
Naujausios
Sumaištis dėl Šilumos ūkio įstatymo pakeitimų
Lapkričio pirmąją įsigaliojo Šilumos ūkio įstatymo pataisos, pagal kurias šilumos punktų valdymas atskiriamas nuo šilumos tiekėjo. Tačiau realiai šių pataisų įgyvendinti kol kas nėra galimybių, nes gyventojai neturi kito pasirinkimo.
Regina MUSNECKIENĖ
Vienas kilovatvalandės kainos centas už priežiūrą
Iki šiol Kelmės rajone šilumą tiekianti „Litesko“ bendrovė “Kelmės šiluma“ prižiūrėdavo ir kiekviename daugiabutyje įrengtus šilumos punktus bei aptarnaudavo vidaus sistemas — atlikdavo plovimus, bandymus, priklausomai nuo oro temperatūros reguliuodavo į butus tiekiamos šilumos kiekį. Tokia tvarka buvo visoje šalyje.
Būtent šis dalykas ir inspiravo Šilumos ūkio įstatymo pataisas. Mat šilumos tiekėjas suinteresuotas kuo daugiau parduoti šilumos, todėl gali padidinti į butus tiekiamos šilumos kiekius. O nepriklausomas šilumos punktų prižiūrėtojas atstovautų gyventojų interesams. Jie galėtų pirkti šilumos tiek, kiek patys nori, o ne tiek, kiek nustato tiekėjas. Manoma, jog tai sumažintų gyventojų išlaidas būsto šildymui.
Už šilumos punktų priežiūrą moka vartotojai. Sąnaudos už priežiūrą įskaičiuojamos į šilumos kainą. Dėl to šilumos kilovatvalandė Kelmėje kainuoja maždaug centu brangiau. Kuo daugiau kilovatvalandžių, tuo didesnę sumą vartotojai sumoka ir už šilumos punkto priežiūrą.
Licencijų niekas neturi
Gyventojai patys turi teisę pasirinkti šilumos punktų prižiūrėtoją. Jį kontroliuos Valstybinė energetikos inspekcija. Tačiau kol kas Kelmėje įmonių, turinčių licencijas šiai veiklai, nėra.
Pasak savivaldybės Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėjo Vytauto Vileikio, realiausia kandidatė galėtų būti daugiabučius administruojanti bendrovė „Kelmės vietinis ūkis“. Tačiau ir ji privalo parengti specialistus, gauti licencijas. Galbūt atsiras verslininkų susiesiančių savo verslą su šia veikla ar privačių asmenų, norinčių susikurti darbo vietą?
Kol kas tenka laukti, kol Šilumos kainų komisija patvirtins mokesčio už šilumos punktų priežiūrą skaičiavimo metodiką ir kainas.
Be to, šiuo metu šilumos punktai išnuomoti šilumą tiekiančiai įmonei. Teks keisti sutartį. Specialistai abejoja, ar nekils šilumos punktų eksploatacijos kaina. Juk šilumos vartotojams teks išlaikyti naują bendrovę su specialistais, patalpomis ir kitomis jos gyvavimo išlaidomis. Ar nebus taip, kad šilumos butuose turėsime mažiau, bet jos administravimas kainuos daugiau?
Vakar Šilumos ūkio įstatymo pataisų įgyvendinimas trumpai aptartas rajono savivaldybėje. Kol kas situacija — neapibrėžta. Nuspręsta per mėnesį apmąstyti situaciją ir pateikti pasiūlymus gyventojams. Tačiau manoma, jog teks pasinaudoti pereinamuoju laikotarpiu, ir šilumos punktų priežiūrą šiam šildymo sezonui palikti tai pačiai „Kelmės šilumos“ bendrovei.
Šiluma pigs, bet mokestis už punktų priežiūrą liks
Įstatymas reikalauja pakeisti kainodarą, ir į šilumos kainą jau nebeįtraukti šilumos punktų priežiūros sąnaudų. Šiluma gyventojams gali pigti, bet už šilumos punktų priežiūrą vistiek teks sumokėti.
Kaip informuoja Energetikos ministerijos specialistai, mokestis už tinkamą ir efektyvią šilumos punkto priežiūrą bus apskaičiuojamas pagal konkrečios savivaldybės patvirtintus priežiūros įkainius, ir sąskaitoje turės būti pateikiamas atskiroje eilutėje.
Didesni šalčiai nedidins sąskaitos už punkto priežiūrą
Energetikos ministerijos specialistai pranešime spaudai pateikia konkretų pavyzdį apie šilumos punktų atskyrimo nuo šilumos tiekėjo naudą.
Šiuo metu į šilumos kainą įtraukiamas punkto priežiūros mokestis. Šalyje šis mokestis šilumos kilovatvalandės kainą pabrangina maždaug 2 centais ir sudaro apie 8 procentus sąskaitos už šildymą sumos.
Kuo šalčiau, tuo daugiau šilumos suvartoja daugiabučio gyventojai. Nuo kiekvienos suvartotos kilovatvalandės jiems automatiškai auga ir mokestis už šilumos punkto priežiūrą. Įsigaliojus pataisai ir su punkto prižiūrėtoju suderėjus vidutinį priežiūros mokestį — tarkim, 10 centų už 1 kvadratinį metrą būsto ploto — mokestis už šilumos punkto priežiūrą 60 kvadratinių metrų ploto butui siektų tik 6 litus per mėnesį, taigi sumažėtų 4 — 6 kartus.
Be to, gyventojai su pasirinktu prižiūrėtoju galės derėtis dėl galutinio mokesčio už šilumos punkto priežiūrą. Jei vieno siūloma kaina netenkina, galės pasirinkti naują paslaugos teikėją. Tai balsų dauguma galės nuspręsti visuotiniame gyventojų ir patalpų savininkų susirinkime. Susirinkimą privalo sušaukti namo bendrijos valdyba, įgaliotas asmuo ar namo administratorius.
Prižiūrėti galės ir namo gyventojas
Šilumos punkto priežiūros paslaugas gali teikti tiek fizinis, tiek juridinis asmuo, tiek pati namo bendrija. Pasirinktas prižiūrėtojas privalės gauti Valstybinės energetikos inspekcijos patvirtintą atestatą. Jei namo bendrija norės punkto prižiūrėtoju pasirinkti vieną iš namo gyventojų, pastarasis turės kreiptis į minėtą inspekciją dėl atestacijos.
Sutartys su paslaugos teikėjais turi būti pasirašytos ne vėliau kaip iki liepos 1 dienos.
GALIMYBĖS: Daugiabučių namų gyventojai, įsigaliojus Šilumos ūkio įstatymo pataisoms, turės daugiau galimybių pasirinkti.
CENTAS: Litesko bendrovės „Kelmės šiluma“ direktorius Adolfas Stongvilas sako, jog šilumos punktų priežiūra vienos kilovatvalandės kainą kelmiškiams padidindavo vienu centu.
Autorės nuotr.