Išleido knygą apie biblioteką

Išleido knygą apie biblioteką

Išleido knygą apie biblioteką

Radviliškio viešosios bibliotekos 75-erių metų jubiliejų bibliotekininkai įamžino jos darbuotojų parengta ir išleista knyga „Radviliškio bibliotekos kelias: 1937–2011“.

Saulius JUŠKEVIČIUS

saulius@skrastas.lt

Turtinga biografija

„Per savo gyvavimo dešimtmečius biblioteka pasikeitė neatpažįstamai. Per trejus paskutinius metus čia įdiegta naujų technologijų, įgyvendinta naujų projektų. Biblioteka minima tarp geriausiųjų, yra nuolat gausiai lankoma svečių, mėgstama radviliškiečių“, – pristatydama knygą sakė bibliotekos direktorė Aldona Januševičienė.

Pasak jos, šioje knygoje pabandyta trumpai atskleisti bibliotekos istoriją, papasakoti apie joje dirbusius žmones, bibliotekos modernizaciją, naujas technologijas.

Bibliotekos darbuotojų, vadovaujamų knygos sudarytojos, bibliotekos Informacijos kraštotyros skyriaus vedėjos Daivos Paulauskienės, surengtame knygos pristatyme buvo skaitomos ištraukos iš knygos skyrių.

Pristatyme priminta, kad 1931-aisiais Radviliškyje veikė Radviliškio miesto parapijos, Vinco Kudirkos pradžios mokyklos, pradžios mokyklos Nr. 2, vidurinės mokyklos, geležinkelio kuopos karininkų ir geležinkelio kuopos kareivių bibliotekos. Jos turėjo palyginti nedaug knygų, kurias skaitė keliasdešimt skaitytojų.

Pati pirmoji biblioteka mieste atsirado 1924 metais. 1934-aisiais Šaulių namuose buvo masinė biblioteka. Žinoma, kad ji turėjo 8000 egzempliorių knygų.

Lietuvoje prasidėjusi ekonominė krizė smarkiai paveikė knygų spausdinimą. Sumažėjo ir skaitytojų perkamoji galia. 1935-aisiais imta galvoti, ar ne geriau įsteigti vieną stiprią biblioteką, negu laikyti dešimt menkų ir merdinčių. Bet tik po metų, priėmus Viešųjų bibliotekų įstatymą, bibliotekų tinklo organizavimas įgijo valstybinį pobūdį.

1937 metų kovo 15 dieną įsteigta Radviliškio valstybinė viešoji biblioteka. Ji įkurta kartu su skaitykla. Pirmasis bibliotekos vedėjas – Juozas Paškevičius. 1939 metų kovo 14 dieną vedėja paskirta Ona Lukauskaitė-Poškienė.

Pradžioje į biblioteką buvo siunčiamos daugiausia religinio pobūdžio knygos. Tokia tvarka netenkino bibliotekininkų, todėl vedėja kreipėsi į vadovybę Kaune, kad daugiau būtų siunčiama grožinės literatūros, knygų apie istoriją ar keliones.

Randa kelią į biblioteką

Bibliotekos klestėjimo metais tarybiniu laikotarpiu skaitytojai galėjo užsukti į 44 bibliotekas, įsikūrusias didesniuose kaimuose ar gyvenvietėse, į mažesnius kaimus atvykdavo 72 kilnojamosios bibliotekėlės.

1974 metais rajoninė biblioteka persikėlė į dabartines patalpas. Netrukus ten pat įsikėlė ir rajoninė Vaikų biblioteka, tapusi Vaikų literatūros skyriumi. Kasmet daugėjo gaunamų naujų knygų egzempliorių skaičius.

Po Nepriklausomybės atkūrimo skaitytojų skaičius buvo sumažėjęs, tačiau radviliškiečiai ir vėl suranda kelią į savo biblioteką.

Pernai Viešojoje bibliotekoje skaitė 4378, o jos miesto ir kaimo filialuose – 6949 gyventojai. Skaitytojams buvo išduotia 345782 leidiniai.

2010 metų duomenimis, Viešosios bibliotekos sistemoje buvo beveik 337 tūkstančiai įvairių leidinių.

Autoriaus nuotr.

KNYGA: Viešosios bibliotekos istorija atspindėta bibliotekos parengtoje ir išleistoje knygoje „Radviliškio bibliotekos kelias: 1937–2011“.

PRISTATYMAS: Daivos Paulauskienės (pirma iš kairės) vadovaujamos bibliotekos darbuotojos pristatė knygą apie bibliotekos istoriją.

ISTORIJA: Knygoje pateikta nemažai su biblioteka susijusių istorinių faktų, jau istorija tapusių nuotraukų.