
Naujausios
Aktvyvi visuomenininkė teistumo išvengė
Edita Navickienė – daugiavaikė mama. Trys vaikai jau suaugę. Ji vadovauja Šiaulių apskrities cerebrinio paralyžiaus asociacijai, yra Nacionalinės neformalios šeimos tarybos narė. Prieš keletą metų buvo Šiaulių nevyriausybinių organizacijų konfederacijos viena iš vadovių. E. Navickienė pasakojo, kad, kaip socialinių partnerių atstovė, yra atrinkta į Šiaulių regiono plėtros tarybą, kurios sudėtis dar turi būti tvirtinama.
Prie E. Navickienės aktyvios visuomeninės veiklos, dažniausiai orientuotos į pagalbą šeimoms, neįgaliems žmonėms, sunkiai dera Šiaulių miesto apylinkės teismo nuosprendis.
Šių metų balandį teismas nustatė, kad moteris ir jos sutuoktinis piktnaudžiavo savo, kaip globėjų, teisėmis ir pareigomis, fiziškai ir psichiškai gniuždydami globojamą vaiką.
Teismo sprendime konstatuota, kad nuo 2017 metų rugsėjo pabaigos iki 2018 metų kovo sutuoktiniai daug kartų mušė globojamą Andrių (vardas pakeistas) diržu, ranka, kroviklio laidu, sudavė per veidą, metė į vaiką kroviklį, butelį, pelenų semtuvėliu trenkė per nugarą.
Taip pat konstatuojama, kad globėjai berniukui sakydavo, jog jis yra niekas, jį nepagrįstai kaltindavo, liepė klūpėti iškėlus rankas kampe ant žirnių, vadino jį gėjumi, aiškino, kad jis atsakingas, jog mirė negimęs jo pusseserės vaikas.
Už tokius veiksmus globėjams buvo iškelta baudžiamoji byla. Teismas juos nuo baudžiamosios atsakomybės atleido, pavesdamas metams ir šešiems mėnesiams laiduotojai N. Malakauskienei. Abu sutuoktiniai turėjo atlikti 30 valandų visuomenei naudingų darbų ir smurtą patyrusiam berniukui atlyginti moralinę žalą – 1350 eurų. 150 jau buvo sumokėję iki teismo.
Smurtas išaiškėjo mokykloje
2018 metų kovo 12 dieną Andrius apie patiriamą smurtą globėjų namuose prasitarė bendraklasiui, vėliau – klasės auklėtojai mokykloje. Berniukas skundėsi, kad bijo globėjų, kurie jį muša, ir nebenori grįžti į jų namus, geriau jau vyktų į globos namus.
Mokykla iškvietė Šiaulių rajono savivaldybės vaiko teisių specialistus. Šie vaiko į Navickų šeimą nebegrąžino ir perdavė globoti Ingridai Volosovai, turinčiai globotinių šeimyną.
Globėjai teisme savo kaltę pripažino visiškai ir galėjosi dėl savo elgesio. Globėja teisme aiškino, kad ji nesusivaldydavo ir panaudodavo fizinį smurtą, nes neva Andrius smurtavo prieš jų vaikus, neklausė. Moteris taip drausmino berniuką, kurio elgesys buvo probleminis. Nors teisme berniukas aiškino priešingai, kad tai globėjų vaikai jį skriaudė.
Atlikta Andriaus teismo psichiatrinė ekspertizė nustatė, kad berniukas suprato fizinio smurto esmę, tačiau dėl savo amžiaus, priklausomo santykio nuo globėjų, noro gyventi šeimoje, o ne vaikų globos namuose, baimės bei išmokto bejėgiškumo iš pradžių negalėjo pasipriešinti jį globojusių sutuoktinių veiksmams. Tik vėliau, sulaukęs palaikymo iš savo draugo bei išsigandęs, kad globėjai jį iš savo šeimos išveš į Švėkšnoje esantį specialiojo ugdymo centrą elgesio ir emocijų sutrikimų turintiems mokiniams, pasipriešino jų fiziniam smurtui. Tuo tarpu psichologinio smurto vaikas nesuprato, todėl jam net nesipriešino.
Kaltas dėl visko?
Teisme liudijusi ir Andriaus interesus atstovavusi jo nauja globėja Ingrida Volosova aiškino, kad berniukas – tiesiog nemylėtas vaikas, jam reikia šilumos, dėmesio.
Ji pasakojo atvejį, kai naują nupirktą arbatinuką sulaužė šeimynos mergaitė, o tai pamatęs Andrius susiėmė už galvos, susigūžė, išsigando, kas dabar bus.
Mergaitė ramiai pasakė, kad sulaužė netyčia. Jai buvo atsakyta, kad nieko tokio, būna, gal blogai pagamintas. Andrius pasakė: „Oi būčiau gavęs“. Globėja suprato, kad buvusioje šeimoje vaikui nebuvo gerai, kad jam buvo įteigta, kad jis blogas, kad kaltas dėl visko, kas atsitinka negero.
Navickai neva buvo įteigę globotiniui, kad dėl jo kaltės kūdikį prarado jo vyresnės sesers globėja, kurios šeimoje Airijoje sesuo gyvena. I. Volosova išsiaiškino situaciją, kuri buvo visiškai kitokia, ir padėjo berniukui atkurti ryšį su seserimi.
Globėja teisme pasakojo, kad atvykus pas ją Andriui, ji sužinojo, kad berniukas turi nešioti akinius, tačiau vengia tai daryti. I. Volosova sakė pamačiusi jo akinius, išsigando, nes jie buvo ne jam pritaikyti, vaikas atrodė juokingai, o jam tik 14 metų.
Nupirkus normalius akinius, jis juos nešioja ir nėra jokių bėdų. Ji prisiminė, kad berniukas atvyko baisiais nudėvėtais batais, kurie jam netiko. Jai buvo gėda išleisti vaiką į mokyklą tokiais batais, todėl nupirko naujus, vaikas tada visai kitaip jautėsi.
Globėjai turi žinoti, kad kils rūpesčių
Paskambinus I. Volosovai, ji paaiškino, kad šiuo metu kartu su globotiniais atostogauja. Tarp jų – ir Andrius, gyvenantis šeimynoje jau antrus metus. Moteris neslėpė, kad berniuko elgesys kelia problemų, tačiau pastebi, kad rūpesčių sukelia kiekvienas vaikas.
"Tai galima išspręsti ir taikiu būdu. Dabar berniukas jau jaučiasi saugiai. Visur esame kartu. Mokosi sunkiai, reikia daug pastangų, nesitvarko. Man tai geras vaikas, geros širdies, tačiau įgūdžių trūksta. Tik turbūt tai daugelio vaikų iš globos namų bėda. O jis ilgai augęs vaikų namuose", – sakė globėja.
Ji mananti, kad baigę specialius kursus ir pasirengę globoti vaikus žmonės turi žinoti, kokį vaiką pasiima, kad kils rūpesčių, ir būti tam pasirengę.
"Mes randame bendrą kalbą su Andriumi. Yra tekę eiti ir į mokyklą, sėdėti pamokose, visko buvo. Kalbamės su mokytojais. Jeigu aš būčiau jį baudusi ar žeminusi, nemanau, kad būtų geriau. Reikia atkaklumo, o ne rimbu varyti. Dabar jis išlaisvėjo", – aiškino I. Volosova.
Ji sakė, kad teismo priteistą sumą buvę globėjai moka dalimis į berniuko sąskaitą ir tikisi, kad iki jam suteinant 18 metų viską sumokės. Su buvusiais Andriaus globėjais I. Volosova buvo susitikusi tik teismo posėdžiuose, daugiau vaiku jie nesidomėjo. Moteris prisiminė, kad neseniai kartu su Andriumi buvo susidūrę su Navickais vienoje šventėje, tačiau, jie praėjo pro šalį kaip nepažįstami.
Pripažino kaltę, kad išvengtų teistumo
Edita Navickienė mus tikino, kad visa ši istorija – tai galimas susidorojimas su jos šeima.
"Suaugusiųjų teisės aktai negina. Neaišku, kaip būtų pasibaigęs teismas. Nežinau, kokią ateitį rinksis mano vaikai. Man advokatas patarė, kad kaip bebūtų sunku, turite pripažinti kaltę, eiti su laiduotoju, tada neliks jokių įrašų apie teistumą. Mes taip ir padarėme dėl savo vaikų", – komentavo E. Navickienė.
Ji tvirtino, kad teisme jiems pateikti kaltinimai buvo absurdiški, ir ėmė pasakoti, kad tai pas naują globėją vaikas akinių nenešioja, paskirtų vaistų negeria, ant kojų – tvarsčiai, nors pas ją ir sloga nesirgo. Vaikas turėjo erdvų savo kambarį, visur buvo vežamas kartu, bet jo elgesys buvo problemiškas. Moteris tikino, kad pasiimant vaiką globoti, jiems nebuvo atskleisti jo agresyvaus elgesio faktai bei diagnozės.
"Kai eini mokymus, sako, gausite psichologinę pagalbą, bet jos nei karto mes nesulaukėme", – skundėsi E. Navickienė.
Nevyriausybinių organizacijų aktyvi lyderė sakė, kad atsišaukė į socialinę reklamą, kviečiančią globoti vaikus. Kadangi pardavę butą Šiauliuose įsikėlė į erdvų namą miestelyje, nusprendė, kad turi vietos ir globotiniams.
Pirmiausiai moteris susidomėjo cerebriniu paralyžiumi sergančiu berniuku, globojamu vaikų globos namuose "Šaltinis". Ji aiškino, kad jos pasirinkimą lėmė tai, kad panašios būklės buvo ir viena iš dvynių dukterų, kuri jau yra suaugusi. Turėdama patirties siekė ją panaudoti globotinio priežiūrai. "Šaltinis" tam priešinosi, nes moteris galimai neturi nei įgūdžių, nei reikalingų priemonių sunkų neįgalumą turinčiam vaikui prižiūrėti.
"Kaip aš sąlygų neturėjau, jeigu pas mane gyvenamasis plotas 327 kvadratai", – piktinosi daugiavaikė mama.
Lankydama berniuką globos namuose, E. Navickienė sužinojo, kad šis neįgalus berniukas turi brolį Andrių, augantį vienuose rajono globos namuose. Ėmę su juo bendrauti, kurį laiką Navickai vaiką pasiimdavo savaitgaliais.
Rugsėjo pradžioje E. Navickienė sustabdė neįgalaus berniuko globos suteikimo procesą. Ji aiškino, kad taip pasielgusi, kad nenukentėtų Andrius. Kadangi dėl neįgalaus brolio globos priešinosi globos įstaiga, procesas galėjo užtrukti, todėl ir Andrius dar ilgai nebūtų galėjęs įsikurti pas globėjus, nes brolių globos reikalai buvo sprendžiami kartu.
Paklausta, kiek pagrįsti priekaištai, kad priimdama globotinius norėjo pataisyti savo šeimos finansinę padėtį, nes turėjo mokėti kredito namui įsigyti įmokas, E. Navickienė tai paneigė.
"Nesąmonė. Aš penkis mėnesius negavau už jį nė cento. Tik rugsėjo pabaigoje, kai įformino globą, skyrė 152 eurus vaiko poreikiams ir 152 eurus globėjui, ir dar vaiko pinigai", – aiškino buvusi globėja.
Ji tvirtino, jog globojamu vaiku rūpinosi, viską jam pirko, nepaisydami savo vaikų poreikių, ir dėl to sulaukdavo jų priekaištų.
