
Naujausios
Augantis susidomėjimas kvartaline renovacija
Kaip ir minėta, net 93 proc. apklausos dalyvių mano, kad namų aplinka yra svarbi arba labai svarbi. Labai svarbia laiko 52 proc. respondentų, o 41 proc. teigė, kad namus supanti erdvė jiems – svarbi.
„Prieš 15 ir daugiau metų gyvenamoji erdvė baigdavosi už buto durų. Žmonės prižiūrėdavo savo butus, bandė juos įrengti kuo jaukesnius, o laiptinė ar kiemas, laikomi „niekieno“ teritorija, liko neprižiūrimi. Tačiau laikui bėgant matoma, kad visuomenės mentalitetas keičiasi, žmonės supranta, kad gyvenimo kokybę lemia ir namus supanti aplinka“, – pasakoja (BETA vadovas Valius Serbenta.
Vis daugiau savivaldybių renkasi kompleksines renovacijas, kai yra tvarkomi ne tik pastatai, bet ir juos supančios gatvės, kiemai, viešosios erdvės ir apšvietimas. Taip ne tik padidinamas pastato energinis efektyvumas, bet ir pagerinama gyvenamosios erdvės kokybė ir pakeičiamas viso kvartalo veidas.
Kaimynų įtaka pokyčiams
Apklausos rezultatai rodo, kad gyventojai taptų labiau motyvuoti investuoti į daugiabučio atnaujinimą, jei matytų savivaldybės įsitraukimą. Net 76 proc. respondentų, gyvenančių nerenovuotuose namuose, būtų galima paraginti atnaujinti daugiabutį savivaldybei suteikus finansinę paramą.
BETA vadovas teigia, jog kaimyninių namų pavyzdys gali lemti teigiamus pokyčius gyvenamojoje aplinkoje. 65 proc. apklaustųjų, gyvenančių nerenovuotuose namuose, pritarė teiginiui, kad kaimyninio namo atnaujinimas paskatintų ir juos pačius susimąstyti apie tokius pokyčius.
„Kaimynystėje renovuotas namas verčia susimąstyti šalia įsikūrusios bendruomenės narius, o išankstinius stereotipus griauna atnaujinto namo gyventojų atsiliepimai. Tačiau visgi lemiamu veiksniu tampa greitai sklindanti informacija apie šiltesnius butus bei mažesnes šildymo sąskaitas“, – teigia V. Serbenta.
Ką keistų gyventojai?
Tyrimo metu respondentams buvo suteikta galimybė išreikšti savo nuomonę, pasidalinti, ko jiems trūksta. Jų buvo paklausta, ką savo gyvenamojoje aplinkoje norėtų pakeisti: 37 proc. daugiabučių gyventojų norėtų atnaujinti ar įrengti suolelių bei poilsio zonų, o 46 proc. norėtų tvarkingesnių želdinių.
Kiek daugiau nei pusė, 51 proc. apklaustųjų, įvardijo nesunkiai išpildomus pageidavimus: tvarkingi šaligatviai, praplėsta automobilių stovėjimo aikštelė bei sutvarkyta asfalto danga kiemuose bei šalia jų.
„Visi šie norai įgyvendinami, kai savivaldybė imasi kompleksinės renovacijos. Susidomėjimas tuo pastaruoju metu auga, šiuo metu net 35 savivaldybės iš 60 jau yra parengusios energetinio efektyvumo didinimo programas. Tačiau tai – tik pirmieji žingsniai, laukia dar ilgas kelias iki galutinio rezultato. Visgi turime pasidžiaugti, jog esame teisingame kelyje“, – pabrėžia BETA vadovas.
Atliekant kvartalinę renovaciją gerėja rajono įvaizdis – tvarkant ne tik pavienius namus, o kvartalus ir jų infrastruktūrą, dar labiau auga energinis efektyvumas ir patrauklumas verslui bei gyventojams, taip pat didėja turto vertė.
Užs. Nr. 423453