Ru­de­nė­jan­čiu ke­liu į Už­ven­tį – pas literatūros klasikus

Ru­de­nė­jan­čiu ke­liu į Už­ven­tį – pas literatūros klasikus

Rudenėjančiu keliu į Užventį – pas literatūros klasikus

Spalio 14 dieną Šiaulių Didždvario gimnazijos III a ir III b klasių gimnazistai su lietuvių kalbos mokytoja Asta Gagiliene išvyko į Užventį (Kelmės r.). Kadangi šiemet trečiokai nagrinės Šatrijos Raganos kūrybą, labiausiai domino Užvenčio dvaras, kuriame prabėgo M. Pečkauskaitės jaunystė, čia ji formavosi kaip žmogus ir rašytoja. Čia ji susipažino su Povilu Višinskiu, pasukusiu ją į literatūrą. P.Višinskis ją vadino raganėle. Be to, už 9 km – Šatrijos kalnas, – taip susiformavęs Šatrijos Raganos slapyvardis.

Mirus tėvui, rašytoja persikėlė į Šiaulius, tačiau ne kartą atvažiuodavo į savo „brangiąją šalelę“ – Užventį. Užventyje 1892-1893 m. gyveno ir Žymantų šeima. Namas tebestovi. Gatvė pavadinta Žemaitės vardu.

Netradicinę pamoką mokiniai pratęsė Ušnėnuose – Povilo Višinskio gimtinėje. Jo kaimynystėje kurį laiką gyveno Žemaitė. Sodyba neišliko. Yra tik atminimo akmuo. Ušnėnuose yra lankęsi J. Jablonskis, js redagavo rašytojos tekstus, švietėjas daktaras P. Avižonis, „Lietuviškos gramatikos“ autorius, G. Petkevičaitė-Bitė. Čia Žemaitė parašė pirmąjį savo kūrinį „ Rudens vakaras“. Ilgais rudens vakarais gimė ne vienas senojo Žemaitijos kaimo vaizdas.

Asta Gagilienė, lietuvių kalbos mokytoja

Asmeninė nuotr.

KELIONĖ: Mokiniai prisilietė prie mūsų kultūros, prie rudeniško parko, kuriame vaikščiojo žymūs mūsų tautos žmonės.