
Naujausios
Lankininkai gyvi savo entuziazmu
Šiaulių lankininkų klubo „Auksinis šaulys“ įkūrėjai Romualdas Grinkevičius bei Edmundas Butkus vieni pirmųjų Lietuvoje pradėjo šaudyti iš lanko. Į šio sporto profesionalus dažnai kreipiasi entuziastai, norintys išmokti šaudyti, tačiau Šiauliuose lankininkai neturi nei trenerių, nei aikštynų.
Justina MARCINKUTĖ
vasara@skrastas.lt
Lankininkai laimi
Iš birželį vykusių devintųjų Pasaulio lietuvių sporto žaidynių „Auksinis šaulys“ parsivežė net du trofėjus. Šaudymo iš olimpinių lankų kategorijoje šio klubo lankininkas Modestas Šliauteris laimėjo trečiąją vietą, o komandinėje skriemulinių lankų kategorijoje „Auksinis šaulys“ iškovojo antrąją vietą.
Tokiais klubo pasiekimais labai džiaugiasi jo įkūrėjai, ilgamečiai šaudymo iš lanko profesionalai Romualdas Grinkevičius bei Edmundas Butkus.
Lankas – ir sportui, ir atsipalaiduoti
E. Butkus šaudyti iš lanko pradėjo prieš 42 metus. Per tą laiką spėjo tapti serijos meistru, pasiekti itin gerų rezultatų įvairiose varžybose, dirbti trenerio darbą ir mokyti kitus.
E. Butkui šaudymas iš lanko jam yra geriausias būdas nusiraminti, atsipalaiduoti ir netgi numalšinti galvos skausmą. Juokaudamas lankininkas šaudymą palygino su mezgimu: „Žinote, moterys sėdi, mezga ir užsimiršta. Būtent taip mes, lankininkai, jaučiamės šaudydami.“
Nors „Auksinio šaulio“ įkūrėjai noriai priima visus, sugalvojusius išmėginti rankos taiklumą, E. Butkus tikina, jog rimtu sportininku galima tapti tik jaučiant norą dalyvauti varžybose.
Pirmiausia reikia susiplanuoti, kokiose varžybose ketini dalyvauti, tuomet – suvokti, kad be didelio noro, reikalingos ir ilgos treniruotės, o tinkamai pasiruošus, reikia gerai pasirodyti. Būtent patirtis varžybose ir galimybė nuolat gerinti savo rezultatus priverčia žmogų pamilti šaudymo sportą.
Šaudant iš lanko, nevalia juokauti
Įprasta manyti, kad geriausius sporto rezultatus gali pasiekti tik jauni ir veržlūs žmonės, tačiau E. Butkus prieštarauja šiam stereotipui. Šaudymui iš lanko tinkamiausias amžius yra nuo 30 iki 50 metų.
„Būtent patyrimas – šio sporto sėkmės receptas. Lankininkas neturi bijoti varžovų, jam įtakos neturi daryti jaudulys. Sportininkas turi mokėti susikaupti ir išlikti ramus, o visa tai dažniausiai geba tik psichologiškai subrendę žmonės“, – sakė E. Butkus.
Paklaustas, ar šioje, susikaupimo bei rimto psichologinio pasiruošimo reikalaujančioje sporto šakoje pasitaiko kurioziškų nutikimų, lankininkas sakė, kad pirmiausia reikia galvoti apie saugumą.
„Iš lanko paleista strėlė mažiausiai gali nulėkti pusę kilometro, todėl jei šaudamas lankininkas nepaiso saugumo reikalavimų, bet kurios varžybos ar koks nors mėgėjiškas pašaudymas gali baigtis nelaimingu atsitikimu“, – perspėjo lankininkas.
Vyras prisiminė nutikimą, kai kartu su kitais lankininkais treniravosi netoli Šiaulių civilinės metrikacijos skyriaus. Paleidęs strėlę, vos nenušovė jaunosios. „Man iššovus, atsiklijavo strėlės plunksnelė, pakeitusi trajektoriją strėlė nulėkė ir įsmigo tiesiai į lango rėmą. Pažvelgęs į langą, aš pamačiau stovinčią jaunąją. Gerai, kad tas lango rėmo centimetras ir mane, ir jaunąją išgelbėjo nuo didelės nelaimės“, – pasakojo E. Butkus.
Lankininkai miesto valdžiai – neįdomūs
Varžybų teisėju dirbantis R. Grinkevičius džiaugėsi, kad sportininkai gali pasirinkti tinkamą inventorių ir yra galimybių sparčiai tobulėti ir siekti rezultatų. Nors profesionaliam lankininkų klubui reikalingas ir tvarkingai įrengtas aikštynas, kurio „Auksinis šaulys“ neturi.
Vienas iš šio klubo steigėjų R. Grinkevičius apgailestavo: „Mūsų klubą galima vadinti Lietuvos šaudymo iš lanko pradininku, bet mes turime bene pačias prasčiausias sąlygas savo sportui, netgi iš viso jų neturime.“
Žiemą Šiauliuose lankininkai šaudyti neturi galimybių dėl sniego, vasarą – nė vienas miesto aikštynas nėra pritaikytas lankų sportui.
R. Grinkevičius ir E. Butkus ne kartą kalbėjo su miesto valdžia, kreipėsi į šalies sporto institucijas, ieškojo rėmėjų, tačiau pastangos buvo bevaisės.
Ne mažesnį susirūpinimą R. Grinkevičiui kelia ir tai, jog Šiauliuose nėra nė vieno šaudymo iš lanko trenerio.
„Auksinio šaulio“ įkūrėjai apgailestavo, kad miesto valdžiai visiškai neįdomūs lankininkų interesai. Bet atsiranda žmonių, kurie dega troškimu išmokti taikliai šaudyti, kreipiasi į klubą, prašo padėti.
„Būna, vieni pabando šaudyti ir daugiau nebešaudo niekada. Žinoma, yra ir tokių, kurie pamėginę nebegali sustoti, pradeda treniruotis ir visam gyvenimui užsikrečia šiuo pomėgiu“, – pasakojo R. Grinkevičius.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PATIRTIS: E. Butkus šaudo jau 42-ejus metus ir sėkmingai pasirodo varžybose.
DRAUGAI: R. Grinkevičius bei E. Butkus mėgsta kartu leisti laisvalaikį ir pašaudyti iš lanko.
LANKAS: E. Butkaus lankas – kokybiškas, patogus, tvirtas, o svarbiausia – patikimas varžybose.