Mantijos simbolizuoja akademinius pasiekimus

Mantijos simbolizuoja akademinius pasiekimus

Mantijos simbolizuoja akademinius pasiekimus

Aukštųjų mokyklų studentai, švenčiantys diplomų teikimą, akį traukia ilgais tamsių spalvų apsiaustais ir žaismingomis keturkampėmis kepuraitėmis. Absolventai velkasi šimtmečiais tradiciją skaičiuojančias mantijas, rektoriai ir iškiliausi dėstytojai – togas. Kokių taisyklių laikytis, vilkint mantiją?

Laimutė ZIMKIENĖ

redakcija@skrastas.lt

Tradicija – nuo viduramžių

Arnas Stuopelis, mantijų nuomos paslaugas teikiančios bendrovės atstovas, sako, kad mantijos tampa vis populiaresnės.

Maždaug pusė universitetus ir kitas aukštąsias mokyklas baigiančių studentų diplomų įteikimo ceremonijose vilki šiuos iškilmingus drabužius, juos siuva ar nuomoja dešimtis bendrovių.

A. Stuopelio teigimu, ši tradicija perimta prieš dešimtmetį iš vakarų šalių universitetų, kuriuose gyvavo nuo viduramžių. Vilkėti mantijas labai populiaru Anglijoje, o Portugalijoje savo mantiją turi kiekvienas aukštosios mokyklos studentas.

Pirmąsias mokslo institucijas, pasak A. Stuopelio, steigė vienuolynai, pirmieji studentai perėmė savitą vienuolių bei kunigų aprangos stilių – sutanas su gobtuvais. Šį drabužį kolegijos ar universiteto baigimo metu vilkėjo ne tik studentai, bet ir akademikai. Ir senaisiais, ir naujaisiais laikais mantijos bei togos turi tą patį – akademinių pasiekimų simbolį.

Mantijų vilkėjimo tradicija gyva religijos, mokslo ir teisėtvarkos institucijose – senosiose pasaulio institucijose, kuriose ir atsirado.

Griežti reikalavimai ir improvizacija

Griežtų reikalavimų modeliuojant studentų mantijas jau nesilaikoma.

„Mantiją galima lyginti su liturginiais drabužiais, dėvimais nuo senų laikų, – pasakojo A. Stuopelis. – Tačiau šventinės studentų aprangos detalės neturi tokių gilių prasmių kaip religinio kulto drabužių. Mantijas kuriantys dizaineriai gali improvizuoti atsižvelgdami į užsakovų pageidavimus.“

Yra tik keli būtini mantijos „kodo“ reikalavimai. Rūbas privalo būti juodos ar kitos tamsios spalvos, ilgas, lengvai krentantis. Privaloma ir akademinė keturkampė kepuraitė su kutu. Tai, pasak A. Stuopelio, būtini dalykai. Jeigu apranga papildoma spalvotu šaliu, jį galima puošti mokymo įstaigos logotipu ar kitais akcentais.

Variacijų gali būti įvairių, ir kiekviena aukštoji mokykla turi teisę pasirinkti jai priimtiną. Standartiškai aukštesnės kvalifikacijos studentų, magistrų, aprangos elementuose – šaliuose vyrauja sodresnės spalvos: raudona, bordo. Studentų bakalaurų šaliams labiau būdingos švelnesnės spalvos: geltona ar žalios gama.

A. Stuopelis sako, kad dažniausiai mantijos siuvamos iš sintetinio pluošto audinių. Vilna yra brangi, medvilnė netinkama dėl greito glamžymosi: „Svarbiausia, kad apsiaustas atrodytų gražiai ir lengvai kristų.“

Rektorių togos yra panašios į studentų mantijas ir siuvamos iš panašių medžiagų. Kuriant šį drabužį panaudojama daugiau puošybos elementų.

Asmeninis pasirinkimas

Šiaulių universiteto studentų atstovybės prezidentė Gabrielė Gendvilaitė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad šiemet didžioji dalis iš 1900 absolventų vilki mantijas. Iniciatyvą labiausiai rodo dieninių skyrių studentai.

Mantijos nuoma nebrangi – apie 30 litų, jeigu mantijas užsako didesnė grupė žmonių, yra taikomos nuolaidos.

Vilkėti mantiją nėra privaloma, tai kiekvieno studento asmeninis noras ir pasirinkimas.

Pasak G. Gendvilaitės, iškilmingas drabužis suteikia šventei didesnę prasmę, lieka ryškesni prisiminimai. Netgi kepurėlės kuto perkėlimas į kitą pusę, simbolizuojantis aukštojo išsilavinimo įgijimą, palieka didelį įspūdį.

G. Gendvilaitė sako, kad švenčių metu mantijas vilkintys universiteto dėstytojai išsiskiria iš akademinės bendruomenės, kelia pagarbą savo aukštu išsimokslinimu.

„Galimybė vilkėti mantiją ir išsiskirti minioje gali būti viena vienintelė gyvenime, – sako studentų atstovybės prezidentė. – Tą akimirką reikia išnaudoti ir ja džiaugtis.“

Zenono RIPINSKIO nuotr.

RŪBAS: Šiemet didžioji dalis Šiaulių universiteto absolventų pasirinko mantijas.

Laimutės ZIMKIENĖS nuotr.

MANTIJOS: Daugelis Šiaulių universitetą baigiančių absolventų diplomų įteikimo šventėje linkę vilkėti mantijas ir patirti daugiau šventinių įspūdžių.

PASIRINKIMAS:Šiaulių universiteto humanitarinio fakulteto studentės per diplomų įteikimo šventę vilkėjo mantijas.

Nuotrauka iš asmeninio Gabrielės Gendvilaitės archyvo

ĮSPŪDIS: Šiaulių universiteto studentų atstovybės prezidentė Gabrielė Gendvilaitė sako, kad vilkėjusieji mantijas nenusivilia. Iškilmingas drabužis suteikia šventei didesnę prasmę, lieka ryškesni prisiminimai.

 

Kaip dėvėti mantiją ir akademinę kepuraitę?

Standartiškai mantija turi būti ilga: iki vidurio blauzdos tarp kelio ir čiurnos.

Po mantija nerekomenduojama rengtis megztinių ar švarkų. Vaikinams patartina rinktis šviesius marškinius, tamsias kelnes, tamsius batus ir kaklaraištį, merginoms – tamsias kelnes, suknelę ar sijoną, šviesių spalvų palaidinukę ir tamsius batelius.

Akademinės kepuraitės kutas turi būti šone. Dažniausiai ceremonijos pradžioje kutas būna dešinėje pusėje, gavus diplomą perkeliamas į kairę. Kuto perkėlimo tradicija nėra paplitusi, jo perkėlimas neprivalomas.

Kai mantijos puošiamos šaliais, pagrindiniu aprangos elementu tampa šalis, todėl kiti rūbai turi būti ne ryškių spalvų.