Proginis konkursas „Taisyklinga kalba – vertybė“ įrodė: jaunimas – gimtosios kalbos puoselėtojas

Juliaus Janonio gimnazijos archyvo nuotr.
Lietuvių kalbos žodyno 100 metų jubiliejui skirtas konkursas „Taisyklinga kalba – vertybė“, rengiamas Juliaus Janonio ir Didždvario gimnazijų lietuvių kalbos mokytojų Linos Michailovienės ir Živilės Muzikevičiūtės, ir šiemet sulaukė didelio būrio dalyvių: Šiaulių miesto progimnazijų bei gimnazijų mokinių.

 

Prieš šimtą metų – 1924 – kalbininkas Kazimieras Būga išleido pirmą savo surinktų žodžių sąsiuvinį, kuris ilgainiui išaugo į 20 tomų Lietuvių kalbos žodyną (LKŽ). Šiam įspūdingam jubiliejui skirtas konkursas „Taisyklinga kalba – vertybė“, rengiamas dviejų Šiaulių miesto gimnazijų – Juliaus Janonio ir Didždvario – mokytojų Linos Michailovienės ir Živilės Muzikevičiūtės, ir šiemet sulaukė didelio būrio dalyvių: Šiaulių miesto progimnazijų bei gimnazijų aštuntokų, devintokų (pirmokų) bei dešimtokų (antrokų).

Vasario 29 dieną Juliaus Janonio gimnazijoje susirinkusius konkurso dalyvius gimnazijos direktorius Saulius Vaivada ne tik pasveikino, bet ir surengė jiems mini viktoriną. Už teisingus atsakymus apie dviskaitą ir veiksmažodžio „klystu“ kirčiavimą dalyviai paskatinti simbolinėmis atminimo dovanėlėmis. Kadangi šiemet konkursas skirtas LKŽ 100-ečiui, beveik pusė konkurso užduočių buvo susijusios su leksikos vartojimu. Pastaraisiais metais valandos trukmės darbas pradedamas klausymo užduotimi – Didždvario gimnazijos antrokas Jonas Savickas improvizavo pokalbį telefonu ir jame „padarė“ 10 kalbos klaidų.

Atlikę užduotis, konkurso dalyviai dalijosi įspūdžiais ir teigė, kad jos buvo įvairios ir vidutiniškai sunkios. Tą liudija ir rezultatai: daugumos dalyvių kalbos žinios gana apylygės – iš 150 taškų beveik visi surinko gerokai per šimtą taškų. Prizinių vietų nugalėtojų taškų skirtumas minimalus – vienas taškas ir net pusė taško.

Konkurso vertintojos Silva Maskaliovienė ir Neringa Špukaitė – Mamasalijeva netgi juokavo, kad čia lyg kokioje olimpiadoje, kai viską lemia net šimtosios sekundės dalys.

Gegužių progimnazijos aštuntokas Arnas Prielaidas, mokytojos Ingos Turovaitės mokinys, laimėjo I vietą, II vietą pelnė Ema Kuizinaitė iš Medelyno progimnazijos, jos mokytoja – Rita Malevičienė, dar viena Gegužių progimnazijos mokinė Augustė Čerkauskaitė, mokytojos Birutės Petkuvienės ugdytinė, užėmė III vietą. Iš pirmokų (devintokų) geriausiai pasirodė „Romuvos“ gimnazijos mokytojos Donos Jaugienės mokinė Augustė Plepytė, II vieta priklauso Emilijai Laugalytei, Juliaus Janonio gimnazijos mokytojos Audronės Ganusauskienės mokinei, III vietą užėmė dar viena „Romuvos“ gimnazijos mokinė Paula Caltabellotta, jos mokytoja – Giedrė Samalionienė. Vyriausiųjų grupėje lyderė – Ieva Butkutė, mokytojos Donos Jaugienės mokinė, II vietos laimėtojas – Kipras Spulginas, jam pasiruošti konkursui padėjo „Romuvos“ gimnazijos mokytoja Dalia Vėlaitienė, Augustas Skirmantas, Juliaus Janonio gimnazijos mokytojos Dianos Žukauskienės mokinys, užėmė III vietą.

Konkurso organizatorės dėkoja kolegėms lituanistėms, kurios padėjo pasiruošti savo mokiniams, ir visiems dalyviams. Lauksime kitais metais jau dvyliktą kartą vyksiančiame tradiciniame Šiaulių miesto mokiniams skirtame konkurse tokio pat gausaus būrio dalyvių.