Peršalimo ligos gadina rudenį

Peršalimo ligos gadina rudenį

Peršalimo ligos gadina rudenį

Daugėja sergančiųjų peršalimo ligomis. Anot šiauliečio gydytojo infektologo Algimanto Baublio, dėl permainingo oro žmonės nebežino, kaip tinkamai apsirengti, todėl juos gali pulti daugiau negu 100 įvairiausių virusų.

Ilona ŠNARIENĖ

redakcija@skrastas.lt

Ligos atakuoja susilpnėjus imunitetui

Virusai dažniausiai apsigyvena nosiaryklėje ar ryklėje. Jie lengvai plinta oro lašeliniu būdu žmogui kosint, čiaudint, kalbant, per nešvarias rankas ir bendrai naudojamus daiktus. Didesnė rizika peršalti yra vaikams, senyvo amžiaus ir silpną imuninę sistemą turintiems žmonėms.

Ligai plisti padeda onkologinės patologijos, nesaikingas alkoholio vartojimas, narkotikai, imunologinės ligos, pavyzdžiui AIDS.

Specifinio peršalimo ligų gydymo nėra, todėl susirgus paprastai skiriamas simptominis gydymas. „Šlapio“ kosulio, pasak A. Baublio, slopinti neverta, nes kosint valosi bronchai, todėl kosulys vargina tol, kol bronchai visiškai išsivalo.

Ligos pradžioje pasireiškiantį sausą, varginantį kosulį slopinti reikia, nes jis dirgina kvėpavimo takus, sukelia krūtinės skausmą, trukdo ligoniui ilsėtis.

Ignoruoti slogos nevalia

Slogos simptomai pasireiškia praėjus dviem ar trims dienoms po užsikrėtimo. Dažniausiai vargina tokie simptomai: užsikimšusi nosis, čiaudulys, paburksta sinusų dangalai, peršti gerklę, skauda galvą. Sergantiesiems sloga ne visada pakyla temperatūra arba ji būna nedidelė.

Gydytojas A. Baublys perspėja, kad negalima abejingai žiūrėti į pirmuosius slogos simptomus, nes tai gali būti ir kitų ligų pranašai.

„Išsivysčius kvėpavimo funkcijos nepakankamumui, be reanimatologų pagalbos vargu ar apsieisite, o ir ji ne visada padeda, todėl su sloga verčiau nejuokaukite“, – pataria gydytojas.

Sergant sloga dažnai pasireiškia antrinės bakterinės infekcijos, jos sukelia vidurinės ausies ar sinusų uždegimą, reikalaujantį gydymo antibiotikais. Temperatūra, sinusų srities skausmas ir skrepliavimas rodo esant komplikacijų, dėl kurių reikia kviesti gydytoją.

„Sirgdami sloga suaugusieji ne tik nesigydo, bet ir į darbą eina, – stebisi infektologas. – Virusinės infekcijos plinta oro lašeliniu būdu, todėl sergantis sloga žmogus turėtų likti namie“.

Gripas pavojingesnis už peršalimą

Peršalimas dažnai painiojamas su gripu. „Pasaulio ir Lietuvos mokslininkų infektologų duomenimis, šiais metais gripo virusas žada būti ankstyvesnis nei įprastai. Ankstesniais metais į Lietuvą jis atkeliaudavo gruodžio-vasario mėnesiais, šiemet pirmieji gripo viruso užklupti ligoniai medikų duris pravėrė vos prasidėjus lapkričiui“, – sako A. Baublys.

Nors gripo ir peršalimo simptomai atrodo panašūs, tačiau gripo sukeliami negalavimai žymiai sunkesni. Liga dažniausiai prasideda staiga: pakyla aukšta temperatūra (aukštesnė nei 39 laipsnių), atsiranda stiprus bendro silpnumo jausmas, šaltkrėtis, galvos ir raumenų skausmai, žmonių vadinami „kaulų laužymu“, prasideda sausas kosulys. Gripo simptomais gali būti ir apetito praradimas, vėmimas, viduriavimas, kliedėjimas, ypač kai pakyla labai aukšta temperatūra.

Gydytojas mano, kad visuomenėje dėl skiepijimo vyrauja klaidinga nuomonė. „Žmonės neįvertina valstybės, kuri neišėjusi iš ekonominės suirutės, randa galimybių skiepyti asmenis. Ligoniai, turintys rimtų kardiologinių, kvėpavimo takų patologijų, sergantys onkologinėmis ligomis, kai taikomos cheminės procedūros, vaikai nuo 6 mėnesių iki 2 metų, turėtų pasinaudoti galimybe pasiskiepyti nemokamai, nes gripas jiems graso rimtomis komplikacijomis. Prieš prasidedant naujam gripo sezonui pagalvoti apie vakcinaciją turėtų ir medikai, nuolat turintys kontaktų su žmonėmis, platinančiais virusus“.

Geriausia skiepytis spalio-lapkričio mėnesiais, kad iki galimos epidemijos suspėtų susiformuoti reikiamas imunitetas (2-4 savaites).

Ilonos ŠNARIENĖS nuotr.

PROFILAKTIKA: Infektologas Algimantas Baublys ragina stiprinti imunitetą, sveikai ir reguliariai maitintis, pakankamai ilsėtis, vengti streso, sportuoti, dažniau plautis rankas, vengti kontakto su sergančiais žmonėmis, nenaudoti jų daiktų.

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

GRIPAS: Šiemet gripas ateina anksčiau negu įprastai.