
Naujausios
Vis dėlto, Energijos reguliavimo tarnyba skelbia, jog šios žiemos šildymo kainos bus mažiausios per 20 metų – šilumos kilovatvalandė vidutiniškai kainuos šiek kiek daugiau nei 4 ct., t. y. 13 proc. mažiau nei pernai.
"Šildymo kainas koreguoja tokie parametrai kaip namo vieta, jo vidaus sistemų būklė, automatizuotas šilumos punktas. Taip pat kiekvienas renovacijos planas yra susijęs su šilumos infrastruktūros pertvarka – perėjimu į žemesnę temperatūrą, mažesnio skersmens vamzdynų naudojimu, labai galingų katilų atsisakymu. Būtent šios priežastys ir spartus renovacijos tempas mažesniuose šalies miestuose lemia tai, jog šilumos sistemas nespėja pritaikyti prie pasikeitimų ir šilumos kaina gali išaugti. Vis dėlto, pagrindiniu būdu mažinti šildymo išlaidas išlieka daugiabučių renovacija ir jau minėtas sistemų atnaujinimas", – pasakoja Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.
Tai įvertino ir tų rajonų, kuriuose šildymo kainos yra didžiausios šalyje, gyventojai – remiantis kasmetine statistika jau aišku, jog šildymo sezono pradžia skaudžiausia Skuodo, Trakų, Lentvario ir Biržų žmonėms. Pastarajame mieste padėtis sparčiai gerėja – čia renovuota jau apie 30 proc. daugiabučių, o nauda jau akivaizdi – gyventojai moka kone pusę tos sumos, kurią mokėjo anksčiau.
Vilkaviškis – dar vienas miestas, kuriame šildymas yra vienas brangiausių šalyje, tačiau renovuotuose daugiabučiuose gyvenantys žmonės pasakoja, jog dabar sutaupo net 60 proc. energijos, kadangi gali patys reguliuotis šilumos poreikį namuose. Palyginimui – sename daugiabutyje sąskaitos žiemą siekdavo beveik 200 eurų, o dabar jos sumažėjo kelis kartus, tad jeigu kaina ir kiek kyla, ji nebegąsdina gyventojų.
Energinio efektyvumo svarba vis labiau auga
Naujausiame Aplinkos ministerijos paskelbtame kvietime dalyvauti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje didžiausias dėmesys skiriamas energinį efektyvumą didinančioms priemonėms – joms skirta 50 mln. eurų iš bendro 150 mln. eurų biudžeto. Skatinti žmones renovuoti savo gyvenamuosius namus turėtų ir ne tik atliekamas šildymo sistemų subalansavimas ir atnaujinimas, bet ir tai, kad nors šis šildymo sezonas turėtų būti daugiau nei dešimtadaliu pigesnis, ateitis, vis dėlto, nėra aiški.
"Energijos kaina išlieka nestabili, kainos kitą sezoną gali vėl augti, o ne mažėti, tad rekomenduoju visiems senų daugiabučių gyventojams įvertinti finansinę renovacijos naudą, kurią žmonės patiria ilgalaikėje perspektyvoje, bei, žinoma, nepamiršti, ką reiškia grįžti į šiltus namus", – teigia Valius Serbenta, Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) direktorius.
Paraiškų BETA lauks iki 2020-ųjų sausio 31 d., o agentūros padalinius gyventojai gali rasti kiekviename Lietuvos regione. V. Serbenta pasakoja, jog šio kvietimo metu didžiausias dėmesys bus skiriamas daugiabučiams, kurie atnaujinimo darbus pradės vykdyti anksčiau, bei projektams, kurie yra įtraukti į kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas.
"Daugiabučių gyventojams, kurie nepasiruošę rogių šiai žiemai, rekomenduojame paskubėti ir kitą žiemą džiaugtis šiltais, bei jaukiais namais", – pabrėžia pašnekovas.
Paskatinti renovuoti savo gyvenamąjį namą turėtų ir tai, kad šimtu procentų dengiamos visos projekto parengimo, administravimo ir techninės priežiūros išlaidos. Taip pat kompensuojama 30 proc. išlaidų, kurios tenka įgyvendinant ir energijos taupymo priemones. Susumavus, valstybės parama gali siekti net 40 proc. projekto sumos.
Užs. Nr. 433298