
Naujausios
Teisėjas keikūnus auklėja raudona kortele
Lietuvos futbolo teisėjų asociacijos Šiaulių regiono koordinatorius Gintautas Mirauskas nedrausmingus futbolininkus gerų manierų moko parodydamas raudoną kortelę. 15-os metų teisėjavimo patirtį turintis G. Mirauskas aikštėje yra susidūręs ne tik su keikūnais, bet ir su gandrais.
Justina DIKŠAITĖ
sportas@skrastas.lt
Lietuvių asortimente – tik rusiški keiksmažodžiai
„Lietuviai futbolininkai keikiasi tik rusiškai. Pats populiariausias gestas yra didžiojo piršto rodymas ir iš paskos skriejantys „siuntimai“ eiti ten ir ten“, – sakė G. Mirauskas.
Kadangi pats yra žaidęs futbolą, supranta, kad varžybų metu emocijos liejasi per kraštus. Tačiau nesitiki, kad išmokys žaidėjus nesikeikti. „Tai – tėvų pareiga“, – mano G. Mirauskas.
„Už keikimąsi futbolo aikštelėje, žaidėjui parodau geltoną kortelę. Jei futbolininkas plūstasi, rodo nepadorius gestus priešininkams, žiūrovams ar teisėjams, – iš karto iškeliu raudoną“, – pasakoja teisėjas, primindamas, kad po varžybų tokie „aistruoliai“ ateina atsiprašyti.
G. Mirauskas teisėjauja, atsižvelgdamas ir į žiūrovus: jei tarp sirgalių yra daug nepilnamečių, iškart besikeikiančiam rodo tramdomąjį ženklą – raudoną kortelę, kad nedrausmingas žaidėjas vaikams nedarytų blogos įtakos.
Įsijautę ir azarto pagauti žaidėjai keiksmais, o kartais ir kumščiais, užsipuola ir aistruolius.
G. Mirauskas prisiminė istoriją, kada vienų varžybų Lietuvoje metu, įsikarščiavęs futbolininkas šeimininkų komandai parodė nepadorų gestą. Plūdosi įvairiais keiksmažodžiais ir grasino tol, kol neapsikentę aistruoliai sulėkė į futbolo aikštelę ginti savo komandos. Tada „drąsuolis“ staiga dingo, kažkur pasislėpė ir nebepasirodė net po varžybų.
Futbolą žaidė ir gandras
Prieš kelerius metus teisėjaudamas Gargžduose, G. Mirauskas susidūrė su neįprastu „futbolininku“ – gandru.
Netikėtai atplasnojęs nacionalinis Lietuvos paukštis nutūpė viduryje futbolo aikštės ir nė nemanė trauktis.
„Kartu su žaidėjais vaikėme paukštį ilgiau nei septynias minutes. Pabaidom, jis paskrenda ir vėl nusileidžia aikštelės pievutėje“, – juokėsi, tai prisiminęs G. Mirauskas.
Lietuviai santūresni
„Esu teisėjavęs Latvijoje, Estijoje, Suomijoje, Turkijoje. Žaidėjų temperamentas skiriasi. Turkai emocingi, karšto kraujo ir greitai užsiplieskia. Vienam iš turkų futbolininkų už nedrausmingą elgesį esu iš karto parodęs raudoną kortelę“, – pasakoja teisėjas.
Lietuviai santūresni. Suomiai, nepatenkinti žaidimu, tik suburba sau po nosimi, bet į didesnius konfliktus nesivelia.
„Negalėčiau pasakyti, kad kažkuri futbolo komanda pasižymi tuo, jog žaidėjai labai keikiasi. Elgesys per rungtynes priklauso nuo paties žmogaus. Per tiek metų beveik visus pažįstu ir jau prieš varžybas žinau, kuris nenurims, keiksis ar siautės“, – aiškino G. Mirauskas.
Žaidėjų kalba atspindi komandos lygį
Teisėjas pastebėjo, kad aukšto lygio varžybose futbolininkai keikiasi mažiau. Žaidėjų kalba ir elgesys atspindi komandos lygį.
„Susitelkę ir profesionalūs žaidėjai rungtynių metu neturi laiko šnekėtis ar plūstis“, – sakė teisėjų koordinatorius, primindamas, jog tarp futbolininkų vyksta ne tik ta kova, kurią matome, bet ir nuolatinis, kartais tik teisėjams girdimas, pasižodžiavimas ar svaidymasis keiksmais.
Gerbėjai irgi ne šventieji
Teisėjaudamas G. Mirauskas yra priverstas atsiriboti nuo aistruolių, nesiklausyti jų svaidomų replikų, negirdėti keiksmų. Dažnai daugiau už žaidėjus keikiasi patys žiūrovai. Jų keiksmažodžių žodynas – taip pat rusiškas. Pasitaiko ir priešininko komandos gerbėjų apstumdymų.
„Mes, teisėjai, atsakome už tvarką aikštelėje. Jei sirgaliai nesiveržia į futbolo aikštę, jų sudrausminti negalime. Jiems neparodysi jokios kortelės“, – šyptelėjo teisėjas.
Po varžybų teisėjas gali parašyti pareiškimą, kad rungtynių metu sirgaliai vartojo alkoholį, siautėjo, plūdosi. Per A lygos futbolo varžybas šalia žiūrovų budi apsaugos darbuotojai ir prižiūri tvarką.
Jono TAMULIO nuotr.
AUKLĖJIMAS: Ilgametę teisėjavimo patirtį turintis Gintautas Mirauskas sako, jog besikeikiančius futbolininkus greičiausiai nutildo parodyta raudona kortelė.