Krep­ši­nį iš­kei­tė į lėkščiasvydį

Krep­ši­nį iš­kei­tė į lėkščiasvydį

Krepšinį iškeitė į lėkščiasvydį

Lėkščiasvydžiu (kitaip – ultimeitu, frisbiu) susidomėjęs Karolis NOVIKOVAS užsidegė troškimu Šiauliuose suburti žaidėjų komandą. „Krepšinį iškeičiau į lėkščiasvydį: pradėjęs jį žaisti, supratau, kad žaisti krepšinį – man nebeįdomu. Nors kaip sekasi rinktinei, visada pasižiūriu“, – sako vaikinas.

Justina DIKŠAITĖ

justina@skrastas.lt

„Žaidžiu iš aistros“

Šiauliuose savamoksliai lėkščiasvydžio  žaidėjai dažnai nesilaiko žaidimo taisyklių. Pažaisti lėkščiasvydį laisvą minutę prieš kelis mėnesius klasės draugė pakvietė ir Karolį.

Pirmąsias profesionalias šio žaidimo varžybas Karolis pamatė tik šią vasarą atsitiktinai poilsiaudamas Smiltynės paplūdimyje, Klaipėdoje. Varžybose rungėsi geriausios lėkščiasvydžio komandos iš Lietuvos.

„Iš klaipėdiečių žaidėjų, pasivadinusių „Marių meškomis“, sužinojau, kad lėkščiasvydis – tai krepšinio, amerikietiško futbolo ir tradicinio futbolo mišinys, šiek tiek primenantis regbį. Mane sužavėjo draugiškos, pagarbios varžybos. Joms pasibaigus, norėjau žiūrėti dar ir dar“, – pamena vaikinas.

Karolis nutarė pradėti mokytis šio žaidimo subtilybių, siekti profesionalumo.

Lėkščiasvydžio  entuziastas sako žaidžiantis iš aistros, „nes kažką daryti be aistros – nesąmonė“.

Žaidimas sudomino

– Kaip reikia žaisti lėkščiasvydį?

– Į aikštę susirinkę žaidėjai pasirenka po vieną priešininką, kurį dengs, jam metant ar gaudant lėkštę.

Tada, svaidydami lėkštę komandos draugams, žaidėjai iš vienos aikštės pusės turi patekti į kitą ir ten pelnyti tašką. Taškas pelnomas, kada įskaitinėje zonoje stovintis žaidėjas pagauna komandos draugo jam sviedžiamą lėkštę arba pats tą lėkštę nusviedžia už įskaitinės zonos ribos.

Po kiekvieno taško apsikeičiama aikštelės pusėmis ir žaidimas tęsiamas toliau.

– Kiek taškų komandai reikia pelnyti, kad laimėtų?

– Žaidžiama tol, kol kuri nors komanda pirmoji pelno 15-a taškų ir turi dviejų taškų persvarą prieš savo oponentus, arba kuri komanda pirmesnė pasiekia 17-os taškų ribą.

– Lėkštė – ne kamuolys. Ką reikia daryti, kad ją nusviestum ten, kur reikia?

– Svaidyti lėkštę reikia mokytis. Aš pats ateidavau į aikštelę ir mėtydavau. Po to įpranti. Tiesiog reikia lėkštę suspausti pirštais ir sviesti ranką ištiesiant tiesiai ta kryptimi, kur meti.

– O priešininkų komandos žaidėjai gali kliudyti?

– Sviedžiamą lėkštę galima kliudyti ranka ar koja. Lėkštei pasiekus žemę, – žaidimą tęsia priešininkų komanda.

Įdomiausia, kad lėkštę turintis žaidėjas negali bėgti, bet privalo per 10 minučių nusviesti lėkštę savo komandos draugui. Dažniausiai, tave dengiantis priešininkas garsiai skaičiuoja iki 10. Jei nespėji išmesti, – lėkštė atitenka priešininkams.

– Kur žaidi lėkščiasvydį?

– Vasarą žaisdavau Didždvario gimnazijos futbolo aikštelėje, kuri nevisiškai atitinka frisbio reikalavimus. Dabar, atvėsus orui, persikelsiu į kolegijos, kurioje studijuoju, sporto salę.

– Kokia turi būti žaidimo aikštelė?

– Jis yra žaidžiamas keturkampėje 100 metrų ilgio ir 37 metrų pločio aikštėje su galinėmis įskaitinėmis zonomis kiekviename aikštelės gale.

– Minėjai, kad savo komandai ieškai žmonių, kiek žaidėjų yra dabar?

– Apie kiekvienas treniruotes paskelbiu „Facebook"-e. Žaidimu susidomėjusių yra apie 20, tačiau į treniruotes ateina keli.

Reikia, kad patys nepatingėtų ir bent kartą pamėgintų pažaisti, nes pabandžius, norisi jį žaisti vėl ir vėl.

– Kiek komandoje turėtų būti žaidėjų?

– Žaidime dalyvauja dvi komandos po septynis žaidėjus (lauke) ir po penkis, jei žaidžiama salėje. Tačiau galima vežtis ir atsarginių žaidėjų. Komanda daugiausiai gali turėti 27 žaidėjus. Pavargusį ar traumą patyrusį komandos narį daug kartų galima keisti atsarginiu žaidėju.

Jeigu komanda yra mišri, aikštelėje iš septynių žaidėjų bent 3 privalo būti merginos ar moterys.

Sužavėjo pagarba ir tolerancija

– Kuo lėkščiasvydis taip sužavėjo?

– Žaidimas paremtas pagarba ir tolerancija. Sporte ir taip per daug agresijos. Labai šlykščiuosi, kada per krepšinio rungtynes vienas iš žaidėjų nugriūna, o priešininkas jam net rankos nesugeba ištiesti ir padėti. Mano prioritetai yra pagarba kitam, tolerancija bei draugiškumas.

– Šiame žaidime nėra agresijos?

– Nėra, nes žaidžiant lėkščiasvydį, tarp žaidėjų nėra fizinio kontakto. Taip pat nėra teisėjų. Turnyrų ir pasaulinio lygio čempionatų metu teisėjai nedalyvauja, visus žaidime iškilusius taisyklių pažeidimus sprendžia ir skelbia patys žaidėjai. Todėl privalai būti sąžiningas ir garbingas.

– Kaip įvertinami garbingi žaidėjai?

– Jie apdovanojami pagrindiniu prizu – „Žaidimo dvasios“ (angl. „Spirit of The Game") trofėjumi.

– Ar Lietuvoje seniai žaidžiamas lėkščiasvydis?

– Lietuvoje frisbis gyvuoja 10 metų. Įvairiuose miestuose yra įsikūrę apie 10 komandų, kurios dalyvauja Lietuvos ir tarptautinėse varžybose.

Apie lėkščiasvydį

Lėkščiasvydis, dar vadinamas ultimeitu (angl. ultimate) arba frisbiu (angl. frisbee) – JAV sugalvotas bekontaktis komandinis žaidimas, žaidžiamas su 175 gramų skraidančiuoju disku.

Tai – greitas, techniškas, reikalaujantis taktinių įgūdžių, smagus žaidimas, grindžiamas garbingu žaidimu ("fair play").

Pirmąjį skraidantį diską Jungtinėse Amerikos Valstijose 1948 metais pagamino Walteris Morrisonas.

1957 metais „Wham-O“ žaislų kompanija nupirko išradimo teises ir pradėjo skraidančių diskų gamybą su prekinio ženklo pavadinimu „Frisbee“ (liet. plastmasinė (plastiška) lėkštė).

1968 metais Kolumbijos universiteto studentas Džoelis Silveris (Joel Silver) studentas pasiūlė studentų bendruomenei įkurti studentų „frisbio“ komandą.

Jau kitą vasarą grupelė studentų pradėjo kartu žaisti tai, ką Silveris vadino „geriausiu žaidimu“ ("ultimate game experience").

Parengta pagal www.wikipedia.org

Trumpas dosjė

Karolis Novikovas gimė 1993 metais Šiauliuose. Baigė Lieporių gimnaziją. 4-erius metus lankė imtynes, žaidė krepšinį. Taip pat dainavo Šiaulių berniukų ir jaunuolių chore „Dagilėlis“.

Šiaulių valstybinėje kolegijoje Sveikatos priežiūros fakultete studijuoja socialinį darbą, priklauso kolegijos studentų atstovybei, rengia ir organizuoja „Protų kovas“.

Autorės nuotr.

TIKSLAS: Karolio Novikovo tikslas – sudominti šiauliečius unikalia bei daug kam nežinoma sporto šaka.

POVEIKIS: „Kas pabando žaisti frisbį, – tas „užsikabliuoja“, – sako Karolis.

Asmeninė nuotr.

PRASMĖ: „Frisbis yra paremtas pagarba ir tolerancija. Tarp žaidėjų nėra jokio fizinio kontakto, todėl išvengiama agresijos“, – sako Karolis Novikovas (dešinėje).