Per sieną – kaip į kalną

Per sieną – kaip į kalną

Per sieną – kaip į kalną

Šeštadienį Šiauliuose, „Tilžės“ prekybos centre, startavo nauja sporto šaka – laipiojimas uolomis. Visą dieną vyko neoficialios varžybos tarp įvairaus amžiaus sportininkų ir mėgėjų. Vakare meistriškumą demonstravo geriausi šalies laipiotojai.

Alvydas JANUŠEVIČIUS

sportas@skrastas.lt

„Spalvingos uolos“

Laipiojimas uolomi nėra chaotiškas čiupimas už bet kurio prie sienos pritvirtinto kybio. Kybiai – tai labai tvirti įvairių formų iškilimai ir gumbai, prisukami prie specialios sienos.

Ant palyginti nedidelio ploto išdėliotos kelios dešimtys skirtingo sudėtingumo trasų. Laipiotojams reikia pasirinkti, kurios spalvos kybiais lips.

Trasa pradedama, kai rankomis ir kojomis laipiotojas įsikimba į pirmuosius nelygumus. Reikia užlipti iki viršutinio ir užsikabinti už jo abiem rankomis. Tik tuomet trasa laikoma įveikta. Jei paskutinis kybis nepasiektas – įskaitoma tik pusė trasos.

Laipiojimo trasos „Aukšta žemė“ Šiauliuose įkūrėjas Ignas Pumputis tikina, kad yra įvairiausio sudėtingumo trasų, kurios tiks mėgėjams ir patyrusiems laipiotojams. Taip pat kai kurios tinka ir mažiems vaikams.

Laipiojimo sienos įrengtos virš minkšto storo čiužinio, todėl laipiojama neprisirišus. Sienos yra įvairių pasvirimų, o kybiai – įvairiausių iškilimų. Planuojama ant laisvos sienos įrengti alpinistinio laipiojimo treniruotėms skirtą trasą.

Pretendentė į olimpiadą

Atidarymo renginyje dalyvavęs Andrius Smirnovas, Laipiojimo sporto asociacijos prezidentas, teigia, kad profesionalaus laipiojimo uolomis sporto šalyje kol kas nėra, tačiau rezultatų siekiančių mėgėjų vis gausėja

Ši sporto šaka labiausiai išvystyta tose šalyse, kur gausu natūralių uolų – Prancūzijoje, JAV, Rusijoje. Greitasis lipimas pretenduoja tapti olimpine sporto šaka. Sportininkai turi kuo greičiau įveikti į 10-15 metrų aukščio trasą.

A. Smirnovas teigia, kad laipiojimas uolomis jau įgyja pagreitį Lietuvoje. Nemažai jaunų sportininkų ateina palaipioti pramogai, tačiau vėliau „užsikabina“ ir pradeda treniruotis po kelis kartus per savaitę.

Prezidentas tvirtina, kad sienos pasvirimo kampas dar neapibūdina trasos sudėtingumo. Už kai kurių kybių gali išsilaikyti tik labai stiprius riešus ir pirštus turintys laipiotojai. Dažnai sporto salėse raumenis užsiauginusiems stipruoliams ir nesudėtingos trasos būna sunkiai įveikiamos.

Varžybų rezultatai

2002 metais gimusių ir jaunesnių amžiaus grupėje (11 metų ir jaunesni berniukai ir mergaitės) nugalėjo Rugilė Paukštaitytė, surinkusi 216 taškų.

1999-2001 metais gimusių amžiaus grupėje (12 – 14 metų berniukai ir mergaitės) nugalėjo Inga Teresevičiūtė, surinkusi 157 taškus.

15-17 metų amžiaus grupėje tarp merginų nugalėjo Karolė Kavaliauskaitė, surinkusi 496 taškus. Antra – Rugilė Tamėnaitė su 469 taškais, trečia – Aida Kaštelianovaitė (449 taškai).

Tarp vaikinų šioje amžiaus grupėje nugalėjo Mindaugas Bernotas (625 taškai. Antras – Jonas Šaulys (512 taškų), o trečias – Eimantas Daugėnas (314 taškų).

18 metų ir vyresnių amžiaus grupėje tarp merginų nugalėjo Ieva Mališauskaitė (569 taškai). Antrą vietą pelnė Margarita Smirnovienė (532 taškai). Trečia – Eglė Dambrauskaitė (508 taškai).

Tarp vaikinų prizines vietas pasidalijo trys sportininkai surinkę vienodai taškų (po 625) ir įveikę visas trasas: Augustinas Pocevičius, Julius Sveikauskas ir Rokas Rozga.

Autoriaus nuotr.

JUDESYS: Laipiojimas uolomis lavina tuos raumenis, kurie sporto salėse dažniausiai „miega“.

PRAMOGA: Andrius Smirnovas, Lietuvos laipiojimo uolomis asociacijos prezidentas, teigia, kad dažnai pramoga tampa rimtu sportu.

NAUJIENA: Laipiojimo uolomis trasos įkūrėjas šiaulietis Ignas Pumputis teigia, kad tokios pramogos šiauliečiai dar neturėjo.