
Naujausios
Kovo 11-osios akto signataras, buvęs krašto apsaugos ministras, karinių reikalų ekspertas Audrius Butkevičius atsakė į „Vakaro žinių“ klausimą, kodėl rusai faktiškai visiškai ramiai reaguoja į V.Putino ir jo aplinkos veiksmus Ukrainoje:
„Rusijoje per dvidešimt metų ir daugiau išaugo ištisa karta vaikų, kurie jau gimė prie šio režimo. Dabar Ukrainoje į karo belaisvius imami 2000-aisiais, 2001-aisiais, 2002-aisiais gimę vaikinai. Putinas išsiaugino ištisą mankurtų kartą, kuri buvo mokoma Rusijos didybės kontekste.
Be to, pati rusų tauta yra linkusi į totalitarizmą, imperinis mąstymas Rusijos gyventojams yra labai svarbus elementas. Jiems yra labai svarbu jaustis tokios imperijos kūrėjais. Tie žmonės, kurie Rusijoje turėjo kitokias nuostatas, jau išnykę.“
- O kodėl tyli oligarchai? Negi jiems visiškai nerūpi, kad užsienyje įšaldomas jų turtas, Vakarai atsisako su jais prekiauti, verslauti? Kodėl jie nesipriešina V.Putinui? Nė nebando jam papriekaištauti?
- Rusijos oligarchai yra „parišti“ iš abiejų pusių. Juos smaugia Vakarai ir jie ten gerą gabalą savo turto praranda, todėl galvoja, kaip išsaugoti savo turto gabalą Rusijoje. Viskas pagal Marksą. Oligarchams rūpi verslas, kuris duoda 100 proc. pelną. Pinigai mėgsta tylą, todėl dabar oligarchai tyli.
- Pasaulis dėl Krymo aneksijos, o dabar ir dėl karinių veiksmų Ukrainoje, vos ne kasdien skelbia Rusijai vis naujas sankcijas, tačiau atrodo, kad tos sankcijos Rusijai – kaip nuo žąsies vanduo. Kodėl jos neveikia? Kodėl Kremliaus neišgąsdina?
- Sankcijos yra mechanizmas, stipriai priklausomas nuo laiko. Sankcijos Rusijai stipriai pavėlavo, ir kol jos ims duoti rezultatų, turi praeiti tam tikras laikas. Jos turi subręsti, kad imtų veikti.
Tiesa, Rusijoje kai kuriose srityse sankcijos labai greitai davė efektą – tai pakilusios maisto produktų kainos, bankinių atsiskaitymų problemos. Aišku, Rusija turėjo tam tikrų maisto atsargų, kaip ir mes, pavyzdžiui, turime grikių atsargų. Tas plonas riebalų sluoksnelis turi būti išnaudotas, o tada jau bus galima kalbėti apie bado šmėklą, kuri žiūri į akis. Sovietų Sąjunga šaltojo karo laikais buvo sukūrusi visą išgyvenimo industriją, pradedant baisiomis moteriškomis kelnaitėmis, kurias visi išjuokė Prancūzijoje vykusioje parodoje, iki šaldytuvo „Saratov“. Bet ši išgyvenimo industrija veikė! Kelnaitės šildė, o „Saratov“, kurį nupirko mano tėvai, dar ir šiandien stovi mano garaže. Ir veikia. Reikia ir dabar šitokių daiktų, bet dabar tokių daiktų nėra. Aukštos kokybės, patvariam daiktui pagaminti dabar reikia kompiuterizuotos technikos, o jos detalės perkamos iš Taivano, Singapūro ir dėl korupcijos prigamina „čipų“, o ant jų pridedama emblema „Rus“.
Korupcija, melas Rusijoje susijungė į vieną visumą ir tai pagaliau veikia.
- Lietuvoje, prisidengus įvykiais Ukrainoje, irgi paūmėjo bandymai neutralizuoti „priešus“. „Respublikos“ leidinių grupė puolama dėl portalo naujienų sraute paskelbtos informacijos iš rusų pusės. Duota komanda naikinti „Respubliką“, nepaisant to, kad ji nuo pirmų karo dienų palaikė Ukrainą, nėra ir niekada nebuvo prorusiška. Viskas tik todėl, kad „Respublikos“ leidiniai“ neliaupsina Lietuvos valdžios.
- „Respublikos“ leidiniai“ yra opozicijoje ir tiek valdžia, tiek konkurentai siekia juos „suvalgyti“, o daug lengviau suvalgyti, jei padaroma bent mažytė klaida. Kare kaip kare.
Lietuvoje šiuo metu nėra matomų diversinių-žvalgybinių grupių, bet užslėptų jų yra.
- Kokią prognozuotumėte karo baigtį Ukrainoje? Ar pavyks ukrainiečiams apginti savo Tėvynę?
- Nesu koks nors aiškiaregys, bet kare po pirmojo šūvio sudūžta visi planai. Kare ne vienas mūšis buvo laimėtas paskutinę akimirką, atsiradus vadinamajam netikėtam rezervui – netikėtoms aplinkybėms.
Kare reikia sukąsti dantis ir kautis iki paskutinio šovinio, laukiant kada tavo priešas padarys klaidą. Svarbu sugebėti rasti tą „netikėtą rezervą“, o priešas klaidų padaro.
O dėl pačios Rusijos V.Putinas yra pasakęs labai protingą dalyką – Rusiją yra sunku nugalėti iš išorės, bet jinai gali kolapsuoti iš vidaus. Tas kolapsas yra labai galimas įvykis ir kartu bauginantis elementas, nes kolapsuojanti Rusija gali prispausti ir kitus.