Daugiabučių administratoriai savęs neskriaudžia

Daugiabučių administratoriai savęs neskriaudžia

Daugiabučių administratoriai savęs neskriaudžia

Daugiabučiuose gyvenantys kelmiškiai už rugpjūčio mėnesį gavę dideles sąskaitas iš daugiabučius administruojančios UAB Kelmės vietinio ūkio nustebo: kodėl taip brangu?

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Apie 60 litų atitenka administratoriui

Į redakciją kreipėsi daugiabutyje gyvenanti kelmiškė. Moteris už rugpjūčio mėnesį iš Kelmės vietinio ūkio gavo 84 litų sąskaitą. Bendrovė renka mokestį už šaltą vandenį ir laiptinių apšvietimą.

Kelmiškės sąskaitoje mokestis už šaltą vandenį ir šalto vandens abonentinį mokestį sudaro 24 litus, laiptinių apšvietimas – keliasdešimt centų. Apie šešiasdešimt litų tenka administruojančiai bendrovei. Į šią sumą įeina mokestis už administravimą, namo nuolatinę techninę priežiūrą, už teritorijos valymą, kaupiamosios lėšos.

„Pamaniau, kad praėjusį mėnesį nesumokėjau, liko skola. Paskui žiūriu, kad nėra jokios skolos. Viskas už rugpjūčio mėnesį. Daugiau kaip dešimt litų kas mėnesį ima už administravimą, – stebėjosi skaitytoja. – Ar tiek daug kainuoja lapelio atspausdinimas ir įmetimas į laiškų dėžutę?“

Pinigus renka, o sniegą kasa gyventojai

Moteris skaičiavo: teritorijos valymas – septyni litai kas mėnesį. Iš 40 butų namo per mėnesį išeina apie trys šimtai litų.

„Kiemas turėtų žibėti. Būti apsodintas rūtomis. O žiemą patys gyventojai kartais nusikasa sniegą. Net automobilių aikštelės niekas nenuvalo“, – sakė gyventoja.

Jai kilo abejonių ir dėl kaupiamųjų lėšų. Jeigu imamas mokestis už nuolatinę techninę namo priežiūrą, kodėl po to dar už kiekvieną paslaugą namui bendrovė atskaito iš gyventojų sukauptų lėšų? Ar taip mokestis už paslaugas nepadvigubinamas?

Kad mokesčiai UAB Kelmės vietiniam ūkiui padidėjo, pastebėjo ir daugiau kelmiškių. Anksčiau užtekdavo 30 – 40 litų, dabar apetitas padidėjęs.

Administravimo mokesčiui priklauso ir bendrovės pelnas

Neseniai UAB Kelmės vietinio ūkio direktoriumi pradėjęs dirbti buvęs Kelmės policijos komisariato viršininkas Dainius Popovas tvirtino, jog „apvogti“ gyventojų bendrovė neturi jokių galimybių.

Administravimo mokestį – po 13 centų už kiekvieną buto kvadratinį metrą nustatė rajono Taryba.

Tai padaryta po atlikto audito. Audito išvadose rekomenduota atskirti techninės priežiūros ir kaupiamąsias lėšas, todėl administravimo mokestis didėjo.

Rajono Tarybos sprendime teigiama, jog administratorius atlieka visus veiksmus, būtinus daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo objektams išsaugoti ir jų naudojimui pagal tikslinę paskirtį užtikrinti.

Į administravimo mokestį įeina darbuotojų darbo užmokestis, socialinio draudimo mokestis, pridėtinės išlaidos – 25 procentai nuo darbo užmokesčio. Pastarąsias sudaro: ūkio išlaidos, tenkančios administravimo funkcijoms vykdyti, pašto, banko, ryšių, transporto, informacinės, kanceliarinės, apsaugos, apšvietimo, apšildymo, vandentiekio, kanalizacijos, patalpų valymo, būtino ilgalaikio turto amortizaciniai atskaitymai, inventoriaus įsigijimo, nusidėvėjimo ir remonto išlaidos, darbų organizavimo išlaidos, mokesčių (nekilnojamojo turto, žemės, garantinio fondo mokesčiai ir kt.) išlaidos, personalo rengimo išlaidos, juridinių kontorų paslaugos ir pan., įmokas priimančių įstaigų (banko, pašto), skaičiavimo centro išlaidos, sąskaitų (mokėjimo pranešimų) butų ir kitų patalpų savininkams paruošimo ir pateikimo išlaidos ir netgi pelnas, kurio norma – 3 procentai.

Techninė priežiūra ne pagal gyventojų pageidavimus

Paklaustas apie techninės priežiūros mokestį, D. Popovas tvirtino, jog jis renkamas šalinti daugiabučio namo trūkumams, kurių gali ir nepastebėti patys gyventojai. Tai nepriklauso nuo jų norų. Kiekvienais metais specialistai apžiūri ir įvertina daugiabučių būklę. Ir tvarko tai, kas esą būtina. Pavyzdžiui, sienų įtrūkimus, pamatus.

Techninės priežiūros mokestis, pasak direktoriaus, neviršija šalies vidurkio. Vidurkis yra 16 centų už kvadratinį metrą.

Jeigu lėšos techninei priežiūrai nesunaudojamos, jos pervedamos prie kaupiamųjų lėšų.

Kiti darbai, kurių pageidauja gyventojai, atliekami iš surinktų kaupiamųjų lėšų. Direktoriaus tvirtinimu, gyventojai pateikia raštišką prašymą. Kai darbas atliekamas, daugiabučio atstovas turi pasirašyti. Tada mokestis už paslaugą atskaitomas iš kaupiamųjų lėšų.

Paklaustas, kodėl apie sukauptų lėšų sumą informacijos nėra gyventojams pateiktose sąskaitose, D. Popovas tvirtino, jog to padaryti neleidžia bendrovės kompiuterinė programa.

Autorės nuotr.

PALYGINIMAS: Kelmiškių ir šiauliečių daugiabučių gyventojų sąskaitos administratoriui labai skiriasi. Beje, šiuo atveju šiauliečio sąskaitą reikėtų padvigubinti, nes buto plotas beveik dvigubai mažesnis už Kelmės gyventojo. Bet ir tokiu atveju sąskaita siektų 28, o ne 68 litus. Ar Šiauliai ir Kelmė skirtingose valstybėse?

TEISĖTUMAS: UAB Kelmės vietinio ūkio direktorius Dainius Popovas tvirtina, jog visi iš daugiabučių gyventojų renkami mokesčiai yra teisėti.