Tautiškai nusiteikęs gimnazistas subūrė „Piemenis“

Tautiškai nusiteikęs gimnazistas subūrė „Piemenis“

Tautiškai nusiteikęs gimnazistas subūrė „Piemenis“

Kelmės J. Graičiūno gimnazijos gimnazistų prezidentas Laurynas Zavadskis socialiniame tinkle subūrė Šiaulių regiono tautinę jaunimo grupę „Piemenys“.

Prieš porą metų jis su bendraminčiais surinko 500 moksleivių parašų, kad rajono mokyklose būtų galima rinktis etninės kultūros discipliną.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Ne scenai, o sau

Jau daug metų Lauryno tėvai Snieguolė ir Donatas Zavadskiai dainuoja ir šoka kelmiškio etninės kultūros žinovo ir puoselėtojo Valdo Rutkūno vadovaujamame „Knituvos“ ansamblyje.

Tėvai Lauryną nusivesdavo į knituviečių rengiamas Mildos, Rasos, Lygiadienio šventes. Vaikinui patiko, jog liaudies tradicijos puoselėjamos ne scenoje, o tarp žmonių.

„Jie kalba ne žmonėms, o su žmonėmis“, – taip Laurynas apibūdino dviejų „Knituvos“ ansamblių veiklą.

Prieš ketverius metus ir pats Laurynas pradėjo lankyti „Knituvos“ jaunimo ansamblį.

„Yra daug folkloro ansamblių, kurie susigūžę griežtose taisyklėse. Rengia pasirodymus scenoje. Mes improvizuojam. Randam variantų, apie kuriuos nė nepagalvojo mūsų protėviai. Tai – kūrybinis procesas. Dainuodami visko prisigalvojam.

Pavyzdžiui, yra sutartinės, kuriose tik vienas sakinys. Antrąjį turime sugalvoti patys. Senovines dainas kartais dainuojame pritardami gitaromis“, – pasakoja Laurynas.

Vaikinui didelį įspūdį palieka senoviniu papročiu vedamos vestuvės arba krikštynos. Švenčių dalyviams kartais tai atrodo visiškai naujos, nematytos negirdėtos apeigos su žiedo palaiminimu virš aukuro, plaukų kirpimu ir aukojimu, žiedo nėrimu ir kitais senaisiais papročiais.

Graži ne tik pati ceremonija. Stebina ir žmonių nuotaika. Juos pagauna natūrali, gyva muzika, kai virkdo armoniką, muša būgną, griežia smuikai ir skamba kanklės.

I „Knituvos“ rengiamus naktinius šokius (naktišokius) suvažiuoja po 400–500 žmonių iš visų Lietuvos kampelių, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Turkijos, Ukrainos. Skirtingų šalių jaunimas moko vieni kitus savo šalies liaudies šokių.

Rengiamos ir dainų naktys. Bet jos nėra tokios populiarios kaip naktiniai šokiai. Šiek tiek trukdo kalbos barjeras.

Įkūrė tautinę jaunimo grupę

Vaikinas, pajautęs, kaip šaunu ir patrauklu gali būti propaguoti senuosius lietuvių papročius ir skleisti tautinę kultūrą per "Facebook" subūrė Šiaulių regiono tautinę jaunimo grupę „Piemenys“.

„Augam dar. Todėl „Piemenys“, – paprastai savo suburtos grupės pavadinimą aiškina Laurynas.

Tačiau pavadinimas turi ir gilesnę prasmę. Žymi ne tik jauną amžių, bet ir tautos tradicijas – apeigomis apipintą ganiavą. Piemenėlio įvaizdis dažnas lietuvių tautosakoje.

„Piemenų“ grupėje dalyvauja apie 80 jaunuolių ir merginų iš įvairių Šiaulių apskrities vietų. Tautinėmis ir kitomis jaunimui aktualiomis temomis jie diskutuoja per "Facebook'ą. Susitinka „Knituvos“ rengiamose kalendorinėse šventėse.

Tokie susitikimai jau vyko Šiauliuose, Kražiuose. Vienas susitikimas buvo surengtas prieš praėjusias Kalėdas. Sugužėjo didelis pulkas jaunimo.

Laurynas tikisi, jog „Piemenys“ sugužės ir į kovo mėnesį Kelmėje rengiamus naktinius šokius.

Norėjo etnokultūros pamokų

L.Zavadskis prieš porą metų drauge su bendraminčiais surinko apie 500 moksleivių parašų, kad mokyklose būtų galima pasirinkti ir etninės kultūros modulį.

Į moksleivių pageidavimus atsižvelgta. Dabar jeigu yra šį dalyką pasirinkusių, mokyklose dėstoma etnokultūra.

„Daug jaunimo domisi tautos šaknimis, ne vienas į „Knituvos“ ansamblio repeticijas važinėja net iš Užvenčio. Vadinasi, tai jiems svarbu, tai patinka, tai yra reikalinga,“ – savo mintis dėsto vaikinas.

Laurynas šiemet baigs gimnaziją ir ketina studijuoti Kūrybos komunikaciją Vilniaus universitete. Ten taip pat tikisi rasti nišą toliau domėtis ir gyventi tautiškąja kultūra.

Autorės nuotr.

IŠVYKOS:  Laurynas Zavadskis pokalbio metu jau gyveno būsimos „Knituvos“ ansamblio išvykos į Grikšių kaimą Latvijoje nuotaikomis.

Asmeninės nuotr.

ŠOKIAI: Liaudies šokis tampa ne scenos, o gyvąja kultūra.

VAKARONĖ: „Knituvos“ vakaronės sutraukia daug jaunimo.

PAMOKOS: Šokių pamokose daug improvizacijos.