
Naujausios
Jiems nereikia svarstyti, ką leidžia ir ko neleidžia įstatymas. Sąžinės balsas ir besąlygiška atida šalia gyvenančiam žmogui yra įstatymas, pagal kurį gyvena ši elitu savęs nelaikanti šeima.
Jiems užtenka būti tiesiog žmonėmis ir gyventi taip, kaip liepia Žmogiškumo įstatymas. Jie nediskutuoja gera ar bloga valdžia. Nelaukia, kol kas nors lieps ar paprašys suteikti paslaugą bejėgiams. Tiesiog Žmogiškumo įstatymą pradeda vykdyti nuo savęs. Eina ir daro. Negalvodami, jog pasirūpinti kaimynais galėtų seniūnija, koks nors turtingesnis kaimynas. Ir kitus žmones jie matuoja subtiliu savuoju žmogiškumo matu.
Kartaškiškių, Labūnavos ir kitų aplinkinių kaimelių gyventojai sako, jog tokių žmonių, kokie yra Žukovskiai, reikia ieškoti su žiburiu.
Iš tiesų ambicingame, konkurencingame, su elementariu žmogiškumu neretai prasilenkiančiame šiuolaikiniame pasaulyje gerumas laikomas silpnumo požymiu.
Tarsi žolė per betoninį grindinį nuolat prasikala žmogiškumo daigai, kurie sušildo pasaulį.
Jau visateisis pradinės klasės mokinukas ne per daug teisių turinčią mokytoją gali pasiųsti velniop. Nestabilus pacientas be skrupulų užsipuola gydytoją arba gydytojas nepagarbiai elgtiasi su pacientu. Verslininkas netrunka apskųsti konkurentą. Ką jau bekalbėti apie politikus, kurie seka kiekvieną oponento krustelėjimą.
Turi eiti atstatęs krūtinę. Nuolat būti kovinėje parengtyje. Tarsi akmenį kišenėje galvoje nešiotis atsikirtimo žodį ar frazę. Iš anksto numatyti, kas ir kada tave puls.
Bet vis tiek tarsi žolė per betoninį grindinį nuolat prasikala žmogiškumo daigai, kurie sušildo pasaulį. Bent tą pasaulio dalį, kuri jau pavargo kovoti.
Panašių neformalių samariečių kaip Žukovskiai yra ir kituose kaimeliuose. Galbūt jie ne nuolatos rūpinasi savo kaimynais. Bet visuomet ištrauks iš pusnies įstrigusį automobilį, pasidalins vaistais, jei tik paprašysi. Tik apie juos nesužinome. Jų gerumu besinaudojantys tyliai džiaugiasi ir meldžia Dievo, kad suteiktų jėgų jų geradariui.
Geradarių, negailinčių su laiptinės kaimynais pasidalyti lėkšte sriubos ar savo daržo gėrybėmis, yra ir miestuose.
Jų darbai – tai atsvara mus baigiančiam užvaldyti susvetimėjimui, kai jau nenorime pažinti tame pačiame name ar už kelių šimtų metrų gyvenančios šeimos, kai į kiekvieną žiūrime lyg į potencialų priešą. O gal per daug sužinos? Gal užduos nepatogų klausimą? Gal apkalbės? Gal paskųs?
Galvoje lyg gyvatynas knibžda daugybė negatyvių klausimų. Ir neklausiame savęs: "O gal tas kaimynas ištikus bėdai padės?", "Gal aš jam galėsiu kuo nors padėti?", "Gal abu drauge galėtume ką nors gero nuveikti?".
Viena jauna pašnekovė pasakojo Klaipėdoje iš prekybos centro išėjo atsilapojusi paltą. Gatvėje sutikta senutė nustebo: "Vaikeli, užsisek paltą! Sušalsi!" "Man pasidarė taip gera, kad kažkam rūpiu", – prisipažino jauna moteris.
Visiems malonu, kad kam nors dar rūpime. Nesvarbu – senas ar jaunas. Jauniems reikia vyresniųjų išminties ir patarimo. Vyresniems – fizinės ir dvasinės pagalbos, vienatvės užpildymo.
Tas lydinys, kai galime vieni kitus papildyti, suremti pečius ir eiti pirmyn, vadinamas Vienybe.
Kartą kalbinau tremtinį. Klausiau, ar nejaučia nuoskaudos dėl dešimties Sibire prarastų savo jaunystės metų.
"Vaikeli, nuoskaudos graužtų ir graužtų dūšią. Kaip kokios rūdys. Tokie buvo laikai. Ne aš vienas kentėjau. Geriau jau viską pamiršti. Juk gyvenime būna daug neteisybės, – atsakė senolis. – Aš sudėjau ginklus. Mano karas jau baigtas. O juk daugelio gyvenimas dabar primena karą. Žmonės galinėjasi dėl valdžios ir įtakos, dėl visuotinės meilės, dėl žemės gabalo, dėl pareigų, dėl duonos kąsnio. Kariauja kasdien. Nors ir beginkliai. Galiu juos tik užjausti."
Tik vienybė prieš tris dešimtmečius atvedė mus į Baltijos kelią, kuris tapo startu išsilaisvinimui. Tuomet rankomis susikibo trys Baltijos šalys.
Deja, dabar rankomis ne visuomet pajėgia susikibti to paties kaimelio, to paties miesto ar tos pačios gatvės gyventojai. O mūsų laikų herojumi tampa žmogus, kuris tiesia duoną net ir tam, kuris į jį leidžia akmenį.