
Naujausios

"Ateinu" – taip būtų pavadintas 2017–2018 metais sukurtų dailininko eilėraščių rinkinys.
Pirmą kartą V. Trušio (1936–2018) paroda "Ateinu" praėjusių metų pavasarį buvo pristatyta Šiaulių universiteto Dailės galerijoje. Šiaulių miesto garbės piliečio paveikslai į parodines erdves sugrįžo iš palėpės – po jo mirties kūriniųbuvo parvežta į Šiaulius.
Tarp išsaugotų darbų buvo ir abstrakcijos iš garsios V. Trušio parodos Vilniuje 1968 metais. V. Trušio paroda tuomet iškabėjo tik vieną dieną: neatitiko laikmečio kanonų.
Pasak Šiaulių universiteto Dailės galerijos direktoriaus, parodos "Ateinu" kuratoriaus K. Užuoto, Vilniuje eksponuojama apie 30 paveikslų.
Ekspozicija retrospektyvinė: nuo pirmųjų iki paskutiniųjų kūrinių.
Vilniaus rotušės projektų vadovė Patricija Poderytė sako, kad idėja V. Trušį pristatyti Vilniuje kilo pasikalbėjus su K. Užuotu.
"Norėjosi parodyti V. Trušio kūrinius Vilniuje, tuo labiau, kad pirmieji darbai, abstrakcijos nematytos, trumpai rodytos, vilniečiai truputėlį ir primiršę V. Trušio pavardę. Stengiamės priminti", – sako P. Poderytė. Jos teigimu, parodos atidaryme dalyvavo apie 100 žmonių.
Paroda Vilniaus rotušėje veiks iki liepos 31 dienos.
V. Trušio (1936–2018) vaikystė prabėgo Šiaurės Lietuvoje, Pušalote. Dailininkas aktyviai dalyvavo "Žiemgalos" draugijos veikloje, kuravo kasmet vykstančius žiemgalių dailininkų plenerus. Tapydamas Šiaulių, Pasvalio apylinkes, žiemgališką peizažą, suformavo regionalizmo sąvoką dailėje.
V. Trušys daug metų dirbo Šiaulių universitete, buvo Dailės didaktikos katedros vedėjas, profesorius.
Už mozaikų ciklą "Iš lietuvių mitologijos" Vilniaus universitete (1974–1978) buvo apdovanotas respublikine premija, 2017 metais buvo pristatytas nacionalinės premijos apdovanojimui.
V. Trušys tapė, kūrė freskas, mozaikas. Dalyvavo parodose Lietuvoje ir užsienyje (Lenkijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Švedijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Latvijoje).
Personalines parodas rengė Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Pakruojyje, Žeimelyje, Pasvalyje, Žagarėje.
2006 metais V. Trušys išleido poezijos knygą "Už horizonto" su ankstyvojo kūrybos laikotarpio (1974–1975) piešiniais.
2010 metais išleista autobiografinė V. Trušio knyga "Laikas virto Akmeniu. Gyvenimo ir kūrybos proskynos", 2013 metais – "Užgeso mano Gabija".