
Naujausios
Jei teisingai praneša žiniasklaida, profsąjungų rūmų "eutanazija ir laidotuvės" kainuos apie du milijonus eurų. Galbūt pridėjus dar keletą milijonų buvo galima pastatą modernizuoti? Ar suremontuoti senuosius, daug sentimentų žmonėms keliančius rūmus nebūtų išmintingiau ir pigiau, negu porą milijonų pakloti už nugriovimą, o po to statyti dar pusšimtį milijonų kainuosiančius konferencijų ir koncertų rūmus?
Juk tos sienos galėjo stovėti dar bent pusšimtį metų. Ar jos žudomos vien todėl, kad buvo pastatytos sovietmečiu? Negi santvarkos ir besikeičianti politikos vėjų kryptis paženklina ne tik žmones, bet ir statinius?
Antai Tytuvėnuose, šalia pagrindinės gatvės sukiužusiame, mediniame name įsikūrusios bibliotekos pastato, kuriam nebereikėtų nė kranų, ranka pastumtum – ir nugriūtų, paveldosaugininkai neleido griauti. Mat, ji statyta 1920 metais, anoje, ne sovietinėje, Lietuvoje. Kažkada pastate veikė mokykla, kurioje galbūt mokėsi koks nors tautai nusipelnęs veikėjas. Tai kaip čia bus, jei į Tytuvėnus atvykęs jis neras savo mokyklos? Pastatas įtrauktas į kultūros paveldo objektų sąrašą.
Griaunamas ir garsusis tik pastatytas Vijūnėlės dvaras. Jo savininkas už šį legalų vandalizmą reikalauja daugiau kaip milijono eurų. Plojama katučių – pagaliau neva įvykdytas teisingumas. Apie tuos, kurie davė leidimus statyboms, kažkaip niekas – nė vamt. Ar jiems nukris bent plaukas nuo galvos? Ar tik mes, mokesčių mokėtojai, už tą teisingumą sumokėsime? Juk kaštuos ne tik nugriovimas, dar atlyginsime žalą ir dvaro savininkui. Ar ne išmintingiau būtų buvę pastatą, jeigu jis jau pastatytas, pritaikyti visuomenės poreikiams?
Daugelyje Europos miestų pilna prieš Antrąjį pasaulinį karą statytų namų. Bombos juos aplenkė. Negriauna jų ir šiandieniniai gyventojai. Puoselėja, dažo. Gyvenamuose namuose nuomoja būstus, visuomeninės paskirties pastatuose gydo, organizuoja kultūros renginius. Nors tos už Lietuvą gerokai turtingesnės šalys galėtų sau leisti miestų centruose ar kitose prestižinėse vietose nugriauti senuosius ir pristatyti modernių pastatų. Bet kol senieji mūrai tarnauja, nedrįsta jų naikinti. Ir tarnaus jie dar kokį šimtą metų.
Jau trys dešimtmečiai griaunama. Po plytą, po detalę, po varžtelį. Ignalinos atominę elektrinę ir vis dar nepabaigiame nugriauti.
Įsisukome net į medžius. Iškirtome miškus, pavertėme juos plynėm, prilygindami medį kopūstui, kuriam užaugus, būtina nukirsti. Dabar parkuose ir miestų gatvėse naikiname dar sveikus brandžius medžius, brangiai mokame už jų nupjovimą. Paskui brangiai perkame jaunus medelius, brangiai mokėsime už jų priežiūrą, kol vėl išauginsime.
Gyvename taikos sąlygomis. Kartais tik padedame kariauti kitiems. Bet, atrodo, jog skaudžiausiai kariaujame patys su savimi. Ir tas karas ne ką lengvesnis nei kariaujant su išorės priešais.