Knygos nepakeis niekas

Knygos nepakeis niekas

Knygos nepakeis niekas

„Namai, kuriuose nėra knygų, panašūs į kūną be sielos“, – kažkada yra pasakęs Ciceronas. Į Žalpių bibliotekos 60-ečio šventę susirinkę žmonės tvirtino, jog knygos – nepakeis nei kompiuteriai, nei televizoriai, nei kitokios informacinės įmantrybės.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Per metus 100 – 140 knygų

Žalpių bibliotekos jubiliejų žalpiškiai ir svečiai minėjo Krašto muziejuje.

Dabartinė Žalpių bibliotekininkė Alina Žalandauskienė priminė neilgą, bet turiningą bibliotekos istoriją.

Istorija parašyta, remiantis vietinių žmonių prisiminimais. Apie bibliotekos gyvavimo pradžią, pirmuosius metus, tolesnį gyvavimą medžiagos buvo surinkusi bibliotekininkė Vitalė Jonutienė.

Susikūrus kolūkiams, atsirado ir pirmosios bibliotekų užuomazgos – klubai-skaityklos. Ne išimtis – ir Žalpiai. Klubų fondai nebuvo gausūs, o šių įstaigų vedėjai priklausė labiau saviveiklinis darbas: ruošti vakarus, saviveiklos pasirodymus, rodyti kino filmus. Didelio dėmesio, skirto knygų išdavimui ir skaitymui, nebuvo.

Pokario metais Žalpiuose buvo ir biblioteka, ir klubas-skaitykla. Pirmoji biblioteka veikė buvusioje „špitolėje“, vėliau – Jono Danuso, Stefos Urniežiūtės namuose. Pirmasis bibliotekininkas buvo Vincas Norkus.

„Kiekvienais metais biblioteka gaudavo po 560 ir daugiau knygų. O mes dabar per metus sulaukiame vos 100-140 knygų“,– sakė A. Žalandauskienė.

Ilgus metus biblioteka glaudėsi šaltuose kultūros namuose. Nuo 2001-ųjų metų persikėlė į mokyklos patalpas. 2008-ųjų vasaros viduryje bibliotekoje pradėjo veikti viešasis interneto prieigos taškas.

Bibliotekoje rengiamos įvairios knygų parodos, skirtos ir valstybinėms ir kalendorinėms šventėms, rašytojų jubiliejams paminėti, akcijos, paslaugos (spaudinių išdavimas į namus, spaudinių pristatymas į namus neįgaliesiems, senyvo amžiaus žmonėms, naudojimasis internetu ir kompiuteriu ir panašiai), vedami kompiuterinio raštingumo kursai.

„Skaitytojų, kaip ir gyventojų, vis mažėja. 1968 metais Žalpių bibliotekoje skaitė 420 skaitytojų, tarp jų – 120 vaikų. Dabar suaugusių skaitytojų – vos 170, vaikų – 40“, – pasakojo A. Žalandauskienė.

Žalpių bibliotekininkė dėkojo aktyviausiems, ištikimiausiems skaitytojams, bibliotekos savanoriams: Danutei Motienei, Danutei Kavaliauskienei, Salomėjai Andriuškienei, Danutei Baškienei, Genovaitei Vasiliauskienei, Deimantei Kavaliauskaitei ir kitiems.

Noras skaityti – begalinis

Buvusi bibliotekininkė Jadvyga Mickienė tvirtino, jog dirbti į biblioteką atėjo vedama begalinio noro skaityti.

„Skaičiau viską iš eilės, į namus ir vienuoliktą vakaro, ir apie vidurnaktį pareidavau. Pirmiausiai puoliau prie senų, nurašytų, visai sudriskusių knygelių. Kai tiek prisiskaitydavau, ir savo skaitytojams žinodavau, ką pasiūlyti“, – prisiminė J. Mickienė. Jaunos bibliotekininkės negąsdino nei šaltos pieninės, kurioje 1971-1977 metais biblioteka veikė, patalpos su vos besilaikančiais langais.

Ilgiausiai – 24 metus, nuo 1977-ųjų iki 2001-ųjų – Žalpių bibliotekoje išdirbo Vitalė Jonutienė. Moteris pasakojo, jog dirbti bibliotekoje jai labai patiko. Ypač – su vaikais. Kartu su jaunaisiais skaitytojais ne viena pasaka išmokta, ne viena knyga perskaityta.

Buvusi bibliotekininkė labiausiai džiaugėsi, kad dabartinėje bibliotekoje yra kur kas geresnės sąlygos tiek skaitytojams, tiek darbuotojai, negu jos darbo metais.

Sveikinimai

Šventės proga padėkos raštu Žalpių bibliotekininkę Aliną Žalandauskienę apdovanojo Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojas Algis Krutkevičius, sveikino Kelmės Žemaitės viešosios bibliotekos direktorė Rita Grišienė. Kerkasių žemės ūkio bendrovės vadovas Ildefonsas Petkevičius, Pakražančio seniūnas Alfonsas Sakalauskas bibliotekai padovanojo knygyno čekių reikiamoms prekėms įsigyti.

Per bibliotekos jubiliejų koncertavo Pakražančio kultūros centro atstovai, veikė buvusios bibliotekininkės J. Mickienės darbų paroda.

Autorės nuotr.

PRISIMINIMAI: Ilgiausiai, 24 metus bibliotekoje išdirbusiai Vitalei Jonutienei gražiausius prisiminimus paliko jaunieji skaitytojai.