
Naujausios
Kiemo mokestis
Už rugsėjo mėnesį kai kurie daugiabučių gyventojai gavo dar didesnes sąskaitas iš administratoriaus UAB „Kelmės vietinis ūkis“. Sąskaitas išpūtė dvigubai ir daugiau padidėjęs mokestis už kiemo tvarkymą. Administruojančios bendrovės direktorius tvirtina, jog yra ir tokių daugiabučių, kurių gyventojams šis mokestis sumažėjo. Mat, pasikeitė skaičiavimo metodika. O pakeisti metodiką teko po atlikto audito.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Mokestis išaugo beveik trigubai
Birutės gatvės gyventoja už kiemo valymą iki šiol mokėdavo 9 litus. Šį mėnesį sąskaitoje nurodyta, jog kiemo valymas jai kainuoja jau beveik 23 litai.
Dar keistesnę sąskaitą gavo S.Dariaus ir S.Girėno gatvės 4 – ojo namo gyventoja. Už kiemo valymą rugsėjo mėnesį reikia mokėti beveik trigubai daugiau.
Raseinių gatvės 9a namo gyventojams kiemo valymas pabrango dvigubai.
Pasipiktinę kelmiškiai skambino į redakciją: „Jau anksčiau Kelmės vietinis ūkis lupikaudavo. Už kiekvieną paslaugą nusirašydavo didžiulius pinigus. Kai pasikeitė vadovas, tikėjomės, jog bus daugiau teisybės. Bet mokesčiai kyla kaip ant mielių. Neseniai padidėjo administravimo mokestis. Dabar ir kiemo valymas pabrango dvigubai. Gal po kelių mėnesių bus apmokestintas ir oras, kurį įkvepiame, išėję į lauką?“
Gyventojai paskaičiavo, jog, pavyzdžiui, iš 40 butų gyvenamojo namo Kelmės vietinis ūkis kas mėnesį surenka apie 600 – 700 litų. Ar tikrai tiek daug kainuoja paslauga? Kuo tokia kaina grindžiama? Juolab, kad praėjusią žiemą sniegą kiemuose kartais kasė patys daugiabučių gyventojai. Bendrovė nesiteikė nuvalyti aiškindama, kad trukdo kieme pastatyti automobiliai.
„Ar nesiskundė tie, kuriems papigo?“
Paskambinome UAB „Kelmės vietinis ūkis“ direktoriui Dainiui Popovui. Direktorius atsakė į klausimą klausimu: „O ar nesiskundė tie, kuriems kiemo tvarkymas papigo?“
D.Popovas aiškino, jog pavyzdžiui, J.Vadeikio gatvės pirmojo namo gyventojai už kiemo tvarkymą moka tik po du centus nuo kiekvieno savo būsto kvadratinio metro.
Pasikeitė kiemo tvarkymo mokesčio skaičiavimo metodika. Anksčiau buvo nustatytas pastovus 11,9 centų mokestis už kiekvieną kvadratinį būsto, metrą. Dabar mokestis skaičiuojamas pagal atliekamų darbų sąmatą.
Kiemo tvarkymo kaina priklauso nuo daugiabučiui priskirtos teritorijos dydžio. Kuo didesnė teritorija, tuo daugiau kvadratinių metrų kiemo tenka kiekvienam butui. Kuo didesnis butas, tuo didesnis kiemo plotas tam butui priskiriamas.
Paslaugos kaina dar, pasirodo, priklauso ir nuo to, ar kieme daugiau asfalto, ar žolyno. Žolynas apmokestinamas pigiau, nes žolę pjauti reikia tik vasarą. Už asfaltuoto kiemo tvarkymą reikia mokėti brangiau, nes jį prižiūrėti reikia apskritus metus.
Paklaustas, kokia yra asfaltuoto kiemo priežiūra, direktorius atsakė, jog reikia rinkti šiukšles. Esą kasdien dirba penkios valytojos. Jos eina į visų daugiabučių kiemus ir juos tvarko.
Kuri metodika UAB „Kelmės vietinis ūkis“ neša didesnį pelną senoji ar naujoji? Direktorius buvo lakoniškas: Pinigų gauname tiek, kiek reikia atlikti paslaugai.
Jeigu būtų direktoriaus valia, jis darytų taip, kaip pigiau ir geriau gyventojams. Bet ankstesnė skaičiavimo metodika buvusi neteisinga. Įstatymas reikalavęs ją pakeisti.
Norėjo sumažinti, bet padidino
Rajono savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė ir Kelmės vietinio ūkio direktorius Dainius Popovas tvirtina, jog skaičiavimo metodika pakeista savivaldybės kontrolierei atlikus auditą.
Šių metų balandžio 26 -ąją administracijos direktorė savo įsakymu patvirtino butų ir kitų patalpų, administruojamų Savivaldybės paskirto administratoriaus, tarifo už namui priskirtos teritorijos apskaičiavimo metodiką.
Tačiau būtent po to, kai buvo atliktas auditas, šių metų birželio 14 -ąją administracijos direktorė pasirašė įsakymą, kuriuo panaikino anksčiau patirtintą metodiką, atsižvelgdama į Vietos savivaldos įstatymą ir per didelius teritorijų valymo tarifus.
Patvirtintas 11,9 cento tarifas už vieną gyvenamojo būsto kvadratinį metrą, kol specialistų komisija parengs naują metodiką.
Liepos 11 – ąją gimsta dar vienas direktorės įsakymas, kuriuo ji naikina birželio 14 dieną savo pasirašytą įsakymą ir įsako, kad mokestis už kiemo valymą būtų skaičiuojamas remiantis 2011 metų lapkričio 25 dienos administracijos direktoriaus įsakymu, kuris numato, jog daugiabučio namo administratorius mokestį už priskirto žemės sklypo priežiūrą apskaičiuoja vadovaudamasis paslaugų sutartimi pagal priežiūros ir tvarkymo darbų sąmatą.
Pagal šią naują – seną metodiką 100 kvadratinių metrų šaligatvio nuvalymas vasarą kainuoja 1,27 lito, žiemą 2,72 lito, želdinių valymas vasarą 0,25, žiemą – 0,38, asfalto – vasarą 1,68 lito, žiemą – 3,67 lito, žvyruotos dangos valymas vasarą – 1,93, žiemą 4,08 lito.
Domėsis rajono Taryba
Rajono Tarybos narys Egidijus Ūksas taip pat gavo gyventojų skundų dėl didelių administravimo ir kiemo valymo mokesčių. Tarybos narys stebėjosi, kad daugiabučių namų administratorius apie pasikeitimus neinformuoja gyventojų, neklausia jų nuomonės, kad žmonėms svarbūs klausimai išsprendžiami administracijos direktorės įsakymu.
„Rajono taryba domėsis šiuo klausimu, – sakė E.Ūksas. Nelogiška, kad teritorijos priskirtos daugiabučiams namams, nors jomis naudojasi ne tik daugiabučių gyventojai. Kaip tvarkomos teritorijos plotas gali būti dalijamas gyventojams pagal jų buto dydį? Jeigu jau teritorijos dalis priklauso daugiabučio gyventojui, tuomet jis pats turi teisę tvarkyti jam priskirtą plotą ir nemokėti administratoriui.“
Autorės nuotr.
TVARKA: Šio daugiabučio gyventojams mokestis už kiemo tvarkymą padvigubėjo. Tačiau tvarka nepagerėjo.
MOKESČIAI: Raseinių gatvės 9a name gyvenanti šeima už kiemo tvarkymą turės pakloti dvigubai daugiau – per šešiolika litų.
VALYTOJOS: Kelmės vietinio ūkio vadovas tvirtina, kad kas rytą tvarkyti daugiabučių aplinkos išeina penkios valytojos. Tačiau gyventojai valytojas savo kiemuose retai mato.