
Naujausios
Kala monetas, verda sriubas
Pakiršiniečiai lyg bičių avilys kruta nuo birželio – kelis kartus per mėnesį Pakiršinio dvaro teritorijoje susirenkantys bendruomenės nariai mokosi ne tik kalvystės, bet ir kulinarijos meno.
Su kalvystės amatu susipažįstantys pakiršiniečiai jau turi apčiuopiamą rezultatą – Pakiršinio pinigą, pavadintą "Laimės Kiršinu".
Monetos averse pavaizduotas Pakiršinio dvaras, reverse – skaičius 1, kurį juosia laimę simbolizuojanti pasaga. Viršuje – 1498 metai, žymintys metus, kada rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą buvo paminėtas Pakiršinys.
Kurdama monetos dizainą, Pakiršinio dvare įsikūrusio etninės kultūros ir amatų centro direktorė Elžbieta Karaliūtė, vylėsi, jog moneta pasitarnaus rengiant įvairias edukacijas bei kaip Pakiršinį vaizduojantis suvenyras.
Nuo birželio pradžios pakiršiniečius kalvystės amato moko ir iki rudens mokys čia iš įvairių šalies rajonų atvažiuojantys kalvystės meistrai.
Lygiagrečiai mokomasi ir kulinarijos paslapčių. Jų moko Baisogaloje populiarios kavinės "Pas Zitą" darbuotojai.
Pasak kavinėje dirbančios Linos Šimkevičienės, lauke įrengtoje improvizuotoje virtuvėje, naudojantis už projekto lėšas įsigyta lauko gamybai skirta įranga, buvo gaminami įvairūs nesudėtingi patiekalai, kurių kiekvienas gali pasigaminti ir namuose.
Tai – įvairios sriubos, tarp jų – agurkinė, šaltibarščiai, kopūstienė ir kitos, blyneliai, troškinys, šašlykai, šviežiai parūkytos dešrelės, plovas ir kiti.
"Turimos įrangos galimybės didelės – joje galima virti, troškinti, kepti, rūkyti. Puodai ir keptuvės geri, špižiniai. Viską bus galima naudoti ir pasibaigus projektui – šventėms, gal ir nuomoti", – lauko virtuvės įrangą gyrė specialistė.
KKK
Pakiršinio kaimo bendruomenės pirmininkas Paulius Kablys sako, jog šiose bendruomenės vykdomose veiklose dalyvauja Pakiršinio ir aplinkinių kaimų (Vainiūnų, Kablių) gyventojai – socialinę atskirtį patiriantys sodiečiai. Tai – daugiavaikės, socialinės rizikos šeimos, niekur nesimokantis ir nedirbantis jaunimas, senyvo amžiaus asmenys.
Kulinariniame projekte dalyvauja 30 žmonių, kurių pagaminamo maisto užtenka pamaitinti 70-ies žmonių būrį. Kalvystės mokosi 20-ies žmonių tikslinė grupė.
Pasak bendruomenės vadovo, surinkti tokį būrį dalyvių nebuvo sunku – dabar jau nebereikia net skelbti vykdomų veiklų datų. Gyventojai jas žino ir noriai dalyvauja – paskutiniajame užsiėmime dalyvavo per 120 žmonių.
Didžioji dalis vykdomam projektui skirtų lėšų, pasak P. Kablio, buvo panaudota įrangai įsigyti. Bendruomenei svarbu, kad žaizdras, katilai lauko virtuvei ir kita įsigyta įranga – nevienadienė, kad ja bus galima naudotis ir ateityje.
"Mūsų šio projekto tikslas – gerinti socialinius įgūdžius per socialinės inovacijos, patyrimines veiklas ir kartų bendradarbiavimą, didinti socialiai atskirtų asmenų socialinę įtrauktį į vietos bendruomenę.
Per kulinariją ir kalvystės amatus mokome jaunimą gyvenimiškos patirties, ugdome šių socialinių grupių socialinius ir darbinius įgūdžius. Smagu, kad žmonėms tai įdomu, ši veikla juos traukia", – nauja kaimo veikla džiaugėsi neseniai bendruomenei ėmęs vadovauti P. Kablys.
Šios veiklos – ne vienintelės, kurios vyksta Pakiršinio dvaro teritorijoje ir kuriose aktyviai dalyvauja kaimo bendruomenė.
Mėgiamais renginiais tapo milžiniškų margučių kūrimo šventė prieš Velykas, Joninės, įvairios edukacijos.