"Nacionalinei ekspedicijai" Šiauliai – modernios Žemaitijos sostinė

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
"Na­cio­na­li­nės eks­pe­di­ci­jos" na­riai tu­rė­jo ir šmaikš­čių klau­si­mų bei pa­ste­bė­ji­mų. Su­ži­no­ję, kad Gi­ta­nas Nau­sė­da vi­los par­ke pa­so­di­no ro­žę, "įžvel­gė" Ing­ri­dos Ši­mo­ny­tės rin­ki­mi­nės kam­pa­ni­jos "mi­nu­są" – vi­lo­je lan­kė­si, bet ro­žės ne­pa­so­di­no.
Šiau­liuo­se lan­kė­si "Na­cio­na­li­nės eks­pe­di­ci­jos" fil­ma­vi­mo gru­pė. Pro­fe­so­riaus Alf­re­do Bumb­laus­ko ko­man­dą do­mi­no Šiau­lių Ka­ted­ra, Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zia ir Chai­mo Fren­ke­lio vi­la, "gam­ti­nin­kai" su Se­le­mo­nu Pal­ta­na­vi­čiu­mi vy­ko į Kry­žių kal­ną. "Na­cio­na­li­nė eks­pe­di­ci­ja" fil­ma­vo ir Kra­žiuo­se, Už­ven­ty­je, Kur­tu­vė­nuo­se, o iš Šiau­lių iš­ke­lia­vo į Ty­tu­vė­nus.

Ar Šiau­liai no­ri bū­ti Že­mai­ti­ja?

Į eks­kur­si­jas Šiau­liuo­se ketvirtadienį at­vy­ko pro­fe­so­rius A. Bumb­laus­kas, žur­na­lis­tas Ed­mun­das Ja­ki­lai­tis, is­to­ri­kai Ro­ber­tas Pet­raus­kas, Bar­ba­ra Stan­ke­vič, Si­mo­nas Teš­ke­vi­čius, Ma­da­ra Žgu­tė.

Šiau­lių Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jo­je eks­pe­di­ci­jai rū­pė­jo ke­tu­ri Šiau­lių gim­na­zi­jo­je mo­kę­si Va­sa­rio 16-osios ak­to sig­na­ta­rai. Lū­kes­čiai bu­vo įgy­ven­din­ti su kau­pu: fil­ma­vi­mo ko­man­dą pa­si­ti­ko ke­tu­ri gim­na­zis­tai, ap­si­ren­gę to lai­ko uni­for­mo­mis.

"Jie net pa­na­šūs! Ste­po­nas Kai­rys tar­si ant­ri­nin­ką tu­ri, jo ir pa­var­dė Kai­rys, ir šu­kuo­se­na to­kia pa­ti! Ir vai­ki­nas "My­ko­las Bir­žiš­ka" mums da­rė įspū­dį! La­bai iš­mo­nin­gai, iš­ra­din­gai mus šiau­liš­kiai pa­si­ti­ko", – įspū­džiais da­li­jo­si eks­pe­di­ci­jos va­do­vas A. Bumb­laus­kas.

Per 40 mi­nu­čių, skir­tų gim­na­zi­jai, di­rek­to­rius Ri­mas Bud­rai­tis su dar­buo­to­jų ko­lek­ty­vu sten­gė­si kuo iš­sa­miau at­skleis­ti tur­tin­gą gim­na­zi­jos is­to­ri­ją, pa­ro­dy­da­mas mu­zie­jų, Aust­ra­li­jos pa­veiks­lų ga­le­ri­ją, kil­no­ja­mą 100-me­čio pa­ro­dą, Sig­na­ta­rų ka­bi­ne­tą, bib­lio­te­ką, Vai­do­to Ja­nu­lio at­mi­ni­mo len­tas ir Vy­te­nio Ru­do­ko me­ni­nį ak­cen­tą, skir­tus sig­na­ta­rams.

A. Bumb­laus­kas pa­skam­bi­no gim­na­zi­jos fo­jė ka­ban­čiu var­pu ir įsi­ti­ki­no jo ko­ky­be – gar­sas ne­nu­ti­lo pu­sę mi­nu­tės.

Pro­fe­so­rius su ko­man­da il­gai gal­vo­jo apie lin­kė­ji­mą – kaip Šiau­lius įvar­dy­ti? Gal Šiau­liai ne­no­ri bū­ti Že­mai­ti­ja?

"Ži­no­me, kad Že­mai­ti­jos sos­ti­nė yra Tel­šiai, su ja kon­ku­ruo­ja Plun­gė, da­bar pa­si­va­di­nu­si nea­be­jo­ti­nu Že­mai­čių kul­tū­ros cent­ru. Var­niai yra Že­mai­ti­jos šir­dis, Pa­lan­gą bu­vo­me pra­mi­nę Že­mai­ti­jos per­lu. Kra­žius pa­va­di­nau Že­mai­ti­jos aka­de­mi­ne sos­ti­ne. O kas Šiau­liai? Vis tiek su­gal­vo­jo­me: nau­jo­sios, mo­der­nios Že­mai­ti­jos sos­ti­nė", – sa­kė A. Bumb­laus­kas.

Pa­žin­tį su mies­to is­to­ri­ja eks­pe­di­ci­ja tę­sė se­ce­si­nio sti­liaus Chai­mo Fren­ke­lio vi­lo­je.

"La­bai įdo­mu – Šiau­liai nuo 1625 me­tų Ry­gai pirš­tą ro­do", – apie Šiau­lių ka­ted­ros bokš­tą ir kon­ku­ren­ci­ją tarp dvie­jų mies­tų dar vi­los kie­me juo­ka­vo A. Bumb­laus­kas.

Vi­lo­je iš­sa­mią eks­kur­si­ją ve­dė "Auš­ros" mu­zie­jaus di­rek­to­rius Rai­mun­das Bal­za, pri­sta­tęs Šiau­lių, mies­to pra­mo­nės rai­dos, žy­dų is­to­ri­ją. Di­rek­to­riui pa­sa­ko­ji­mais tal­ki­no ir ki­ti mu­zie­ji­nin­kai.

Eks­pe­di­ci­jos na­riai do­mė­jo­si Fren­ke­lių šei­mos li­ki­mu, vi­los in­ter­je­ru ir eks­po­zi­ci­jo­mis, ro­žy­nu. Sve­čiai de­gus­ta­vo ir ko­še­ri­nių žy­diš­kų pa­tie­ka­lų.

Duok­lė Že­mai­ti­jai

"Eks­pe­di­ci­ja iš­skir­ti­nė tuo, kad bai­gė­me su tra­ge­di­ja, nu­sken­do ma­rio­se plauk­da­mas į su­tik­tu­ves Kau­ne mū­sų pir­ma­sis ka­pi­to­nas Ro­mal­das Ado­ma­vi­čius. Jei to­kios ne­lai­mės bū­tų neį­vy­kę, tur­būt pa­brėž­čiau tai, kad už­bai­gė­me lo­giš­ką ra­tą: pra­dė­jo­me Kau­ne, pa­baig­si­me Kau­ne, bus nuo­sek­lus re­zul­ta­tas", – api­bend­rin­da­mas eks­pe­di­ci­ją, sa­kė A. Bumb­laus­kas.

Nuo 2015-ųjų kas­met vyks­tan­ti "Na­cio­na­li­nė eks­pe­di­ci­ja" is­to­ri­niais lai­vais jau yra plau­ku­si Ne­mu­nu, Na­re­vu, Vys­la, Dniep­ru, ap­lan­kiu­si Bal­ta­ru­si­ją, Len­ki­ją ir Uk­rai­ną. Šie­met eks­pe­di­ci­ja plau­kė Dau­gu­vos upe per Bal­ta­ru­si­ją ir Lat­vi­ją, Bal­ti­jos jū­ra pa­sie­kė Sa­re­mos sa­lą Es­ti­jo­je, o per Že­mai­ti­ją grįž­ta į Kau­ną.

Penk­to­sios "Na­cio­na­li­nės eks­pe­di­ci­jos" ko­man­dą su­da­ro pro­fe­so­rius A. Bumb­laus­kas, mu­zi­ko­lo­gė Zi­ta Kel­mic­kai­tė, gam­ti­nin­kas S. Pal­ta­na­vi­čius, mu­zi­kan­tas Gab­rie­lius Liau­dans­kas-Sva­ras, žur­na­lis­tai E. Ja­ki­lai­tis, Ais­tė Plai­pai­tė, is­to­ri­kai S. Teš­ke­vi­čius, B. Stan­ke­vič, M. Žgu­tė, R. Pet­raus­kas, vers­li­nin­kas Ar­mi­nas Da­ra­se­vi­čius.

"Pa­da­ro­me at­ski­rą duok­lę Že­mai­ti­jai, vyks­ta dvi eks­pe­di­ci­jos vie­nu kar­tu. Kuo to­liau, tuo la­biau ma­to­me, kad Že­mai­ti­jai neuž­ten­ka sa­vai­tės, vi­sur le­kia­me zo­va­da", – sa­kė A. Bumb­laus­kas.

Lie­pos 3 die­ną "Na­cio­na­li­nė eks­pe­di­ci­ja" iš Kal­ti­nė­nų at­vy­ko į Kra­žius (Kel­mės r.), lan­kė Švč. Mer­ge­lės Ma­ri­jos Ne­kal­to­jo Pra­si­dė­ji­mo baž­ny­čią, Vy­tau­to kal­ne­lį, Me­džio­kal­nį, žy­dų me­mo­ria­lą, M. K. Sar­bie­vi­jaus kul­tū­ros cent­rą.

Trum­pai stab­te­lė­ję Už­ven­ty­je (Kel­mės r.), pri­si­mi­nė Že­mai­tę, Po­vi­lą Vi­šins­kį, Šat­ri­jos Ra­ga­ną ir ki­tus šio kraš­to švie­suo­lius.

Nak­vy­nei ap­si­sto­jo Kur­tu­vė­nuo­se (Šiau­lių r.), kur vie­tos bend­ruo­me­nė nu­džiu­gi­no bend­ra­vi­mu, dai­no­mis ir vai­šė­mis – ban­de­lė­mis su kar­piu. Jų sko­niu bu­vo su­ža­vė­tas ir eks­pe­di­ci­ją ly­din­tis vi­rė­jas.

Die­ną pra­lei­dę Šiau­liuo­se, "Na­cio­na­li­nės eks­pe­di­ci­jos" na­riai ke­lia­vo į Ty­tu­vė­nus (Kel­mės r.), kur lan­kė Ty­tu­vė­nų Švč. Mer­ge­lės Ma­ri­jos An­ge­lų Ka­ra­lie­nės baž­ny­čios ir ber­nar­di­nų vie­nuo­ly­no an­samb­lį, de­gus­ta­vo gi­rą.

S. Pal­ta­na­vi­čiaus "gam­ti­nin­kų" marš­ru­tas su­ko į Kry­žių kal­ną, Du­by­sos re­gio­ni­nį par­ką, Ly­du­vė­nus, Ši­lu­vą.

Nau­jos ži­nios

A. Bumb­laus­kas džiau­gė­si ke­lio­nės Šiau­lių ap­skri­ty­je at­ra­di­mais.

"Ne­ži­no­jau, kad trak­tas iš pie­tų į šiau­rę link Ry­gos, jau pa­gal 1613 me­tų T. Ma­kovs­kio že­mė­la­pį ro­do, vyks­ta per Kur­tu­vė­nus. Ži­no­jau, kad se­na­sis Šiau­lių ke­lias link Šat­ri­jos pro Luo­kę, kaip Mai­ro­nis dai­nuo­ja, praei­na pro Kur­tu­vė­nus. Bet kad ten yra pa­grin­di­nė san­kry­ža, ne­ži­no­jau. Tai mums pa­da­rė di­džiu­lį įspū­dį. Štai ko­dėl aiš­kė­ja, kad Kur­tu­vė­nai yra tik­ras cent­ras tur­būt nuo XVI am­žiaus, o XVIII am­žiu­je at­si­ran­da to­kia įspū­din­ga dvi­bokš­tė baž­ny­čia, at­ro­do, vil­nie­tiš­ka. "Aku­rat!" Mar­ty­nas Knak­fu­sas – ži­no­mas Vil­niaus ar­chi­tek­tas, aukš­to ran­go ar­chi­tek­tas", – Kur­tu­vė­nais gė­rė­jo­si pro­fe­so­rius.

O Kra­žiai? "Kur jau ten! Jau ne­kal­bė­si­me apie Kra­žių sker­dy­nes, vi­siems ži­no­ma. Sa­ko­me, kad rei­kia pa­ro­dy­ti is­to­ri­nes Kra­žių gel­mes su Vy­tau­to kal­ne­liu, ant ku­rio tu­rė­jo bū­ti pir­mo­ji pa­ra­pi­nė baž­ny­čia. Kaž­ka­da su "Bū­to­vės slė­pi­niais" fil­ma­vo­me Kra­žiuo­se, ne­tu­rė­jau in­for­ma­ci­jos, kad baž­ny­čia sto­vė­jo iki 1941 me­tų bir­že­lio 25 die­nos. Man tai nau­jie­na. Lai­kas ei­na taip, kad kas pen­ke­rius me­tus bū­ti­nai rei­kia at­nau­jin­ti in­for­ma­ci­ją. Vi­siems tą pa­ta­riu!"

Kra­žių ko­le­gi­ją A. Bumb­laus­kas įvar­di­jo kaip aka­de­mi­nės sos­ti­nės ga­ran­tą – su Mo­tie­ju­mi Ka­zi­mie­ru Sar­bie­vi­ju­mi, eu­ro­pi­nio mas­to ba­ro­ki­nės lo­ty­niš­kos poe­zi­jos poe­tu, su Žy­gi­man­tu Liauks­mi­nu, vi­sa XIX am­žiaus Vil­niaus uni­ver­si­te­to šlo­vės lai­kų ple­ja­da, su "Juo­dai­siais bro­liais", su Jo­nu Vit­ke­vi­čiu­mi-Ba­tyr, pir­muo­ju Ru­si­jos am­ba­sa­do­riu­mi Af­ga­nis­ta­ne.

Šian­dien "Na­cio­na­li­nė eks­pe­di­ci­ja" dar lan­kys Ario­ga­lą, Kė­dai­nius, o lie­pos 6 die­ną fi­ni­šuos Kau­ne, kur su vi­sais gie­dos him­ną.

"Va­žiuo­ja­me ir pri­ki­ša­mai ro­dau že­mai­čių juo­diems se­pa­ra­tis­tams, o ką da­ry­si­me su ta Že­mai­ti­ja, kur že­mai­čių tar­mės nė­ra? Aha? Ar juos ža­da­te iš­mo­ky­ti že­mai­tiš­kai? Ar kaip tik pri­pa­žin­si­me, kad Že­mai­ti­ja yra mi­ni­mum su dviem tar­mė­mis, su pie­tų dū­ni­nin­kais ir šiau­rės dou­ni­nin­kais, ir tais, ku­rie yra gal tik­rie­ji že­mai­čiai, šiau­liš­kiai, ario­ga­liš­kiai ir kė­dai­niš­kiai? Čia ma­no pro­vo­ka­ci­ja", – juo­kė­si pro­fe­so­rius.

Iš Tel­šių ki­lęs A. Bumb­laus­kas, ke­liau­da­mas po Že­mai­ti­ją, sa­kė vi­są lai­ką kal­ban­tis že­mai­tiš­kai: "Esu dou­ni­ninks, tai jau nuo­ri ne­nuo­ri, to­ri su mo­nim su­si­ro­kout tep, kap pri­der!"

Eks­pe­di­ci­jos at­ra­di­mus LRT te­le­vi­zi­jos žiū­ro­vai iš­vys nuo ru­dens ro­do­mo­se lai­do­se. Lai­da apie Šiau­lius, ko ge­ro, bus ro­do­ma jau žie­mą.