
Naujausios
Neteisingas nuotekų tvarkymas turi neigiamą poveikį vandens telkinių būklei, taip pat sukelia nepatogumus gyventojams. Prieš du metus Europos Komisija, vertindama nuotekų tvarkymo kokybę Lietuvoje nustatė, jog dauguma aglomeracijų šalyje neatitinka Miesto nuotekų valymo direktyvoje iškeltų vandens tiekimo bei nuotekų surinkimo ir šalinimo reikalavimų – per maža dalis nuotekų surenkama ir sutvarkoma centralizuotu būdu.
Direktyva taikoma aglomeracijoms, turinčioms daugiau kaip 2000 gyventojų.
"Lietuvos atveju išskirtos 54 aglomeracijos iš 65, kuriose per didelis gyventojų skaičius negauna centralizuotos nuotekų valymo paslaugos. Taip pat įvardinta, jog neužtikrinamas kontrolės mechanizmas, kuris įvertintų, ar individualiose sistemose nuotekų tvarkymas yra tinkamas", – aiškina Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės vyresnioji patarėja Agnė Kniežaitė-Gofmanė. Jos teigimu, šiuo metu padaryta didelė pažanga ir dalis miestų, kurie reikalavimų neatitiko, šiuo metu jau patenka į pavyzdingųjų sąrašą. Šiauliai – vienas jų.
Pasak bendrovės "Šiaulių vandenys" ryšių su visuomene atstovės Džiuljetos Martinaitienės, Šiauliuose 2009-2015 metų laikotarpiu aktyviai vykdyti ES finansuojami vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros projektai.
"Šiuo laikotarpiu vamzdynai buvo nutiesti keliuose Šiaulių miesto individualių gyvenamųjų namų kvartaluose: Medelyno, Kalniuko, Pabalių mikrorajonuose, taip pat Tilžės, Verdulių, Kanapių, Girulių gatvių kvartale, 122-iose miesto gatvėse ar jų atkarpose ir dalyje Šiaulių rajono Ginkūnų gyvenvietės gatvių", – pažymi D. Martinaitienė. Ji pasakoja, kad prieš vykdant darbus buvo organizuoti susitikimai su gyventojais, ekskursijos į Vandentvarkos muziejų, Birutės vandenvietę ir nuotekų valyklą. Susitikimuose specialistai gyventojams aiškino apie prisijungimo tvarką ir teikiamą naudą.
Surenkama didžioji dalis nuotekų
Bendrovės duomenimis, Šiaulių miesto aglomeracijoje centralizuotai yra surenkama 98,15 proc. nuotekų, tačiau ne visi gyventojai projektų metu prisijungė prie centralizuotų tinklų.
"Skatindami gyventojus jungtis ir įgyvendindami Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo nuostatas, nuo 2016 m. pirmieji Lietuvoje pradėjome kloti vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklų atšakas iki sklypo ribos pagal gyventojų prašymus", – pažymi "Šiaulių vandenys" atstovė. Jos teigimu, nuo projektų vykdymo pradžios, prie vandentiekio tinklų prisijungė 2872 namų ūkiai, o prie centralizuotų nuotekų tinklų – 3684 namų ūkiai.
Aplinkos ministerijos atstovė pažymi, kad nuo įstojimo į ES į vandentvarkos sektorių investuotos didžiulės lėšos ir nuotekų tvarkymas visoje Lietuvoje ženkliai pagerintas.
"Jeigu prieš įstojant į ES išvalydavome apie 20-30 proc. nuotekų, tai dabar išvalome beveik visas, kurios yra surenkamos. Pažanga vandentvarkos srityje pasimatė ir vertinant vandens telkinių būklę, bet to nepakanka, nes surinkti ir išvalyti reikia visas nuotekas. Jei mes jų nesurenkame centralizuotomis sistemomis, jos tvarkomos individualiose sistemose, ir ne visada išleidžiamos į aplinką tinkamai išvalytos", – sako A. Kniežaitė-Gofmanė.
Nevalytos nuotekos kelia grėsmę vandens kokybei
Kaip pažymima Aplinkos apsaugos agentūros Visuomenės informavimo apie nuotekų ir dumblo tvarkymą ataskaitoje, didžiąją medžiagų dalį nuotekose sudaro maistinės medžiagos, tokios kaip azotas ir fosforas. Jos gali pakenkti gėlo vandens ir jūrų aplinkai ir lemti eutrofikaciją – pernelyg greitą dumblių bei aukštesniųjų augmenijos formų augimą, kuris sutrikdo organizmų pusiausvyrą vandenyje ir daro neigiamą poveikį vandens telkinių būklei.
"Viena iš pagrindinių Lietuvos upių problemų – per didelis azoto kiekis, dėl šios priežasties jos negali pasiekti geros vandenų būklės pagal bendrąją vandens politikos direktyvą. O fosforas ypač nepageidaujamas ir Baltijos jūroje, Kuršių mariose, nes sukelia eutrofikacijos procesus", – sako A. Kniežaitė-Gofmanė.
Buvo teršiamas Vijolės upelis
Pasak D. Martinaitienės, kol individualių gyvenamųjų namų rajonų gyventojai neturėjo galimybės prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų, patyrė daug nepatogumų dėl nuotekų pašalinimo.
"Dažniausiai nuotekas tekdavo pilti į išsėmimo duobes, o vėliau rūpintis jų išvežimu. Tačiau toks nuotekų tvarkymo būdas ne tik brangiai kainuoja, bet ir teršia aplinką", – sako bendrovės atstovė. Ji pasakoja, jog didžiausiame Šiaulių miesto Medelyno mikrorajone kai kurie gyventojai buitines nuotekas išleisdavo į Vijolės upelį, tekantį per mikrorajoną arba į atvirus paviršinių nuotekų griovius bei kanalus.
"Įtarimus, kad nuotekomis buvo teršiamas upelis, patvirtino Šiaulių municipalinės aplinkos laboratoriniai tyrimai. Gyvenantys šalia Vijolės nuolat skundėsi nuo upelio sklindančiais nemaloniais kvapais. Be to, buvo didelė tikimybė, kad teršalai pateko į gruntinius vandenis ir užteršė šulinių vandenį", – pažymi D. Martinaitienė.
Jos teigimu, bendrovė kasmet įgyvendina įvairias edukacines, viešinimo priemones, kuriomis akcentuoja kokybiško vandens, patikimo nuotekų surinkimo ir valymo svarbą.
"Kiekvienam svarbu vartoti sveiką vandenį, gyventi švarioje aplinkoje, tačiau savarankiškai tuo besirūpinant ne tik išlaidaujama, bet ir gaištamas laikas, užsikraunama papildomų darbų, o šiandien to nebeturėtų būti", – neabejoja D. Martinaitienė.
Užs. Nr. 426484