Ugdymas karjerai: kaip mokykla gali padėti mokiniams renkantis profesiją

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos moksleiviams žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius Gintaras Sarafinas padėjo įsivertinti turimas kompetencijas ir stiprybes, darbo rinkos poreikius, paaiškino, kaip rinktis profesiją, kokių nedaryti klaidų.

 

Lapkričio 11 dieną Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos II klasių mokiniai dalyvavo mokymuose mokiniams “Ugdymas karjerai: kaip mokykla gali padėti mokiniams renkantis profesiją”, kuriuos vedė VŠĮ „Žurnalistinių tyrimų ir konsultacijų grupės“ direktorius, žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius Gintaras Sarafinas. Lektorius padėjo įsivertinti turimas kompetencijas ir stiprybes, darbo rinkos poreikius, paaiškino, kaip rinktis profesiją, kokių nedaryti klaidų, supažindino su informaciniais šaltiniais. Supažindino su šiuolaikine darbo rinka, aptarė, kokios yra nykstančios ir perspektyvios ateities profesijos.

Dešimtokams dažnai kyla klausimų, pasirenkant, kokius mokomuosius dalykus nori mokytis vienuoliktoje ir dvyliktoje klasėse, kokius egzaminus rinktis.

G. Sarafinas atkreipė mokinių dėmesį, kad norint tinkamai pasirinkti, pirmiausia reikia pažinti save, atsižvelgti į asmeninius norus ir interesus. Kiekvienas jaunas žmogus privalo sąmoningai ruoštis profesijos pasirinkimui, atlikti įvairius savęs pažinimo testus, domėtis bei atsakingai planuoti savo veiklą. Norint išsirinkti tinkamą profesiją yra būtina atsakyti į klausimą – kokią naudą tavo darbas turės kitiems, savanoriauti, važiuoti į profesijų muges, susitikti su įvairių profesijų specialistais, aplankyti aukštąsias mokyklas, žinoti profesijų internetines svetaines ir domėtis studijų programomis, įsidarbinimo galimybėmis, būsimo darbo užmokesčiu ir kitais svarbias klausimais. Galima kreiptis į gimnazijos karjeros specialistą, kuris pataria, konsultuoja mokinius individualiai bei veda grupines konsultacijas, supažindina su naudingomis svetainėmis, stojimo į mokymo įstaigas tvarkomis, organizuoja pažintinius, patyriminius ir intensyvius profesinio veiklinimo užsiėmimus, išvykas į darbo vietas bei mokymo įstaigas, rengia susitikimus su mokymo įstaigų bei profesijų atstovais.

Sėkmingas karjeros pasirinkimas labai priklauso nuo paties jauno žmogaus, nuo pastangų, atsakingo požiūrio ir karjeros planavimui skirto laiko.