turėjo pastabų ir pasiūlymų
Tarybos nariai turėjo pastabų bei pasiūlymų.
Tarybos narys Marcijonas Urmonas aiškino, kad už šiukšles žmonės moka kaip asmenys, be to, dar kartą už juos užmoka darbovietės.
„Mano 34 darbuotojai, pavyzdžiui, lankomosios priežiūros specialistai, namuose šiukšlina, nes centre retai būna, bet mokame už juos“, – sakė M. Urmonas, Joniškio socialinių paslaugų ir užimtumo centro vadovas.
Liudą Jonaitį domino rinkliavos skaičiavimo metodika, pagal kurią nustatoma, kada mokestį reikia kelti. O Rimantė Misiūnienė klausė, kas atsakingas už rinkliavos surinkimą.
„Jūs? Tai kaip renkate, kad auga skolos savivaldybei?“ – klausė Tarybos narė.
Stasys Lembutis aiškino, kad rinkliavos surenkama daugiau kaip 70 procentų. Mokesčio didinimas apskaičiuojamas pagal praktinį surenkamų atliekų kiekį ir vežėjų kaštus, kurie kasmet auga. Dar iki galo neišspręsta antrinių žaliavų tvarkymo sistema.
Meras neišlaikė įtampos
Tarybos nariai teigė, kad didinant įkainį turėtų gerėti paslaugos kokybė, siūlyta mokėti už išvežtą konteinerį, o „ne per prievartą“, skatinti mažesniais mokesčiais tuos, kurie rūšiuoja.
Meras Gediminas Čepulis diskusijos įtampos nebeišlaikė ir pareiškė, kad galima nedidinti rinkliavos ir gal šilumos kainas savavališkai sumažinti, bet tada vis tiek skolą reikės dengti iš skurdaus Savivaldybės biudžeto.
Autorės nuotr.
PRIEŠPRIEŠA: Tarybos narys Romas Karūžna (pirmame plane) stebėjosi, kad vis daugiau lėšų investuojant į atliekų tvarkymą, rinkliava irgi didėja, o rajono meras Gediminas Čepulis (antrame plane) ragino nebediskutuoti, nes nepakėlus mokesčio skolas teks dengti iš „kiauro“ savivaldybės biudžeto.
Linos RUDNICKIENĖS nuotr.
ATEITIS: Posėdyje dalyvavęs Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro atstovas Stasys Lembutis nedviprasmiškai pareiškė, kad ateityje rinkliava turės dar daugiau augti.