
Naujausios
Rami popietė parke. Susėdę ant suolelių šnekučiuojasi senjorai. Į saulę veidus tiesia atokesnėse vietose įsikūrę vienumos mėgėjai. Lyg lauktų rugsėjo ekvinokcijos, kai Saulė atsidurs dangaus pusiaujo ir ekliptikos susikirtimo taškuose. Diena ir naktis susilygins visose Žemės platumose. Ateis rudens lygiadienis...
Žaidimų aikštelėse krykštauja vaikai. Paspirtukais ir dviračiais važinėjasi šeimynos.
Į jaunos moters stumiamą vežimėlį su kūdikiu įsikimba nežinia iš kur atsiradusi maža mergaitė su šviesių plaukų kuokštu ant galvos. Pradėję kristi dantukai byloja, jog rugsėjį ji, veikiausiai, pradės lankyti mokyklą.
Netikėtai lyg iš dangaus nukritusi mažylė plėšia nuo vežimėlio mamos ranką. Ji pavešianti kūdikį. Mama neleidžia. Bijo, kad agresyvi mergaitė vežimėlį apvers.
– Kur tavo mama?
– Nesakysiu.
– Su kuo atėjai į parką?
– Su sese.
– Tai eik pas sesę. Ji rūpinsis. Manys, kad paklydai. Pradės tave barti.
– Aš jai sudaužysiu galvą.
– Nenoriu, kad tu stumtum vežimėlį.
– O aš noriu!
– Bėk pas sesę.
– Ne!
– Tuomet aš pranešiu vaiko teisėms.
Magiški žodžiai suveikia. Mergaitė paleidžia vežimėlį ir traukiasi atatupsta.
Bet netrukus randa naujų aukų. Puola prie paspirtuku važiuojančios mažylės, stveria ją į glėbį. Paskui kimbasi į kitos moters stumiamą vežimėlį su kūdikiu.
Kokia jos užduotis? Nukreipus dėmesį, ištraukti telefoną ar piniginę? Ar paprasčiausiai ieškoti draugystės? Žodynas rodo, jog mažylė ne iš pačios geriausios šeimos. Šį rugsėjį ji jau, tikriausiai, peržengė mokyklos slenkstį. Kaip elgsis ten? Ką darys mokytoja kiekvieną minutę stumiama į dviprasmišką ribinę situaciją, kai įprastais metodais sutramdyti negali, o griežtesnių priemonių imtis – šiukštu? Ypač, jeigu tokių gatvės vaikų klasėje – ne vienas...
Ką girdės bendraamžiai, kurių šeimose niekas nedaužo galvų?
Žmonės bėga paskui tobulėjančią infrastruktūrą ir didėjančias galimybes
Antra vertus, dažnai prisimenu vaikinuką, nuolat bėgdavusį iš pamokų. Bėgdavo ne vienas. Suagituodavo ir klasės draugus. Su jų pulku sugrįždavo į savo motinos butą. Vos išspausdamas teigiamus pažymius šiaip taip baigė vidurinę mokyklą. Bet nusprendė tapti mokytoju. Ir įstojo į universitetą. Nežinau, ar universitetą baigė. Nežinau, ar dirba mokytoju. Bet gal šis mokytojas lengviau susišnekėtų su mergaitėmis ir berniukais iš šeimų, kur maža sesutė kitai sesutei žada sudaužyti galvą?
Nes mokyklos pareiga iš kiekvieno vaiko išugdyti padorų žmogų. Be to, kiekvienas vaikas, lyg šuliniams per sausrą senkant mokykloms, yra brangenybė.
Šis rugsėjis, taip pat nestokoja nei optimizmo, nei pesimizmo. Šalyje renovuota 110 mokyklų. Su rugsėju dar nesibaigė vasara.
Tačiau šis rugsėjis vėl paleido pulką bedarbių mokytojų, nes miestuose pilna daugiabučių, iš kurių mokyklon su gėlių puokšte neišėjo nė vienas mokinys. Ir yra daugybė kaimų, į kuriuos jau nebereikia užsukti geltoniesiems autobusiukams.
Šalyje, matyt, nėra rajono, kuris šį rugsėjį neprarado bent vienos mokyklos. Lyg nerašytas įstatymas jau sukurta ir mokyklų uždarymo metodika. Nors kaimo mokyklėlėje dar yra daugiau kaip pusšimtis vaikų, paleidžiamas gandas, kad mokykla bus uždaryta.
Gandą leisti kartais užtenka metų, kartais prireikia poros ir daugiau. Mat, daugelis tėvų, įtikėję, jog vietos mokykla vis tiek bus uždaroma, pradeda vežioti atžalas į miestų ir miestelių gimnazijas.
Mokinių sumažėja tiek, kad kaimo mokyklėlė paverčiama kurios nors gimnazijos skyriumi. Tuomet su tėvais dirbama kitais metodais. Jie įtikinėjami, jog didesnėse mokyklose ar gimnazijose – geresnė mokymo kokybė, vaikai gaus geresnį išsilavinimą. Patelkiami net mokyklėlės vadovai, kuriems neretai pasiūlomos aukštesnės pareigos.
Ir atsitinka taip, kad mokyklėlė nė metų nepabūna skyriumi. Iš karto susilieja su kokia nors gimnazija ar didesne pagrindine mokykla.
Iš Vakarų racionaliau gyventi besimokantys lietuviai tokiu būdu sutaupo biudžeto pinigų. Be to, užpildo tuštėjančias gimnazijų klases.
Nepaneigsi – iš sovietinės daugybę metų neremontuotos kaimo mokyklėlės į renovuotą, iš europinių lėšų puikią mokymo bazę susikūrusią miestelio gimnaziją atvažiavęs kaimo vaikas pasijunta lyg rūmuose.
Be to, į gimnaziją dažnas vaikas atvežamas jį paėmus beveik iš kiemo. Kasmet nuperkama ir šalies mokykloms išdalijama po kelias dešimtis geltonųjų autobusėlių.
Apie tokį pavėžėjimą prieš kelis dešimtmečius mokyklas baigusi vyresnioji karta nebūtų drįsusi net svajoti. Tekdavo derintis prie maršrutinio autobuso. Jeigu vairuotojas susimildavo vežti vaiką su mokinio pažymėjimu, dažniausiai tekdavo važiuoti stovint, susispaudus lyg silkėms statinėje. Kartais ne visi tilpdavo. Tie likusieji į pamokas žirgliodavo po kelis kilometrus pėsti spaudžiant šalčiui ar lyjant.
Taigi, viskas, rodos, keičiasi tik į gera. Žmonės bėga paskui tobulėjančią infrastruktūrą ir didėjančias galimybes. Bet žmonių mažėja! Miestai ir miesteliai iš kaimų susiurbia paskutiniuosius vaikus. Paskutiniuosius, nes jaunimas vis rečiau pasiryžta gyventi kaime, kur jau nebėra nei mokyklos, nei parduotuvės, nei pašto, nei kultūros namų.
O jei ir pasiryžta, tai tik miega kaime. Visą aktyvųjį savo gyvenimą praleidžia mieste. Ten dirba, ten į darželius ir mokyklas veža savo vaikus.
Antra vertus, savo juodą darbą vis prastėjančiai demografinei situacijai atliko ne tik lėkimas paskui darbo vietas, geresnę infrastruktūrą ir platesnes galimybes. Ir ne tik emigracija, kai tūkstančiai lietuvių šeimų kūdikių gimsta toli nuo Lietuvos.
Šiandien srebiame ir posovietinio požiūrio į daugiavaikes šeimas pasekmes. Pamenu, kaip prieš porą dešimtmečių viena nedidelio miestelio inteligentė, duodama interviu, užsiminė apie savo skaudulį. Septynis vaikus auginanti moteris išgyveno dėl aplinkinių požiūrio į daugiavaikes šeimas. Daugiavaikiai tėvai anuomet aplinkinių akyse buvo paženklinti asocialumo žyme. Nesvarbu, kad jiedirba atsakingus darbus, rūpinasi vaikais, kad aukojasi juos augindami Lietuvai.
Dabar mažiau begimdo ir socialinės rizikos šeimos. Beje, pervadintos šeimomis, kurioms reikia pagalbos. O jeigu į nedidelį miestelį atsikelia daugiau kaip tris atžalas auginanti šeima, su viltimi ir dėkingumu sužiūra pedagogų akys. Ir nesvarbu kokia tai šeima. Svarbu, kad yra vaikų, kurie pagrindinis svertas dar bent keletą metų išlikti mokyklai.