Naujausios
Sumaištis dėl morgo darbo laiko
Nuo lapkričio devintosios Valstybinės teismo medicinos tarnybos Šiaulių skyrius nutraukė sutartis su palaikų vežimo paslaugas teikiančiomis įmonėmis. Palaikai bus priimami tik darbo metu. Nauja tvarka sukėlė sumaištį. Kur laikyti mirusiųjų, kuriems būtina atlikti ekspertizę, palaikus?
Regina MUSNECKIENĖ
Į morgą įeidavo bet kuriuo metu
Iki šiol palaikų vežimo paslaugas teikiančių įmonių vairuotojai turėdavo nuo Šiaulių morgo raktus. Palaikus galėdavo padėti bet kuriuo paros metu ir bet kurią savaitės dieną.
Registracijos žurnale įrašydavo mirusiojo vardą, pavardę ir asmens kodą. Ant mirusiojo rankos užkabindavo žetoną su mirusiojo duomenimis. Vienkartiniame maiše šalia kūno įdėdavo policijos pažymą, jog reikia nustatyti mirties priežastį. Tai būdavo patogu, nes rajonuose morgai išnuomoti įmonėms, kurios kūnus paruošia šarvojimui.
Tvarka pakeista iš anksto neįspėjus
Tačiau neseniai savivaldybė gavo Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato raštą. Jame informuojama, kad Valstybinės teismo medicinos tarnybos prie Lietuvos respublikos Teisingumo ministerijos Šiaulių skyriaus vedėjas Robertas Obrikis, vadovaudamasis Valstybinės teismo medicinos tarnybos direktoriaus Alvydo Pauliukevičiaus įgaliojimu, nuo lapkričio 9 dienos nutraukia sutartis su palaikų vežimo paslaugas teikiančiomis įmonėmis.
Nutraukus sutartis, palaikai tyrimams į teismo medicinos ekspertizės Šiaulių skyrių bus priimami tik įstaigos darbo laiku — nuo aštuonių ryto iki šešioliktos valandos. Įmonės ne darbo metu negalės patekti į morgo patalpas ir palikti kūno.
Problemas turi spręsti savivaldybės
Rekomenduojama problemą, kur padėti kūną, kai morgas nedirba, spręsti savivaldybėms.
Netikėta žinia labiausiai suneramino Socialinių paslaugų tarnybos vadovę Aldoną Kvintufelienę. „Gerai, kad per pastarąsias dienas nebuvo nužudymų ar kokių nelaimių, — kalbėjo direktorė. — Kur laikyti ant kelio rastą negyvą žmogų, apdegusius palaikus, ar kur nors rastus jau apirusius?“
Po kelių dienų Aldona Kvintufelienė teigė, jog apie naują tvarką buvo diskutuota Panevėžyje. Visų savivaldybių darbuotojai pasipiktinę. Turėtų būti koks nors pereinamasis laikotarpis, kad savivaldybės pasiruoštų pokyčiams. Įstatymas, reglamentuojantis ekpertų darbą, turėjo įsigalioti nuo 2013 metų. Kodėl viskas paankstinta?
Problemą bandys spręsti palaikus vežanti įmonė
Kelmės rajone palaikų vežimo paslaugas teikia Remigijaus Railos įmonė „Reisida“. Jai dešimčiai metų išnuomotos ir morgo patalpos.
Morgus savivaldybės išnuomavo po to, kai jų patalpos buvo atskirtos nuo ligoninių. Ligoninės esą užsiima gydymu, o ne mirusiųjų rengimu šarvojimui.
Kelmės morgo patalpose nėra specialaus šaldytuvo laikyti palaikams. Tokia įranga, pasak „Reisidos“ vadovo Remigijaus Railos, kainuotų labai brangiai ir vargu, ar atsipirktų. Morge yra speciali kompresoriumi atvėsinama patalpa palaikams laikyti. Joje dvi vietos. Tačiau jų prireikia ligoninėje ar namuose mirusiems žmonėms, kurių artimieji paprašo šarvojimui paruošti kūną.
„Bandysim spręsti šią problemą, — “Kelmės kraštui“ sakė Remigijus Raila. — Manau, kad pavyks pertvarkyti patalpas ir įrengti dar dvi vietas palaikams. Tyrimo reikalingus kūnus laikinai nakčiai ar savaitgaliui palaikysime morge, o rytą nuvešime į Šiaulius.“
Paklaustas, ar gerai, kad suniokoti, apirę kūnai bus laikomi toje pačioje patalpoje, kur ruošiami šarvojimui, R. Raila tvirtino, jog kūnai laikomi neperšlampančiuose vienkartiniuose maišuose, todėl nekils didelių problemų. Juolab, kad tyrimams per mėnesį vidutiniškai tenka vežti tik apie penkis kūnus. Lapkritį dar neprireikė nė vieno tyrimo.