Ką renkasi stojantieji?

Ką renkasi stojantieji?

Ką renkasi stojantieji?

Įsibėgėjus bendrajam priėmimui į aukštąsias mokyklas, aiškėja, kad dažniausiai būsimi studentai renkasi socialinius mokslus.

Vytautas JOKUBAUSKAS

vasara@skrastas.lt

Populiariausi

Stojančiųjų į universitetus prašymuose bendrojo priėmimo pirmojo etapo metu pirmuoju pasirinkimu net 44 procentai stojančiųjų įrašė socialinių mokslų kryptį. Tokios tendencijos vyrauja jau keletą metų iš eilės.

Šiaulių universiteto (ŠU) bendrojo priėmimo skyriaus darbuotoja Lina Miliūnienė sakė, kad renkamasi ekonomikos, dailės ir dizaino, specialiosios pedagogikos ir logopedijos, verslo administravimo, kūno kultūros studijas. Medicinos mokslų srityje dominuoja kineziterapija, iš humanitarinių mokslų dažniausiai renkamasi anglų filologiją, istoriją. Technologijų srityje daugiausiai prašymų studijuoti pirmuoju prioritetu įrašyta statybos inžinerija, iš menų populiariausias estrados menas.

Kas lemia pasirinkimą?

L. Miliūnienės nuomone, studentų pasirinkimą lemia egzaminai, nemažą įtaką turi galimybės įsidarbinti jau įgijus išsilavinimą. „Pavyzdžiui, Šiaulių universitete logopedijos studijos yra vienos populiariausių, o būtent šios srities specialistų Šiaulių regione labai trūksta“, – sako L. Miliūnienė.

„Kitų populiarių profesijų atstovai gali tęsti studijas magistrantūroje, o įgijus magistro laipsnį dažniausiai nesusiduriama su dideliais sunkumais ieškant darbo“, – mano ŠU atstovė.

Neišvengiama nesusipratimų

„Pagrindinė problema, kad norintieji studijuoti neįsiskaito į priėmimo nuostatus ir tinkamai nesusipažįsta su priėmimo tvarka“, – dalijasi patirtimi L. Miliūnienė. Dėl šios priežasties kartais kyla nesusipratimų pildant dokumentus, pasitaiko ir tokių atvejų, kai stojantieji nespėja laiku užsiregistruoti stojamajam egzaminui.

Stojamieji egzaminai reikalingi menų studijų programoms, o švietimo ir ugdymo studijoms reikalingas motyvacijos įvertinimas. Egzaminui ir motyvacijos vertinimui užsiregistruoti būtina ne vėliau kaip likus 24-ioms valandoms iki egzamino pradžios.

Naujovių nedaug

Šiemet naujovė – stojantiems į universitetus reikės dviejų išlaikytų brandos egzaminų, vietoj buvusių trijų. Pasikeitęs egzaminų skaičius pakeis ir stojamojo balo skaičiavimo tvarką. Stojantiems į kolegijas egzaminų skaičius lieka nepakitęs: reikalingi du egzaminai.

Šiauliuose pagal programų pasirenkamumą populiariausias yra Šiaulių universitetas, o Lietuvoje, kaip ir kiekvienais metais, daugiausiai prašymų studijuoti sulaukė Vilniaus universitetas, Kauno technologijos universitetas ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas.

Pasirinko studijas Lietuvoje

Sandra Butinaitė iš Šiaulių rajono norėtų studijuoti aplinkos objektų dizainą ŠU. „Šią studijų programą įrašiau pirmu numeriu. Keturis metus lankiau dailės mokyklą ir norėčiau studijuoti ką nors susijusio su daile“, – pasakojo būsima studentė. Mergina net nesvarstė galimybės mokytis užsienyje ar kitame mieste.

Šiaulietė Dovilė Liaudanskytė pasirinko architektūros mokslus. „Man patinka tikslieji mokslai, taip pat mėgstu piešti, o architektūra apjungia abu šiuos dalykus“, – sakė mergina. Pirmoje vietoje Dovilė įrašė architektūrą Vilniaus Gedimino technikos universitete, o antroje – Vilniaus dailės akademijoje.

„Nenorėjau pasilikti Šiauliuose, bet nenorėjau ir emigruoti. Lietuvoje galima gauti gerą išsilavinimą, o pragyventi užsienyje yra gana brangu“, – mano abiturientė.

Jono TAMULIO nuotr.

PATARIMAS: Šiaulių universiteto bendrojo priėmimo skyriaus darbuotoja Lina Miliūnienė pataria studentams atidžiau pasiskaityti priėmimo nuostatas, kad išvengtų nesusipratimų.