Mokslo „ataka“ Juliaus Janonio gimnazijoje

Mokslo „ataka“ Juliaus Janonio gimnazijoje

Mokslo „ataka“ Juliaus Janonio gimnazijoje

Trečią kartą Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje „nusileido“ respublikinis festivalis „Erdvėlaivis Žemė“. Į lūžtančią nuo mokinių gausos konferencijų salę atskubėjo Biochemijos instituto direktorius, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras prof. Valdas Laurinavičius.

Mokslininkas ištyrė fermentų struktūrą ir veikimo mechanizmus, su mokslininkų komanda sukūrė biologinius jutiklius gliukozės, pieno rūgšties, šlapalo, cholesterolio kiekiui organizme nustatyti, biologiniams jutikliams pritaikė polifermentines sistemas, chemiškai modifikuotus anglies elektrodus.

Mokiniai galėjo išgirsti paskaitą „Kaip molekulės atpažįsta viena kitą ir kur tai mes galime panaudoti?“, paklausti, kodėl kuriamos dirbtinės atpažinimo sistemos – įspaudų polimerai ir aptamerai? Kas tai yra fermentiniai elektrodai, imunosensoriai, DNR zondai? Kodėl konstruojami bioreaktoriai ir vaistų pernešimo sistemos?

Mokiniams buvo įdomu sužinoti apie bakterijas, kurios minta tik sprogmenimis, kas darosi žmogaus organizme sportuojant, patiriant stresą, kaip seilėse atrandamos narkotinės medžiagos, kodėl juoduoja bananai, kaip galima išvalyti vandenį. Mokytojus sudomino moksliniai faktai apie cholesterolį, cukraligę ir rapsų aliejų.

Po paskaitos begeriant kavą direktoriaus kabinete užbėgo habilituotas fizinių mokslų daktaras, prof. Romualdas Karazija. Koks fizikas nesinešioja prietaisų savo portfelyje? Mokslininkas čia pat ant mokyklos direktoriaus stalo pademonstravo miražą. Sužavėjo toks dviejų mokslo korifėjų paprastumas.

Kitą dieną patraukėme į tarptautinę mokslo mugę KTU. Dalyvavome renginiuose, stebėjome galybę mokslo eksperimentų.

Fizikos mokytoja Daiva Orlovienė

Mokyklos nuotr.

MOKSLININKAS: Daktaras profesorius Valdas Laurinavičius mokiniams suprantamai papasakojo apie tarpmolekulines sąveikas, nagrinėjo molekulinio atpažinimo reiškinius gamtoje.