
Naujausios
Daugiausia kyšių duodama medikams
Korupcija labiausiai paplitusi medicinos įstaigose. Antroje vietoje – savivaldybė. Taip mano dauguma kelmiškių, atsakiusių į Korupcijos prevencijos pateiktos anketos klausimus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Populiariausias 500 – 1000 litų kyšis
Korupcijos prevencijos komisija aptarė respondentų atsakymus į savivaldybės tinklapyje pateiktos anketos apie korupcijos pasireiškimo atvejus Kelmės savivaldybėje klausimus.
Gyventojų apklausos duomenimis, korupcija Kelmės rajone labiausiai paplitusi medicinos įstaigose. Antroje vietoje – savivaldybė, trečioje – žemėtvarka, ketvirtoje – policija, penktoje – teismas, šeštoje – Seimas ir septintoje – Vyriausybė.
Į klausimą, ar teko duoti kyšį Kelmės rajone, 25 respondentai tvirtino davę kyšį medicinos darbuotojui, 9 – valstybės tarnautojui, 7 – pareigūnui, 3 – vietinės reikšmės politikui.
Populiariausia kyšio suma 500 – 1000 litų. Antroje vietoje – 100 – 500 litų. Tačiau buvo respondentų, atsakiusių, jog užteko ir 20 litų kyšio. Beje, nemažai apklaustųjų kyšiu laiko ir saldainių dėžutę, kuria pamalonino kokios įstaigos darbuotoją.
Daugiausia nerimo Korupcijos prevencijos komisijos nariams sukėlė tai, kad beveik 13 procentų respondentų tvirtino davę kyšį mokyklose ir vaikų darželiuose, po kelis procentus socialinės paramos, Socialinių paslaugų tarnybos ir Žemės ūkio bei kaimo plėtros skyriuose.
Tačiau kai kurie komisijos nariai tvirtino, jog atsakymai į anketos klausimus nevisiškai objektyviai atspindi padėtį, nes labai mažas respondentų skaičius. Beveik pusės jų nuomone, korupcija labiausiai įsigalėjusi viešojo administravimo srityse.
Kyšis ne visada išsprendžia problemą
73,5 procento atsakiusiųjų į klausimus tvirtino, jog duoti kyšį – nusikaltimas. Tačiau 26,47 procento apklaustųjų nemato nieko blogo, jei kyšio davimas padeda išspręsti problemą.
Tik, pasirodo, jog kyšio davimas ne visuomet padeda išspręsti problemą. Problema išspręsta tik trečdaliui kyšio davėjų. 47 procentams problema išspręsta iš dalies, 23,5 procento respondentų ir kyšis nepadėjo.
Apie tai, kad reikia duoti kyšį, beveik 40 procentų respondentų tvirtino sužinoję iš kitų, 26,4 procento pasipirkti nusprendė patys, 17,6 procento kyšio ėmėjai apie tai užsiminė, o beveik šeši procentai apklaustųjų tvirtino, jog kyšio buvo paprašyta.
Tik 44,12 procento respondentų tvirtino, jog praneštų atitinkamoms institucijoms apie korupcijos atvejį. 29,4 procento nepraneštų, 26,4 procento mano, jog tai ne jų reikalas. Trečdalis apklaustųjų ir teisme neliudytų prieš korumpuotą asmenį, daugiau kaip pusė liudytų.
Visuomenė turi būti aktyvesnė
Visi atsakę respondentai tvirtino žiną, kas yra korupcija ir kaip ji pasireiškia. Apie Lietuvos Respublikos nacionalinę kovos su korupcija programą beveik pusė respondentų tvirtino sužinoję iš žiniasklaidos, beveik 30 procentų – internete, kiti – iš kitų šaltinių.
Paklausti apie korupcijos paplitimo priežastis ketvirtadalis respondentų minėjo visuomenės aktyvumo stoką, didelį biurokratizmą, per dideles pareigūnų ir valstybės tarnautojų galias, silpną teisinę bazę ir mažus pareigūnų bei valstybės tarnautojų atlyginimus.
Korupcijos prevencijos komisijos nariai pastebėjo, jog situacija keičiasi. Anksčiau respondentai tvirtindavo su korupcija dažniausiai susiduriantys Žemėtvarkos skyriuje, policijoje. Dabar „išlenda“ naujos sritys. Informacija bus aptarta savivaldybės skyriuose. Tokios apklausos bus rengiamos dažniau.
POKYČIAI: Korupcijos prevencijos komisijos nariai, išnagrinėję rajono gyventojų atsakymus į anketos klausimus, stebėjosi, jog kyšininkaujama net darželiuose ir mokyklose.
Autorės nuotr.